Hacker’ları fena hack’lediler; çok sayıda kurbanı kurtardılar

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Oca 31, 2023 Yorum Yok

ABD eşitlik Bakanlığı, FBI casuslarının, Üzücü şöhretli bir fidye yazılımı ve hacker kümesi olan Hive’ı başarılı bir formda durdurduğunu ve kurbanların artık 130 milyon dolarlık fidyeleri ödemek zorunda olmadığını duyurdu. Hive kümesinin dünya çapında 80’den Çok ülkede 1.500’den Çok kurbanı maksat aldığını tez eden bakanlık, Hive sunucularını ve web sitelerini kapatmak için Alman ve Hollandalı yetkililerle çalışmadan Evvel aylarca ağa sızdığını gösteriyor.

Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco basın toplantısında, “Basitçe söylemek gerekirse, yasal araçları kullanarak hacker’ları hackledik” dedi.

FBI, Hive sunucularına gizlice girerek, 300’den Çok şifre çözme anahtarını sessizce ele geçirebildiğini ve bunları, Küme tarafından gaye alınarak kilitlenen kurbanlara Geri verebildiğini söylüyor. ABD Başsavcısı Merrick Garland yaptığı açıklamada, FBI’ın bu şifre çözme anahtarlarını, nihayet birkaç ay içerisinde, 5 milyon dolarlık bir fidyeyle karşı karşıya olan bir Teksas Okul bölgesinin, 3 milyon dolarlık bir Louisiana hastanesinin ve 10 milyon dolarlık bir fidyeyle karşı karşıya kalan isimsiz bir Yemek hizmetleri şirketinin kilidini açmak için kullandığını söyledi.

Hive, FBI tarafından birinci beş fidye yazılımı tehdidi ortasında kabul ediliyordu. eşitlik Bakanlığı’nın söylediğine nazaran Hive, Haziran 2021’den bu yana kurbanlarından 100 milyon doların üzerinde fidye ödemesi aldı.

Hive’ın çalışma modeli, fidye yazılımı üretmek ve satmayı, daha sonra bu yazılımları kullanacak “bağlı kişiler” bulmayı, rastgele bir gelirin yüzde 20’sini Hive yöneticilerine aktarmayı ve ödemeyi reddeden biri olması durumunda çalınan bilgileri bir “HiveLeaks” sitesinde yayınlamayı Temel alıyor.

FBI, Hive’ı gözetlenmesi sırasında kümenin evvelki kurbanlarına bağlı 1.000’den Çok şifreleme anahtarı buldu ve FBI Yöneticisi Christopher Wray, tespit edilen kurbanların sırf yüzde 20’sinin yardım için FBI’a ulaştığını kaydetti. Fidye yazılımı taarruzlarının birçok kurbanı, bilgisayar korsanlarından istikbal reaksiyonlardan ve kendilerini teminat altına alamadıkları için kesimlerinde incelemeye girme kaygısıyla FBI ile bağlantıya geçmekten kaçınıyor.

Bilgisayar korsanları ödemelerini aldıkları için, fidye yazılımı sanayisi varlığını sürdürmeye devam ediyor. FBI, bu muvaffakiyetin daha Çok kurbanı taleplere boyun eğmek yerine öne çıkıp onlarla çalışmaya ikna edebileceğini umuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir