Internet Archive, 13 farklı nostaljik hesap makinesini ekrana taşıyor

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Oca 31, 2023 Yorum Yok

Bir hesap makinesi emülatörünün eğlenceli bir araç olacağını düşünmek güç. Lakin Internet Archive’in sunmaya başladığı yeni hesap makinesi koleksiyonu, birtakım klasik hesap makinelerini plastik kasalarından kurtarıyor ve bizi geçmişe yanlışsız nostaljik bir seyahate çıkartıyor.

Internet Archive, bu yeni koleksiyonu The Calculator Drawer (Hesap Makinesi Çekmecesi) olarak isimlendiriyor. HP 48GX, TI-82, TI-83 Plus ve hatta 80’lerden kalma bir oyuncak hesap makinesi olan Electronic Number Muncher iç olmak üzere, ortalarından seçim yapabileceğiniz 14 hesap makinesi bu “çekmecede” bulunuyor. Internet Archive, yalnızca her bir aygıtın arayüzünü emüle etmekle kalmıyor, tıpkı vakitte fizikî dizaynlarını ve düğmelerini bir ortaya getirerek, gerçek Aygıt tam önünüzdeymiş üzere hissettiriyor.

Internet Archive, blogundaki bir gönderide bütün bunların nasıl çalıştığı hakkında daha Çok detay sunuyor. Kuruluş, hesap makinelerini çalıştırmak için, Türlü sistemlerde klasik atari oyunlarını tekrar yaratan Aleni kaynaklı çerçevenin bir kısmı olan MAME Artwork System‘i kullanıyor.

Internet Archive tarafından belirtildiği üzere, MAME “ekranını yahut aygıtın ışıklarını yansıtan kısmını büyütmek için ‘ek’ çizim gerektiren emüle edilen bir aygıtı iki farklı halde oluşturabiliyor.” MAME sistemi, düğmelerin ve ekranın vektör tabanlı bir çizimini oluşturabilirken, MAME Artwork System, bu çizimleri gerçek bir imgeyle değiştiriyor.

Bu emülatörlerde, tıpkı parmağınızla hesap makinesindeki bir düğmeye fizikî olarak basıyormuşsunuz üzere, sayıları ve fonksiyonları girmek için düğmelere tıklayabilirsiniz. Sayıları yazmak için klavyenizi kullanmak Muhtemel olsa da, düğmelere basılıyor üzere gözükmediği için tıpkı hissi vermeyebilir.

HP 48G+ üzere birtakım cihazlarda sesin bile olması ise muhakkak beğenilen bir ek özellik. Ayrıyeten bu hesap makinelerinin nasıl kullanılacağına dair bilgiye gereksiniminiz varsa, Internet Archive Özgün kullanım kılavuzlarından oluşan bir koleksiyonu da sunuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir