Her 5 Dakikada 10 Bilgisayara Virüs Giriyor!

Her 5 Dakikada 10 Bilgisayara Virüs Giriyor!

Genel, Yeni Başlayanlar Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Yanlış duymadınız her beş dakikada bir yaklaşık olarak on tane bilgisayara virüs yerleşiyor. Günümüz de milyonlarca bilgisayar hackerların elinde. Hackerler gün geçtikçe gelişen bilişim dünyası ile oldukça tehlikeli bir boyut almaktadır. Günümüz de bilgisayar kullanıcıları oldukça bilinçsizdir. Özellikle bilgisayarlarını nasıl koruması gerektiğini bilmeyen bilgisayar kullanıcılarının bilgisayarları tehlike altındadır.

Virüsler Şifrelenerek Anti Virüs Programları Tarafından Tanınmıyor!

Virüslerden bilgisayarımızı nasıl koruruz? Çeşitli virüslerden korunabilmek için bilgisayar kullanıcılarının bilgisayarlarına veritabanı güncel çeşitli anti virüs programları yüklemeleri gerekmektedir. Anti virüs programları tek başına bazı durumlarda yeterli kalamamaktadır. Anti Virüs programları virüsleri neden tespit edemez? Hackerlar ürettikleri virüsleri XOR, RC4 gibi çeşitli algoritmalar ile şifrelemektedirler. Bu şifrelenen virüsleri anti virüs programları tespit edemiyor ve oldukça hızlı bir şekilde yayılıyorlar. Anti virüs programlarının tanıyamadığı şifrelenmiş virüsleri tespit edebilmeniz için virüsler ile ilgili konulara hakim olmalı ve virüslerin bilgisayarlarınızda temel olarak hangi bölgelere yerleştiklerini bilmelisiniz.

Bilgisayarlarınıza Güvenlik Duvarı Kurun!

Şifreli tanınmaz virüslerden nasıl korunuruz? Bu şifreli virüslerden korunabilmeniz için Firewall dediğimiz güvenlik duvarı yazılımlarını kurmanız sizi büyük ölçüde koruyacaktır. Firewall yazılımlarının kurulması yetmemekle birlikte bu yazılımları kullanıcıların nasıl kullanacakları konusunda bilgilendirilmesi gerekmektedir. Firewall nasıl çalışır? Firewall yazılımları virüslerin imzalarına göre tespit yapmazlar ve IP veri akışlarına göre algılarlar. Bir virüs çalıştığı zaman hangi client ile bağlantı kuruyor bunun öğrenilmesini sağlamakla birlikte engellenmesini de oldukça basite indirmektedir.

Hızlı Yayılan Virüsler Amacı Nedir?

Son derece hızlı olarak yayılan bu virüslerin amaçları binlerce bilgisayarı bir araya getirerek bir ağ kurmaktır. Bu ağın adı Botnet’tir. Botnet ağı nedir ve ne için kullanılır? Botnet dediğimiz bu ağı hackerler oluşturuyor. Bu ağın içerisindeki bilgisayarlara “BOT” denilmektedir. Her bilgisayarın içersinden tek komut ile şifreler çalınabilmektedir. Ayrıca Botnet ağının kurulmasında ki temel amaç siteleri kullanılmaz hale getirmektir. Eğer bir hacker Botnet sahibi ise birkaç komut girerek bütün bilgisayarlara bir siteye saldırmasını emredebilir. Bütün bilgisayarlar hedef siteye istek yollar ve site bu isteklere cevap veremeyince kullanılmaz hale gelir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir