Android Virüsleri Git Gide Yayılıyor!

Android Virüsleri Git Gide Yayılıyor!

Genel, Yeni Başlayanlar Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Günümüz de teknolojinin git gide ilerlemesi nedeniyle bir birinden daha da akıllı telefonlar ortaya çıkmaktadır. Telefonlar akıllandıkça daha da tehlikeli hale gelmeye başladılar. Telefonunuz ne kadar akıllı olursa olsun aklı her zaman kullanılmaya müsaittir. Peki ya her daim yanınızda taşıdığınız telefonunuzun aklını başkaları kullanabilirse neler olurdu? Peki Android sistemler hacklenebilirmi? Android telefonlar Android işletim sistemi sahiptir. İçerisinde gelişmiş ve belirli komutların çalıştırıldığı bir işletim sistemi. İşin daha da kötüsü geliştirilmeye açık bir sistem. Yani insanlar çeşitli yazılımlar yaparak bu telefonlarda çalışmasını sağlayabiliyor. Günümüz de birçok yazılımcı, faydalı ve güzel uygulamalar ile akıllı telefonları daha da zevkli hale getirmektedir.

Virüsler Telefonunuzda Kendini Her Yere Kopyalıyor!

Her gün kodlanan bu yazılımlar illegal amaçlar içerisinde yazılır ise neler olur? Günümüz de özellikle son birkaç senedir birçok android virüsü yapılmıştır. Bu virüsler telefonunuza normal bir uygulama olarak yüklediğiniz ve beklide her gün kullandığınız uygulamalar hatta anti virüs sandığınız uygulamalar bile olabilmektedir.  Android virüslerin işlevleri nelerdir? Bu virüsler telefonunuzda çalıştıktan sonra bir daha silinmemek üzere kendini çeşitli yerlere kopyalarlar. Sizin haberiniz olmadan telefon kameranızı açabilirler ve fotoğraflar çekerek virüsü yazan kişiye gönderebilir. Uzaktan komutlar ile mikrofonunuz açılabilir ve dinlenebilirsiniz. Ayrıca sizin yerinizi nokta tespiti olarak tespit edebilirler. Diledikleri zaman bu virüs sayesinde telefonunuz üzerinden başkalarına mesaj gönderebilir ve başkalarını arayabilirler.

Uygulama İzinlerine Dikkat Edin!

Android virüsleri nerelerden bulaşır? Android virüsleri bildiğiniz üzere telefonlarınıza son derece zarar verebilir ve telefonunuzu yönetebilirler. Android virüsler bir uygulama gibi gözükebiliyor demiştik. Google Play üzerinden dilediğiniz gibi uygulamalar indirebiliyor veya Google Play üzerinden üyeliğiniz vasıtası ile kodlamış olunan virüsleri yayabilmektedirler. Google Play virüsleri tespit edebilirmi? Google bu virüsleri tespit edebiliyor fakat bir gün içerisinde birçok uygulama yüklendiği için her birine yetişemiyor veya gözden kaçırabiliyor olabilirler. Google tespit ettikleri virüsleri silmekle kalmıyor ayrıca virüsü paylaşan kişiye de çeşitli davalar açabilmektedir. Eğer Android telefonunuz üzerinden hacklenmek istemiyor iseniz bilmediğiniz uygulamaları indirmemeli ve uygulama izinlerine son derece dikkat etmelisiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir