Herkes işçi çıkartırken Apple, bunu yapmadan ekonomik krize nasıl kafa tutabiliyor?

Reklam Ajansları, SMM Paneller Mar 16, 2023 Yorum Yok

Apple, devam eden global ekonomik sorunlara Karşın şimdi işten çıkarma duyurmayan az sayıdaki Aka teknoloji şirketinin ortasında yer alıyor. Geçtiğimiz birkaç ay içerisinde Google, Microsoft, Amazon, Meta ve daha pek Fazla şirket işten çıkarma duyuruları yaptı. Cupertinolu firma ise şimdi çalışanlarını işten çıkartmadı. ancak bu, kendi içinde maliyetleri azaltmak için tedbirler almasına Mani değil.

Bloomberg ile konuşan isimsiz kaynaklara nazaran Apple, birtakım kurumsal kısımlar için ikramiyeleri erteliyor. Bu, yılda iki Defa ikramiye Meydan kısımları etkiliyor. Yeni strateji kapsamında, yıllık ikramiye Meydan öteki bütün kısımlar üzere, onların ikramiyeleri de artık Ekim ayında dağıtılacak. Daha evvel, iki ikramiyeden birinin Nisan ayında verilmesi planlanıyordu.

Ancak ikramiye ölçüsünün azaltılmadığını belirtmekte de fayda olabilir. Şimdilik Biricik değişiklik, ikramiyelerin ikiye bölünmek yerine Biricik seferde verilecek olması üzere gözüküyor. Bu karar, kurumsal perakende çalışanlarını, mühendisleri ve orta seviye yöneticileri etkileyecek. Pek Fazla çalışanın ikramiyelerini aldıktan sonra Amel değiştirmelerinden ötürü, bu çalışanların en az Ekim ayına kadar işte kalmasına Sebep olabilir. Lakin, şahsî kaynaklarına bir takviye olarak hevesle ikramiyelerini bekleyenleri Olumsuz etkileyeceği kesin.

Yönetici yahut daha yüksek bir durumda bulunan kıdemli çalışanların ise bu değişiklikten etkilenmediği bildiriliyor ve ikramiyeleri hala üç ayda bir dağıtılıyor.

Ayrıca, Apple şahıs sayısı amaçlarını de kaldırdı. Şirket içindeki kaynaklar, yeni işe alımların “sınırlı” olduğunu ve var bir çalışan işten ayrıldığında, konumunun ekseriyetle boş kaldığını söylüyor.

Maliyet azaltma çalışmaları kapsamında Apple, bazı yüklenicileri işten çıkarttı, seyahat bütçelerini azalttı ve CEO Tim Cook’un maaşını Önemli ölçüde düşürdü. En nihayet tedbirlerin Yekün maliyetleri düşürmede ne kadar tesirli olduğunu Vakit gösterecek.

Bazı çalışanlar, çalışma saatlerinin ve ofis günlerinin daha yakından incelendiğini söyleyerek bunların işten çıkarılmalarının temeli olarak kullanılabileceğine dair tasalarını de lisana getiriyor. Ayrıyeten, mukavele gereği Mecbur olduklarından daha Çok çalışmaları istenerek istifa etmeye teşvik edildiklerini hissettiklerini belirten çalışanlar da bulunuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir