Huawei MateBook 14s İnceleme

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Eki 27, 2022 Yorum Yok

Bugün konuğumuz Huawei’den geliyor… Yeni dizüstü bilgisayarı MateBook 14s, bugün bizlerle birlikte olacak; MateBook 14 serisine ne üzere yenilikler kattığına yakından bakacağız. Fakat geçmeden evvel Huawei’nin gelecek yıldızı Nova 9‘a da kısaca bir değinelim. Hatırlarsanız Huawei, geçtiğimiz hafta Nova serisi yeni akıllı telefonu Nova 9’u Viyana’da tanıtmış ve bizler de bu tanıtımın çabucak gerisinden sizlerle Nova 9 hakkında bilgileri bir görüntü eşliğinde paylaşmıştık. Kısa bir müddet sonra Nova 9’un ayrıntılı incelemesini de tekrar burada bulacaksınız. Huawei, o modelinde kıymetli yenilikler yaparken, bugünkü hususumuz MateBook 14s’i de atlamamış ve burada da değerli farklılıklar ve güncellemeler var. O halde başlayalım.

MateBook 14s Ekran Yetenekleri

MateBook 14s, tam 2.5K çözünürlüğünde 14.2 inç boyutlu bir ekranla geliyor. Intel’in yeni jenerasyon işlemcisini kullanan ve üst düzey donanım profilleri içeren laptop’ta hoş de bir ses sistemi var ki, üzerine konuşacağız. Yeniden Huawei Share özelliğinin de yeni bir güncelleme ile bu modelde karşımıza çıktığını belirtelim. Diğer yenilikler de yapılmış.

MateBook 14 ailesinden son olarak MateBook 14 (2021)’i incelemiştik. O modelde de güçlü özellikler bulunuyordu, ama 14s’te birtakım noktalarda farklılıklar var. Her ne kadar tasarım olarak büyük ölçüde benzeşseler de MateBook 14s’te en büyük farklardan biri ekranda karşımıza çıkıyor. Ekran biraz da olsa daha büyük ve daha yüksek çözünürlük üretiyor. Dediğimiz üzere 14.2 inçlik ekranın çözünürlüğü, 2.5K olarak kategorilendirilen 2520×1680 piksel. Böylelikle daha sık piksel işlemesi ile daha fazla görsel netlik yakalanabilmiş. Öte yandan bu ekran dokunmatik yapıda. Dokunmatik ekran, kullanımı çok pratik hale getiriyor. Daha evvel bu tip bir laptop kullananlar günlük kullanımda nasıl bir fark yarattığını bileceklerdir. Tecrübe noktasında, bu tip dokunmatik bir ekranı kullandıktan sonra olağan ekranlı bir dizüstü bilgisayara dönüş güç oluyor, bunu söyleyebiliriz.

Ekranda bir öbür fark ise tazeleme hızında oluyor. Son devirde akıllı telefonlarda 90Hz ve 120Hz ekranlar görmeye alıştık; bu suratlar oyuncu monitörlerinde de uzunca bir müddettir kullanılırken, MateBook 14s’in ekranı da bunlara eşlik ediyor ve 90Hz tazeleme suratında çalışıyor. Böylelikle standart notebook ekranlarına kıyasla ekranda yüzde 50 oranında daha yüksek sürat ve daha estetik bir tecrübe yakalanıyor. Laptop’ın ekranı, bu katma pahayla birlikte sağladığı âlâ görselliği daha tesirli bir formda sunuyor. Natürel ki yeniden dilerseniz 60Hz’e dönüş yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken klavye üzerindeki Fn ve R tuşlarına bir arada basmak. Böylelikle ekran suratları ortasında geçiş yapabiliyorsunuz.

Huawei, MateBook serisinde sunduğu 3:2 ekran en-boy oranını 14s ile de sürdürüyor. Bu boyut yapısı, bilhassa dikey düzlemde ekrana daha fazla içerik sığmasına imkan tanıyor ve bu da bilhassa çalışma ortamları için büyük fayda. Bu kullanım hali, 16:9 en-boy oranlı ekranlarla kıyaslandığında yüzde 8 oranında daha fazla içeriğin ekrana sığmasına imkan veriyor. Bu ortada, ekran başında uzun saatlerini geçirenlerin değerli bulduğu TÜV Rheinland sertifikalarının bu aygıtta bulunduğunu da söyleyelim. Ekran yalnızca Düşük Mavi Işık sertifikası içermiyor, ayrıyeten TÜV Rheinland Titreşimsiz Ekran Sertifikasına da sahip. Aranızda bunların değeri yok diye düşünenler de vardır tahminen, fakat ziyanlı mavi ışığa uzun müddet maruz kalmanın, retinanın merkezindeki hücrelerin tahrip olmasına ve bunun da görme bozukluğuna sebep olduğunu; ekran titrelemelerinin ise, bir müddet sonra baş ağrısına ve göz yorgunluğuna neden olduğunu altını da çizelim.

Ekranla ilgili son birkaç şeyden daha bahsetmemiz gerekirse, kıymetli notlar olarak, ekranın 400 nit parlaklık düzeyine ve 1500:1 kontrast oranına sahip olduğunu söyleyebiliriz. MateBook 14s’in ekranı böylelikle hem parlak hem canlı görünüyor. 1.07 milyar renk üretilebilen ekranın sRGB renk gamını yüzde 100 oranında kapsadığı bilgisini de verelim ve artık MateBook 14s’in başka özelliklerine geçelim.

MateBook 14s Özellikleri Neler?

MateBook 14s’te Intel’in 11’inci kuşak Core i7-11370H işlemcisi kullanılıyor. Bu yılın taze işlemcilerinden biri olan Core i7-11370H, 4 çekirdekli yapıda bir işlemci, ayrıyeten 8 iş parçacığından oluşuyor. 4.4 GHz zirve frekansına erişebilen bu işlemci düşük güç tüketimiyle de laptop’ın uzun pil ömrü sağlamasına temel hazırlarken, ayrıyeten yüksek performans gereksinimi olanların da beklentilerini karşılıyor. Öte yandan bu modelin ayrıyeten Core i5-11300H işlemcili olan versiyonu da mevcutken, 2 model ortasında SSD kapasitesinde farklılık var. Elimizdeki Core i7 işlemcili modelde 1 TB kapasitesinde NVMe SSD bulunuyor, başka modeldeyse 512 GB‘lık bir kapasite kelam konusu. Laptop’ın RAM kapasitesiyse 16 GB ve değerli olan burada bu belleklerin çift kanallı kullanılıyor olması. Bu da verimlilik noktasında katkı sağlıyor.

Bu ortada MateBook 14s, bir oyun bilgisayarı değil, ancak rekabete dayalı oyunlarda yeni periyot Valorant, Overwatch türevi oyunları oynayabilirsiniz. Keza görüntü grafik düzenleme işlerinde de laptop’ı performanslı biçimde kullanabiliyorsunuz. Bunun ardındaki güç ise doğal ki yeniden işlemciye dayanıyor. Core i7-11370H işlemcisi süreç kapasitesiyle taşınabilir tarafta en güzel seçeneklerden biri olurken, işin grafik tarafı için ise Irix Xe grafik desteğinde bulunuyor. Böylelikle hem işlemci hem grafik tarafı için hoş bir istikrar sağlanmış.

Performansa katkıda bulunan bir öteki ünite de alışılmış ki laptop’ın soğutma sistemi. Bu laptop’ta çift fan ve çift ısı borusu kullanılıyor. Huawei’nin Shark Fin Fan teknolojisini başka MateBook’larda görmüştük, lakin burada da geliştirmeler yapılmış. Fanların kanat yükseklikleri selef modele nazaran yüzde 16 oranında artırılmış ve bunun sonucunda sistem hava akışında yüzde 25 oranında fark yakalanmış. Böylelikle bu laptop ile yüksek performansta çalışırken, hava dağılımı daha süratli yapılıyor ve sistem daha süratli serinliyor.

Bu ortada MateBook 14s, uzun mühlet şarja gereksinim duymayan bir model olmuş. Laptop’ı tam kapasite şarj edip yanınıza aldığınızda 11 saate kadar çalışabiliyorsunuz. Full HD görüntü izleyeceğinizde de sunduğu pil mühleti 13 saate kadar. Elbette bu mühletler kullanıma bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Fakat çok yüklenmediğiniz sürece bir iş gününü rahat çıkartan bir model olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan çok da süratli şarj oluyor. 15 dakikalık şarj ile 3 saatlik kullanım ömrü sağlayabiliyor; pilin tam kapasite şarj olması da azamî 90 dakika alıyor.

Şahane Ses Deneyimi

MateBook 14s’in en çarpıcı taraflarından biri de hoparlörleri. Huawei Sound teknolojisi bu laptop’ta da kullanılmış ve laptop’a 4 tarafta ses sunan çift woofer ve çift twitter diziliminde surround hoparlörler yerleştirilmiş. Böylelikle nitekim şahane bir ses tecrübesi sağlayabiliyor laptop. İş dışında cümbüş vakitlerinizde sinema izlerken ya da müzik dinlerken keyif alacağınızı söyleyebiliriz. Ayrıyeten iş demişken, aygıtta imajlı görüşmelerde işinizi bir epey kolaylaştıracak 4 mikrofonun bulunduğunu da söyleyelim. Bu 4 mikrofon, 5 metre aralığa kadar 360 derece ses alabiliyor. Bu da yeni MateBook’un artı hanesine yazan bir öbür özellik.

Bu ortada laptop’ın etrafından hiç bahsetmedik. MateBook 14s’te de güç butonu tıpkı vakitte parmak izi sensörü özelliğine sahip, dokunmatik yapıda; yani oturum açmak için parola ya da pin girmenize gerek yok, direkt parmanızı okutarak bilgisayara giriş sağlayabiliyorsunuz. Bir başka formül ise ekranın üzerindeki kızılötesi kamera yoluyla yüz tanıma. Windows Hello ile bu kamera üzerinden yüz tanılaması yapabiliyorsunuz.

Kablosuz Bağlanın ve Çalışın

Sizlere çabucak her Huawei dizüstü bilgisayar incelememizin bir noktasında çok değerli bir özellikten bahsediyoruz: Huawei Çoklu Ekran İş Birliği‘nden. Özellikle Huawei ekosisteminin genişlemesi ile birlikte bu özellik de her geçen gün kullanım alanını artırıyor ve gelen güncellemelerle eklenen özelliklerle daha fonksiyonel hale bürünüyor.

Huawei Çoklu Ekran İş Birliği olarak da bildiğimiz ve Huawei Share altyapısı ile aygıtları kolaylıkla birbirine bağlayan teknolojiden MateBook 14s de yararlanıyor. Hatta yeni gelen güncelleme ile bir arada bu özellik artık daha fonksiyonel hale gelmiş durumda. Çoklu Ekran İş Birliği; laptop, tablet ve akıllı telefon ortasında kablosuz olarak belge göndermenize ve almanıza imkan tanırken, ayrıyeten monitörünüzle kablosuz manzara paylaşımında bulunmanıza ya da kablosuz kulaklığa, kablosuz fareye ve kablosuz klavyeye daha kolay bağlanmanıza yer hazırlıyor. Doğal ki bunun için tüm bu aygıtların Huawei olması lazım ve bu özelliği desteklemesi lazım -ki artık yeni çıkan çabucak her Huawei aygıtında bu özellik mevcut.

Mesela Huawei akıllı telefonunuzu laptop başındayken ayrıyeten denetim etmenize gerek yok, çünkü telefonu Huawei Share yoluyla MateBook 14s’e bağlayabiliyor ve direkt buradan yönetebiliyorsunuz. Hatta birden fazla çalışma ekranı açabiliyor ve yeni gelen güncelleme ile birlikte artık isterseniz telefonunuzu MateBook 14s için bir depolama aracı olarak da kullanabiliyorsunuz. Büsbütün size kalmış. Ayrıyeten hatırlarsanız kısa bir müddet evvel Huawei’nin monitörü MateView’ü incelemiştik. Orada da bahsettiğimiz üzere kablosuz projeksiyon almak artık çok çok kolay.

Özetle

Evet, toparlayacak olursak MateBook 14s, uygun bir yeni model olmuş. Selef model üzerine getirilen yenilikler, performansın artırılmış olması, üstün ses sağlaması, ekranın 90Hz tazeleme suratına güncellenmesi ve Çoklu Ekran İş Birliği özelliğiyle de ekosistemin içinde kendine hoş yer buluyor. Çok hoş bir model olmuş kanısındayız. O manada şu sıralar yeni ve seçkin bir dizüstü bilgisayar satın almak isteyenler yakından inceleyebilir. Huawei MateBook 14s’in çok yakında satışa çıkacağını da söyleyelim ve Huawei Online Mağaza’yı takip edenler bilecekler ki, Huawei eser lansmanlarında kıymetli fiyat avantajları ve özel kampanyalar yapıyor. O manada orta ara denetim etmekte yarar var.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir