Huawei MateBook D15 (2022) İncelemesi

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Eki 27, 2022 Yorum Yok

Huawei’nin 2022 model MateBook dizüstü bilgisayarları gelmeye başladı. Şu an masamızdaki model, MateBook D15 ismiyle anılıyor ve şu an âlâ bir dizüstü bilgisayar satın almak isteyenlere değerli özellikler sunuyor.

Laptop’ın 6 kilit noktası var. Bunlardan birinci kalbinde AMD Ryzen 5 5500U işlemci bulundurması olurken, bir başkası 1920×1080 piksel çözünürlüğünde IPS parlama önleyici ekrana sahip olması. 3’üncüsü, çok şık ve ince metal gövdeden oluşması; 4’üncüsü, kullanımı kolaylaştıran ve güvenlik sağlayan parmak izi okuyucuyu içermesi; 5’incisi, Huawei Share ve Multi-Screen Collaboration özelliği ile çok platformlu çalışmayı desteklemesi ve 6’ncısı, tam 65 watt gücünde şarj suratı sunan adaptör ile birlikte gelmesi. Daha ayrıntılı halde anlatacağız, o halde hazırsanız başlayalım.

Huawei MateBook D15 Tasarımı Nasıl?

Huawei, MateBook D15 ile yeniden çok şık bir dizayna imza atmış. Gündelik kullanımda her an yanınızda olması için hafif ve ince tasarım çizgisine bağlı kalınarak üretilen laptop, bu kompakt yapısıyla mobilite kolaylığı sağlıyor. Üzerinde 15.6 inç boyutunda bir ekran olduğu için ağır bir laptop olduğunu sanabilirsiniz, lakin göründüğünden çok daha hafif; sadece 1.63 kilogram tartısında. Ayrıyeten laptop’ın inceliği ise yalnızca 16.9 mm.

Taşınabilirlik faktörü göz önünde bulundurularak tasarlanan kasası metalik yapıda hazırlanan MateBook D 15’in sağ tarafında yer alan güç tuşu birebir vakitte parmak izi sensörü görevi görüyor. Böylelikle laptop’a inançlı giriş yapabiliyor ve tüm belge ve dokümanlarınızı inanç altında tutabiliyorsunuz.

Kolay taşınabilir kullanım ve üretkenlik için tasarlanan bir laptop olduğu için MateBook D 15’in avuçlarınızı dayadığınız palm rest bölgesi bir epey geniş tutulmuş; buna geniş yapıda bir touchpad ve kullanımı kolay bir klavye ile dayanak sağlanmış. Klavyede Enter, Shift, Backspace üzere tuşların tam boyutlu olarak yerleştirilmiş olması süratli ve yanlışsız yazı yazmak için değerli noktalar olurken, klavyenin işlev tuşları ortasında ise zımnî bir kameraya yer verilmiş. F6 ve F7 tuşları ortasında bulunan tuşa bastığınızda, altından kameranın çıktığını göreceksiniz. Bizi izleyenler ve Huawei’yi takip edenler bilir; bu metot daha evvelki Huawei MateBook modellerinde de var, MateBook D15’te de kullanılmaya devam ediyor. Bu sayede hem kamera güvenliği sağlanıyor, hem de kamera ekrandan alan çalmamış oluyor.

MateBook D15’in etrafına bakmaya devam ettiğimizde, irtibatların sağ ve sol kenara yerleştirildiğini görüyoruz. USB-C portunun yanı sıra 1 adet USB 3.2 Gen 1 portu ve 2 adet USB 2.0 portunun yer aldığı laptop’ta böylelikle USB konusunda kasvet yaşamıyorsunuz. Ayrıyeten tam boyutlu HDMI teması bulunuyor ve 3.5 mm kulaklık girişi de laptop’ın sağ tarafında sunuluyor.

MateBook D15, kablosuz temas tarafında da Wi-Fi 6 takviyesi mevcut durumda, ayrıyeten Bluetooth 5.0 da yer alıyor.

Huawei MateBook D15 Ekran ve İşletim Sistemi

MateBook D15, 15.6 inç büyüklüğünde geniş ve pek yeterli görünen bir ekrana sahip. 1920×1080 piksel çözünürlüğünde olan bu ekran, yüksek çözünürlüklü ve 178 derecelik geniş görüş alanı sağlıyor. Ekran kenar çerçevelerinin epeyce ince tutulmuş olması, laptop’ın ekran / gövde oranına da yansımış: Yüzde 87 ekran / gövde oranına sahip olan MateBook D15, böylelikle karşısına geçtiğinizde 15.6 inç ekrandan daha büyük bir çerçeveye baktığınız hissine kapılmanızı sağlıyor.

Ekranın renk gamını ve kontrast oranını bir epey sevdik. Ayrıyeten parlaklık düzeyi de bir epey yüksek. Doğal ki karşısında uzun soluklu çalışacağınız ve bilhassa gece ekran başında olacağınız vakitlerde göz konforu modunu devreye alan ve böylelikle mavi ışığı azaltan gece modunu açmanızı öneririz.

Bu ortada MateBook D15, en taze işletim sistemi olan Windows 11 ile çalışıyor. Windows 10’dan sonra hem tasarım hem de özellik bakımından işletim sistemini geniş çapta güncellemeye alan Microsoft, ortaya yüksek performans almanızı sağlayan yeni işletim sistemi Windows 11’i kısa bir müddet evvel kullanıma sunmuştu. MateBook D 15’te de bu kullanılıyor.

Huawei MateBook D15 Özellikleri Neler?

MateBook D15, teknik takımıyla da güçlü bir dizüstü bilgisayar. İçeriğinde AMD Ryzen 5 5500U işlemci bulunduran laptop, bu işlemcisiyle 6 fizikî çekirdek ve 12 iş parçacığı sunuyor ve bunlarla birlikte 2.1 GHz taban frekans, 4.00 GHz tavan frekans suratlarına erişiyor. İşlemci performansıyla çok tatmin edici sonuçlar üreten laptop, grafik tarafında da Radeon Vega 8 Graphics GPU ünitesini beraberinde getiriyor. 8 GB DDR4 RAM ile güçlendirilen dizüstü bilgisayarda, bu RAM modülü tek kanallı mod ile karşılaştırıldığında yüzde 50 oranında daha düzgün sonuç üretebiliyor.

Bu ortada ne kadar fark edilmese yahut görmezden gelinse de husus dizüstü bilgisayar olduğunda performansa ait en dikkat edilmesi gereken noktalardan biri aslına bakarsanız soğutma sistemi. Çünkü işlemci ne kadar yeterli performans gösterirse göstersin, GPU ünitesi ne kadar güçlü olursa olsun, şayet aygıtta düzgün bir havalandırma sistemi bulunmuyorsa, güzel performans beklemek pek de mantıklı olmayacaktır. O nedenle dizüstü bilgisayar satın alırken, sahip olduğu bileşenlerin yanı sıra soğutma sistemine de dikkat etmek özellikle değerli. Bu noktada MateBook D15’e baktığımızda, soğutma sistemi olarak Huawei Shark Fin Dizayn 2.0 fan sisteminin bulunduğunu görüyoruz. Aygıtta hem performansı âlâ yönetmek hem de fan sesini minimuma indirgemek için soğutma sisteminde daha ince ve böylece daha sık fan kanatlarının kullanıldığını görüyoruz. Evvelki kuşağa nazaran yüzde 33 oranında artırılan fan kanatları böylelikle yüzde 27 oranında daha uygun fan performansı ve yeniden yüzde 27 oranında daha güzel hava akışı sağlıyor.

Huawei MateBook D15 Pil Ömrü Ne Kadar?

MateBook D15’in pil performansı da uzun kullanımları gözetecek formda geliştirilmiş ve daha da değerlisi laptop’tan farklı alanlarda eşit performans elde edilebilmesi dikkat etilmiş. Bu laptop’ı ofis çalışmaları için kullandığınızda 6.6 saatlik performans elde edebilirken, görüntü izleyeceğinizde aralıksız 6.3 saatlik performans sağlayabiliyorsunuz. Yalnızca internette dolaşacağınızda da yeniden 6.2 saatlik bir vakit dilimi sunabiliyor. Bu manada da epey istikrarlı bir model olmuş kanısındayız.

Şarj konusu ise başta da söylediğimiz üzere laptop’ın en savlı olduğu yanlarından. 65 watt gücünde şarj adaptörüyle -ki bu şarj adaptörünün uzunluğu neredeyse bir akıllı telefon şarj aygıtı kadar- 30 dakika içinde dizüstü bilgisayarının pilini yüzde 53 oranında şarj edebiliyor. MateBook D15’in temaslarından bahsederken dikkatinizi çektiğimiz USB Type-C portu da bu bahse hizmet ediyor. Bu laptop’a bağlayacağınız telefonunuzu da SuperCharge takviyesi ile süratli halde şarj edebiliyor.

Multi-Screen Collaboration Deneyimi

Sizlere çabucak her Huawei dizüstü bilgisayar incelememizin bir noktasında çok kıymetli bir özellikten bahsediyoruz: Huawei Çoklu Ekran İş Birliği’nden. Özellikle Huawei ekosisteminin genişlemesi ile birlikte bu özellik de her geçen gün kullanım alanını artırıyor ve gelen güncellemelerle eklenen özelliklerle daha fonksiyonel hale bürünüyor.

Huawei Çoklu Ekran İş Birliği olarak da bildiğimiz ve Huawei Share altyapısı ile aygıtları kolaylıkla birbirine bağlayan teknolojiden yeni MateBook D15 de yararlanıyor. Hatta yeni gelen güncellemerle bir arada bu özellik artık daha fonksiyonel hale gelmiş durumda. Çoklu Ekran İş Birliği; laptop, tablet ve akıllı telefon ortasında kablosuz olarak belge göndermenize ve almanıza imkan tanıyor. Doğal ki bu yarardan yararlanabilmek için tüm bu aygıtların Huawei olması lazım ve bu özelliği desteklemesi lazım -ki artık yeni çıkan çabucak her Huawei aygıtında bu özellik mevcut.

Mesela Huawei akıllı telefonunuzu laptop başındayken ayrıyeten denetim etmenize gerek yok, çünkü telefonu Huawei Share yoluyla MateBook D15’e bağlayabiliyor ve direkt buradan yönetebiliyorsunuz. İsterseniz telefonunuzu bilgisayardan yönetin, isterseniz telefondaki belgelerinizi MateBook D15’e sürükleyip bırakarak burada düzenleyin, tercih büsbütün size kalmış durumda. Meselesiz bir biçimde kullanabiliyorsunuz ki bu da MateBook D15’in rakiplerinde bulunmayan en kıymetli özelliklerinden biri oluyor.

Özetle

Sonuç olarak MateBook D15, dizaynından performansına, uzun pil ömrü sağlamasından üretkenlik uygulamalarına kadar çok taraflı bir dizüstü bilgisayar olmuş demek mümkün. Yeni bir laptop satın almak isteyenler kullanım noktasında pek rahat edeceklerdir kanaatindeyiz. Fiyatı da açıkçası geldiğimiz şu devir için çok yüksek değil. MateBook D15’i şu an 9 bin 699 TL üzere çok akıllı telefon satın almak için gereksiniminiz olan bir bütçe ile satın alabiliyorsunuz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir