Huawei nova 9 SE test merkezimizde!

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Eki 27, 2022 Yorum Yok

Orta – üst segmentin premium modelleri ortasına giren, dizaynıyla olduğu üzere az sonra bahsedeceğimiz kamera ve teknik takımıyla da bunu pekiştiren bir telefon olan nova 9 SE, şu an bu segmentte satışa çıkan yeni akıllı telefonlar ortasına hayli rekabetçi diyebileceğimiz bir fiyatla girmesiyle dikkat çeken bir model oluyor.

Huawei nova 9 SE Kamera Özellikleri

Öncelikle bu telefonu sizlerle kameralarıyla incelemeye başlayalım, çünkü bu kamera bloğu ziyadesiyle dikkat alımlı duruyor. Bunun en önemli sebebi, nova 9 SE’nin Huawei’nin 108 MP çözünürlüğünde kameraya yer verdiği birinci akıllı telefon olması. Böylelikle farklılık yaratan ve bunu az sonra yakından bakacağımız kamera çekimlerine de yansıtan nova 9 SE, öte yandan kamera bloğu dizaynıyla da amiral gemisi görünümü içeriyor. Huawei P50 Pro incelememizi izlediyseniz, orada da görmüşsünüzdür; Huawei P50 Pro’nun da kameraları benzeri tasarım formuyla karşımıza çıkmıştı; Huawei nova 9 SE de bu manada ona epeyce yakın duruyor. Yalnızca kamera bloğunun şık tasarımı ile değil elbette, özellikleriyle de bunu destekliyor.

Huawei nova 9 SE, bu blokta 4 kameraya mesken sahipliği yapıyor. Bunlardan üstteki daire biçimindeki kısım ana kamera, alttaki daire ise ultra geniş açılı kameraya ayrılmış durumda. Telefonun ana kamerası 108 MP çözünürlüğüne sahip. f/1.9 diyafram açıklığında ve 1/1.52” ile 0.7 mikrometrelik lense sahip olan bu kamera faz algılamalı otofokusu da kullanıyor. Ana kamerada gyro-EIS takviyesinin de bulunması sayesinde Full HD çözünürlüğünde görüntüler çekebiliyorsunuz. Altta yer alan ultra geniş açılı kamera ise 8 MP çözünürlüğünde ve 112 derecelik çekimler yapabiliyor. Bu kameranın da tekrar f/2.2 diyafram açıklığına sahip olduğunu söyleyelim.

Kamera bloğundaki 2 dairenin ortasında ise öbür 2 kamera ve LED flaş pozisyonlandırılmış. Buradaki kameralar, portre modunda çekeceğiniz fotoğraflara derinlik katması açısından derinlik sensörü ile yakın plan çekeceğiniz fotoğraflarda size yardımcı olacak makro kamera oluyor. Her 2’si de 2 MP çözünürlüğe sahip olurken, tekrar her 2’sinin de diyafram açıklığı f/2.4 düzeyinde.

Bu 4 kamera ortasında değişikliği kamera arayüzünden basitçe yapabiliyorsunuz. Ayrıyeten 8x’e kadar zum yapabilme imkanınız var. Öte yandan arayüzde kameralardan faydalayabileceğiniz daha pek çok mod yer alıyor. Üstte AI, yani yapay zeka modunu görebiliyor, HDR modunu açıp kapatabiliyorsunuz. Öte yandan daha profesyonel çekimler için Pro modu, hızlandırılmış çekim modu, panorama modu üzere seçenekleriniz var. Bu ortada telefondaki ana kameranın 108 MP çekim özelliğinden faydalanmanız için de tekrar arayüzdeki Yüksek Çözünürlük moduna geçiş yapmanız gerektiğini söyleyelim.

Huawei nova 9 SE Kamera Performansı Nasıl?

Huawei nova 9 SE’nin kameralarıyla yaptığımız çekimler pek tesirli sonuçlar üretti. Bilhassa XD Fusion motoru takviyeli 108 MP ana kamera ile gün ışığında yapacağınız çekimlerden ziyadesiyle keyif alacaksınız. 1x ve 2x yapılan çekimlerde kontrast ve güzel sertlik sağlayan telefon, ultra geniş kamera ile yapacağınız çekimlerde de âlâ renk doğruluğu sağlayabiliyor.

Benzer sonuçları makro modunda da elde edebiliyorsunuz. Odaklama performansını beğendiğimiz makro kameranın yanında derinlik sensörü de portre modunda yapacağınız çekimlerde düzgün iş çıkartıyor. Böylelikle kenarları güzel kesilmiş, art plan bulanıklığı çok yumuşak tutulmuş fotoğraflara imza atabiliyor.

nova 9 SE’nin Gece modu da bulunuyor. Huawei, zati düşük ışık şartlarında fotoğraf çekimi dendiğinde akla gelen birinci marka olurken, nova 9 SE de bundan faydalanan bir telefon olmuş. Bunda da yeniden 1x ve 2x modlarında yapacağınız çekimlerde ayrıntı düzeyi güçlü ve renk doğruluğu açısından makul fotoğraflar elde edebiliyorsunuz.

nova 9 SE’nin ön kamerasına geldiğimizde, burada karşımıza 16 MP ölçüsünde bir kamera çıkıyor. f/2.2 diyafram açıklığına sahip 22 mm’lik bu lens, hoş özçekimler yapabildiği üzere, Full HD çözünürlüğünde görüntü kaydetmenizi sağlıyor. Bu ortada bu kameranın 90 derecelik açıyla çekim yaptığını da söyleyelim.

nova 9 SE, toplumsal medyaya dijital içerik üretenler için hoş ve eğlenceli uygulamalara sahip. Telefonun hem ön hem art kameralarıyla ayını anda çekim yapabilmeniz mümkün. İkili Görünüm ismindeki modu seçtiğinizde ön ve art kameralar ile bölünmüş çekim ve fotoğraf içinde fotoğraf modlarında görüntü çekimi yapabiliyorsunuz. Tekrar bu modda 5x’e kadar zum yapma imkanınız da var.

Öte yandan çektiğiniz bu imajları telefonda düzenlemeniz de mümkün. AppGallery’den indirebileceğiniz Petal Klip isimli uygulama üzerinden müzik ekleme, çıkarma ve efekt ekleme üzere profesyonel düzenlemelerde bulunabiliyorsunuz.

Huawei nova 9 SE Tasarımı Nasıl?

Evet, nova 9 SE’yi birinci adımda kameralarıyla tanıdık, artık ise şık dizaynına gelelim. Zira telefon hakikaten de çok hoş görünüyor. 7.94 mm üzere epey ince bir profile sahip olan telefonun art yüzeyi Kristal Mavisi rengiyle göze beğenilen gelirken, burada aynalı bir gereç kullanılmış. Böylelikle görsel zenginliğini artırıyor telefon. Ön taraftan düz, art panelden ise kenarlara yanlışsız kavisli yapıya bürünen nova 9 SE’nin art yüzeyi büsbütün cam gereçten oluşuyor. nova 9 SE’nin kutusunda silikon kılıf da mevcut. Böylelikle telefona ekstra müdafaa getirebiliyorsunuz. Telefonun ekranı da düşme ve çizilmelere karşı muhafazalı olsun diye Huawei, bu telefonun ekranına ekran muhafaza sineması uygulamış. Bunlar telefona puan getiren kıymetli ayrıntılar oluyor.

nova 9 SE’nin sağ kenarında parmak izi sensörü bulunuyor. Tam baş parmağının altına gelen bu sensör hayli akıcı çalışabiliyor. Elbette bu sensör birebir vakitte güç tuşu vazifesi görüyor ve böylelikle buraya dokunduğunuzda telefonun ekranı süratlice açılıyor. Başka bir biyometrik sistem ise elbette yüz tanıma. Ön kamera yoluyla yüzünüzü de telefona tanıtabiliyorsunuz.

nova 9 SE’nin ses butonları parmak izi sensörünün üzerindeyken, SIM kart çekmecesi üst kenarda yer alıyor. Bu çekmecede ayrıyeten microSD kart yuvası da var. Böylelikle telefonun hafızasını fizikî olarak artırabiliyorsunuz. Alt kenara geldiğimizde ise burada da USB-C portu ile hoparlör mazgalını görüyoruz.

Huawei nova 9 SE Ekran Özellikleri

nova 9 SE, multimedya kullanımları için pek uygun yapıda bir telefon. Ekranı epey geniş, 6.78 inç büyüklüğünde. 1.05 mm’lik ultra ince çerçeveli olan bu ekran böylelikle tam ekran manzara tecrübesi almanızı sağlayacak. Ekran sahiden de hoş görünüyor. Huawei, bu modelinde IPS LCD panel kullanırken, çözünürlüğü de yüksek tutmuş. 1080×2388 piksel, yani Full HD+ çözünürlüğünde manzara üretebilen ekranın renk doğruluğu da çok düzgün düzeyde. P3 renk gamı dayanağı sunan telefon, böylelikle yüzde 25 daha güzel renk gösteriminde bulunuyor. Bu manada renklerin canlılığı ve doğruluğundan keyifli olmanızı sağlayacak kanaatindeyiz.

Öte yandan telefonun ekranı 90Hz tazeleme suratına sahip. Böylelikle genel kullanımda olduğu üzere oyunlarda da akıcı bir görsellik sağlayabiliyorsunuz. Telefonu kutusundan çıkarttığınızda ekranı varsayılan olarak dinamik modda çalışıyor. Bunu özelleştirmeniz elinizde. Ayarlar’dan ulaşabileceğiniz Ekran ve Parlaklık kısmından Ekran Yenileme Suratına geldiğinizde, burada ekran tazeleme suratının Dinamik, Yüksek ve Standart halinde 3 mod halinde sunulduğunu göreceksiniz. Böylelikle ekranı direkt olarak 90Hz ya da Standart modda 60Hz çalıştırabilir yahut yineleme suratının ekrandaki içeriğe nazaran otomatik ayarlanabilmesi için Dinamik modda bırakabilirsiniz.

nova 9 SE’nin ekranıyla ilgili daha pek çok ayar burada mevcut. Renk modunu ve sıcaklığını değiştirebilir, Koyu Mod, Göz Konforu Modu ve eKitap Modu üzere seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Bu ortada nova 9 SE’nin Denetim Paneli de epey güçlü. Bunun gerisinde ise kuşkusuz telefonda kullanılan yazılım var. nova 9 SE, EMUI 12 yazılımını kullanıyor. Epeyce sade ve kullanışlı özelliklere sahip bir biçimde tasarlanan EMUI 12, kısa bir mühlet evvel incelediğimiz Huawei P50 Pro ve Huawei P50 Pocket’ta da mevcut durumdaydı hatırlarsanız.

nova 9 SE’nin ekranını sol taraftan çektiğinizde bildirimlere, sağ taraftan çektiğinizde ise Denetim Paneli’ne erişebiliyorsunuz. Burada süratli erişebileceğiniz seçenekler var. Bunlardan biri de Device+ isimli modül. Device+ sayesinde basitçe etraftaki öteki Huawei aygıtları görebiliyor, bir tıkla telefona bağlayabiliyorsunuz. Böylelikle Huawei akıllı saat, bileklik, kulaklık üzere öteki aygıtlarınızı kolaylıkla telefona bağlamanız mümkün.

Huawei nova 9 SE Özellikleri Neler?

Şimdi yavaş yavaş nova 9 SE’nin teknik özelliklerine ve performansına gelelim. Huawei, nova 9 SE’de kullanılan Qualcomm’un orta segment için yeni işlemcilerinden olan Snapdragon 680; 2.4 GHz saat suratına kadar Kryo 265 Gold performans odaklı çekirdeklerin yanı sıra 1.9 GHz frekanslı verimlilik odaklı Kryo 265 Silver çekirdeklerine konut sahipliği yapıyor. Grafik tarafında ise Adreno 610 ünitesini bulunduruyor. 6 nm fabrikasyon sürecinin yapıtı olan bu işlemcide yer alan değerli özelliklerden biri ise Quick Charge 3.0 teknolojisi. Bundan nova 9 SE ziyadesiyle yararlanıyor. Çünkü telefonu şarj etmek epey kısa sürüyor. Kutusu içinde yer alan 66W gücünde SuperCharge adaptörü ile sadece 38 dakika içinde tam kapasite şarj edebiliyorsunuz nova 9 SE’yi. Bu istikametiyle epey etkilendiğimizi söylememiz lazım, çünkü böylelikle şarjı bitse bile yalnızca birkaç dakikada şarj ederek günü kurtarabiliyorsunuz. Kaldı ki telefonun 4000 mAh kapasitesindeki bataryası ölçülü kullanımda 2 günlük performans gösterebiliyor. Olağan kullanımlarda ise günü rahat çıkartabilirsiniz.

nova 9 SE’de kullanılan Snapdragon 680 işlemci epeyce âlâ bir performans gösteriyor. Ekranlar ortası geçişler olduğu üzere uygulamalar ortasında da süratlice geçiş sağlayabilen telefon gerek uygulama gerek oyun noktasında da şad edici sonuçlar ortaya koyuyor. Performans konusunda bu telefonla rastgele bir sorun yaşamayacaksınız. Bunu destekleyen öteki etken ise RAM kapasitesi. nova 9 SE’de 8 GB kapasitesinde RAM kullanılmış durumda. Böylelikle gerekli RAM muhtaçlığı karşılanmış.

nova 9 SE’nin depolama alanı 128 GB olurken, az evvel de söylediğimiz üzere bu alanı fizikî olarak microSD kart yoluyla genişletebiliyorsunuz. Böylelikle bu mevzuda da rastgele bir sorun yok. Artık microSD kart takviyesini bulundurmayan telefonlara kıyasla değerli bir avantaj.

Bu ortada Huawei bu telefona, âlâ performans göstermesi için soğutmaya yardımcı olması açısından grafen ısı dağıtma sistemi yerleştirmiş. Bu sayede de ortaya ısınmayan bir model çıkmış. Bu, ağır kullanımlarda telefonun performansının düşmesini engelleyen değerli bir adım olurken, nova 9 SE’nin yüzde 30 oranında daha serin çalışabilmesini sağlıyor.

Sonuç

Sonuç olarak değerlendirdiğimizde, nova 9 SE, şu an sahip olduğu donanımıyla birebir özelliklere sahip benzeri telefonlardan daha yeterli performans ortaya koyan bir model oluyor. Göz alıcı tasarımı, hoş imaj sağlayan ekranı, uzun pil ömrü ile yüksek süratte şarj yeteneği, kameralarının güzel performans göstermesi ile birlikte keyifle kullanılacak bir telefon olmuş. O manada şayet şu sıralar yeni ve âlâ bir akıllı telefon modeli arıyorsanız, yakından değerlendirebilirsiniz. nova 9 SE’nin fiyatının da şu an avantajlı devir kapsamında 6 bin 999 TL olduğunu söyleyelim. Ayrıyeten pakete yeniden avantajlı fiyatlarla Band 6, FreeBuds Pro ve Watch GT2 Pro’yu da dahil edebiliyorsunuz. Bunun için Huawei Online Mağazası’nı ziyaret etmenizi öneririz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir