İndirme Hızım Çok Yavaş Ne Yapmalıyım?

İndirme Hızım Çok Yavaş Ne Yapmalıyım?

Genel, Sosyal Meda Uzmanlığı, Yeni Başlayanlar Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Eğer bilgisayarınıza internet üzerinden indirmeye başladığınız dosyalar aşırı derece de yavaş iniyorsa bu durumda bir yerlerde problem var demektir. İnternet hızımı nasıl test ederim? İlk olarak yapmanız gereken işlem speedtest.net adresini ziyaret etmek olacaktır. Bu adresi ziyaret ederek internet hızınızı görebilirsiniz. Burada ki hız miktarı ADSL sağlayıcınızın size sunmuş olduğu en yüksek hız miktarıdır. Tabi ki de size verilen hızın tamamını göremeyebilirsiniz. Fakat en azından size sunulmuş olan hız miktarının %70’ini görmeniz gerekmektedir. Eğer göremiyorsanız burada bir sorun var demektir ve acilen çözülmelidir. Fakat burada ki hızlar normal gözüküyor da olabilir ve bu durumda halen yavaş inen dosya sorunu yaşayabilirsiniz.

Hızınız Normal Gözüküyorsa Farklı Çözümler Denemeliyiz!

Eğer hız miktarınız normal gözükmekte ise farklı bölgelerde sorun aramalıyız. İndirme hızını yavaşlatan faktörler nelerdir? Örneğin arka planda çalışmakta olan bir program güncelleme yapıyor olabilir. Yine farklı bir program kendini değiştiriyor olabilir. Torrent gibi arka planda indirme işlemi gerçekleştirebilen bir yazılım bir dosyayı indiriyor da olabilir. Bu yüzden sizin indirdiğiniz dosya da yavaş inebilmektedir. Sadece Torrent değil bulut programlarınız da arka planda çeşitli işlemler yapabilmektedir. Ayrıca bu işlemleri sizi haberiniz olmadan yapmaktadırlar. Bu yüzden arka planda internet ile bağlantılı olarak çalışmakta olan bütün yazılımları yok etmelisiniz. Fakat arka plandaki tüm yazılımlarınızı kapatmış olmanıza rağmen sorun devam ediyorsa farklı alanlar da çözümler aramalıyız.

Modemi Yeniden Başlatmak Çoğu Zaman Çözüm Olmuştur!

En son çözüm listemize gelirsek ağ donanımınızı doğru bir şekilde kontrol etmelisiniz. İnternet donanımınızın sürücü güncellemelerini araştırmalı ve eğer güncellemeniz var ise yüklemelisiniz. Ayrıca modeminizi de sıfırlamak burada bir çözüm olabilmektedir. Modemi resetlemek internet hızını düzeltir mi? Çoğu zaman modemlerini yeniden başlatan kullanıcılar çözüme ulaşmışlardır. Çoğu modem içerisinde modemi yeniden başlatma düğmesi vardır. Fakat bazılarında bu düğme yoktur ve modem fişinden çekilerek yeniden başlatılır. Cihazınızı uzun bir süre yani yaklaşık olarak 10 saniye gibi bir miktarda elektriksiz olarak bırakırsanız modeminiz fabrika ayarlarına başarılı bir şekilde dönecektir. Eğer sorununuz hala devam ediyorsa bütün işlemleri yapmış olmanıza rağmen İnternet Servis Sağlayıcı’nız ile görüşmelisiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir