İnternette Gerçekten Gizlenebiliyor muyuz?

İnternette Gerçekten Gizlenebiliyor muyuz?

Genel, Sosyal Meda Uzmanlığı, Yeni Başlayanlar Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Günümüzde aslına bakarsak tarayıcıları Gizli Mod özelliğine soktuğumuz zaman bizlerin ne kadar gizli kalabileceğine dair bazı püf noktaları verdiklerini görebilirsiniz. Gizli mod fonksiyonunun hedefi sizleri herkesten gizlemek yerine başkalarının da tarayıcıyı kullanma olasılığına karşı dolaşım bilgilerinizi tutmuyor olmalarıdır. Yani web sitelere bağlandığınızda geçmişler sekmesinden yaptıklarınız ve girdiğiniz siteler gözükebiliyorken gizli mod özelliğinde geçmişiniz gözükmemektedir.  Bu durumda sizlerin şahsi sisteminizde sizi gizleyebilecek ve bir biçimde farklı kullanıcıların neler yapmış olduğunuzu rahatlıkla görmesini engelleyen bir sistemdir fakat servis sağlayıcınızdan yine de asla gizlenemezsiniz.

Tarayıcı geçmişine gezmiş olduğunuz web sitelerin kayıt edilmiyor olması ve çerezlerin onaylanmaması ve bazı eklentilerin durdurulup sizleri takip edememesi Gizli Mod ile mümkündür. Bunlara ek olarak gizli mod içerisinde kullanacağınız bazı parolaları veya bankalardan gönderilmekte olan bir çeşit onay kodunun kayıt altına alınmamasını sağlamaktadır. Tabi ki gizli mod ile bütün gizliliğiniz tamamen bundan ibarettir. Yani IP adresinizin gizlendiğini, kötü işler yaptığınızda polisin sizi bulamayacağını asla düşünmeyin.

Bütün Siteler Bilgilerimizi Saklarlar

Bütün siteler kendi sunucuları içerisinde ziyaretçilerin bilgilerini tutarlar. Hangi şehirden bağlandığınızı, saat kaçta bağlanmış olduğunuzu, IP bilgilerinizi, hangi kategorileri gezmiş olduğunuzu kayıt altına alırlar. Web siteler bunu sizleri takip etmek için yapmamaktadırlar sadece analiz ve bazı kriterlere ihtiyaç duydukları için yani mecburen yaparlar. Bu analizler de nedir derseniz bu analizler genellikle hangi konular ile ilgilendiğiniz gibi bilgilerdir ve sizlere o konular çerçevesinde reklamlar sunarlar veya o konular çeçrevesinde içerikler hazırlarlar.

Peki Nasıl Gizlenebiliriz?

Tamamen gizlenebilmek maalesef günümüz çağında asla mümkün değildir. Yine de bu işi profesyonel hackerler yapabiliyor olsalar da yine profesyonel olan baız hackerlerin rahatlıkla yakalanabildiklerine şahit olabiliyoruz. Yine bir başka yöntem ise tarayıcılar içerisinde bulunan Do Not Track yani beni takip etme özelliğidir. Bu özellik sayesinde web sitelere bağlandığınızda arkanızdan sizi izleyemezler ve hakkınızda çeşitli bilgiler tutamazlar bu sayede rahat bir gezim yaşarsınız. Ancak kesin çözüm istiyorsanız Duck to Go gibi tarayıcılar üzerinden oldukça güçlü bir gizlenme metoduyla gizlenebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir