İnternette Güvenliğinizi Üst Seviyelere Çıkartın

İnternette Güvenliğinizi Üst Seviyelere Çıkartın

Genel, Sosyal Meda Uzmanlığı, Yeni Başlayanlar Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Eğer bilgisayarlarınız ve mobil cihazlarınız üstünde yapmış olduğunuz titiz işlemler, konuşmalar ve bilgi paylaşımları gibi veri trafiklerinin hackerlar gibi üçüncü şahısların eline geçmemesi için kullanabileceğiniz güvenlik araçları arıyorsanız doğru yerdesiniz. İnternet güvenilirliği dendiğinde akla öncelikle standart anti zararlı yazılım programları gelmektedir. Ancak anti virüs yazılım programları daha fazla lokal güvenlik sunmaları açısından sisteminizden dışarıya gönderilen bilgilerin güvenirliği konusu ile ilgili etkili olamıyorlar. nihayetinde bir anti zararlı yazılım uygulaması kullanarak mutlak şahsi güvenliği elde etmeniz olası değil.

Çevrimiçi güvenlik söz konusu olduğunda internet üstünde yapmış olduğumuz veri alışverişlerini güvence altına almamız gerekmektedir. Bu veri alışverişlerinden kasıt konuşmalarınız, sesli konuşmalarınız ve görüşmeleriniz, dosya paylaşımlarınız, internet sitelerinde kullandığınız hesap giriş verileri ve şifreler, aramalarınız ve arama sonuçlarınız gibi unsurlar. Saydığımız tüm bu prosedürleri izlemek ve güvence altına almak için ne yazık ki tek bir araç öneremiyoruz; zira güvenilir gezinti için tüm güvenlik araçlarını bir araya toplayan bir program paketi henüz ortaya çıkmadı. Bunun yerine ihtiyaçlarınıza göre kullanabileceğiniz değişik araçlar bulunmaktadır. İşte bu yazımızda bu tür araçlara yer vereceğiz.

HTTPS Everywhere Kullanımı

Bir Google Chrome eklentisi biçiminde hazırlanmış olan HTTPS Everywhere temelde ziyaret etmiş olduğunuz internet sitelerini en güvenilir protokolleri kullanmaktadır.

İnternette Güvenliğinizi Üst Seviyelere Çıkartın

Ziyaret ettiğiniz internet sitelerinin adreslerinin başında http ve https sekmelerini görebilmektesiniz. Http standardı az daha eski bir standart. Https ise http standardında görülmekte olan güvenlik açıklarını kapamak amacıyla tasarlanmış daha yeni bir protokol. Https standartı içinde SSL kriptolama sistemini de barındırmış olduğu için bankaların internet sitelerinde ve güvenirliğe önem vermekte olan birçok değişik sitede tercih ediliyor. nihayetinde başında https sekmesini gördüğünüz bir sitenin daha güvenilir olduğunu söylemeliyim.

Https protokolü giderek yaygınlaşsa da halen bu protokole geçmeyen veya tercihen kullanmayan siteler mevcut. İşte HTTPS Everywhere bu siteleri belirleme etmektedir ve kendiliğinden https protokolüne geçiriyor.

 

HTTPS Everywhere’i Google Chrome tarayıcınıza eklemek için bu bağlantıyı kullanabilmeniz mümkün:

Cryptocat Kullanımı

Cryptocat online yazışmalarınızı güvence altına almak için geliştirilmiş bir anlık mesajlaşma uygulaması olarak tanımlanabilir. Uygulama temelde yazışmalarınızı daha sisteminizden veya mobil cihazınızdan çıkmadan şifreliyor . Bu sayede Cryptocat’ın kendi serverlarında dahi yazışmalarınız gizlenmiş hale gelmektedir.

Cryptocat’ın bilgisayar sürümü bir tarayıcı eklentisi biçiminde. Programın Google Chrome, Opera, Firefox ve Safari sürümleri mevcut. Cryptocat bilgisayar sürümü dosya paylaşımı yapmanıza da imkan tanıyor. Programın bir de iPhone ve iPad üstünde kullanabileceğiniz bir mobil versiyonu bulunmakta. Cryptocat’in mobil ve bilgisayar sürümlerinde grup sohbeti yapmanız mümkündür.

DuckDuckGo

DuckDuckGo tanınmış arama motorlarına reaksiyon olarak tasarlanmış bir arama motoru şeklinde düşünülebilmektedir. DuckGoGo sitesinin Google, Yandex, Yahoo ya da Bing gibi arama motorlarından değişik sizlerin yapmış olduğunuz aramalar ile ilgili herhangi bir kayıt tutmaması. Bu sayede online yapmış olduğunuz ivmelerin izlenmesi, aramalarınızın sonuçları olarak görülmesi, aramalarınıza dair reklamlara maruz bırakılmanız imkansız oluyor.

DuckDuckGo’yu isterseniz mobil cihazlarınızda, isterseniz sisteminizde kullanabilmeniz mümkün. Bu arama motoru yalnızca yapmış olduğunuz aramaları güvence altına alıyor. nihayetinde arama sonuçları üstünden tıklayacağınız sitelerin verilerinizi kayıt altına almaması için yazımızda anlatacağımız diğer çarelere göz atmanız gerekmektedir.

The Guardian Project

The Guardian Project mobil makineler için tasarlanan değişik güvenlik programlarını içine alan bir proje olarak düşünülebilir. Bu proje dahilinde kriptolanmış mesajlaşma programları, güvenilir internet tarayıcıları ve proxy servisleri gibi programlar yer almaktadır.

Bu proje dahilinde tasarlanan açık kaynak koduna sahiptir programlar tüm kullanıcıların hizmetine para ödemeden sunuluyor. Orinternet isimli The Guardian Project internet tarayıcısı temelde Tor Browser’ın mobil sürümü olarak düşünülebilir. Bu internet tarayıcısı üstünden yapmış olduğunuz gezintilerde bilgileriniz tek bir server yerine değişik serverlar arasında geçiş yapmaktadır. Bu teknik bilgilerinizin taip edilmesinin önüne geçebilmenizi sağlamaktadır. İnternet gezinti hızınızın bu teknik beraberinde biraz düşebilmesi muhtemel; ama güvenlik önceliğinizse bu kayıp birçok da önem arz eden olmamakta.

Orinternet üstünde yapılan gezintiler diğer değişik coğrafi konumdaki bilgisayarlara yönlendirmiş olduğu için giriş yapabilmeniz de d mümkündür olmakta. Orinternet internet tarayıcısını kullanabilmek için Orbot proxy programını da yüklemeniz gerekmektedir. Bu iki yazılımı bu bağlantıları kullanarak indirebilirsiniz:

Ghostery

Ghostery sizlerin internet kullanım alışkanlıklarınızı izleyen ve kayıt altına alan internet sitelerinin farkına varmanıza ve dilediğinizde bu izleme isteklerini önlemenize imkan sağlayan bir servis olarak tanımlanabilir.

Ghostery beraberinde bir web sitesini ziyaret ettiğinizde lakin o site ya da site içi fonksiyonlar verilerinizi kayıt altına almak istemektedirsa size ufak uyarılar gösteriliyor. Ghostery’i isterseniz Google Chrome üstünde kullanabileceğiniz bir eklenti biçiminde bilgisayarlarınızda kullanabilmeniz mümkün, isterseniz mobil makineler için tasarlanmış internet tarayıcısı biçiminde Android ve iOS makinelerinizden kullanabilmeniz mümkün:

Signal

Signal mobil makineleriniz üstünde kullanabileceğiniz güvenilir bir anlık mesajlaşma servisi. Listemizde birebir ihtiyacı karşılayan değişik programlara da yer versek de bu yazılım kendi üstünden yapılan sesli aramaları kriptolaması bakımından öne çıkıyor.

 

Signal yazışmalarınızı, paylaştığınız görsel ve dosyaları da kriptolama yoluyla karşı tarafa iletiyor. Lakin Android ya da iOS makineleriniz üstünde güvenilir bir sesli görüşme ve mesajlaşma servisine ihtiyacınız varsa Signal’ı kullanabilmeniz mümkün:

Privacy Badger

Privacy Badger temel olarak bir reklam önleme hizmeti. Ancak bu hizmeti benzer hizmetlerden ayırmakta olan şey yalnızca saldırgan veri toparlama politikası izlemekte olan bazı reklam kaynaklarını engellemektedir oluşu.

Privacy Badger izniniz olmadan kullanım bilgilerinizi toplayan reklam kaynaklarını filtreliyor ve tarayıcınızda veri toplamalarını önlüyor. Otomatik çalışan sistem yardımıyla birçok uğraşmanıza gerek kalmadan şahsi güvenliğinizi mümkün kılabiliyorsunuz.

GnuPG

GnuPG veya uzun adıyla Gnu Privacy Guard kullanıcılara verilerini kriptolama ve kilitleme imkânı vermektedir. Komut satırı tabanlı olarak çalışan program beraberinde bilgileriniz kriptolama sonrasında alıcı yalnız sizlerin vereceğiniz anahtar beraberinde bu verileri depo edebiliyor. Bu sayede mesajlaşmalarınız yalnızca alıcı beraberinde sizlerin aranızda gizli kalabilmektedir. Edward Snowden’ın da kullandığı bu sistem en etkin veri kriptolama teknikleri arasında:

Wickr

Wickr, Görevimiz Tehlike dizisi ve filmlerinde gördüğümüz kendi kendisini imha eden mesajları mobil telefonlarımıza taşıyan bir yazılım. Uygulama beraberinde paylaştığınız görseller, dosyalar, ses kayıtları, videolar ilk önce kriptolama. İkinci adım ise bu dosya ve mesajların belli bir süre gelmişken sonrasında kendilerini yok etmesi. Bu sayede kriptolanmış paylaşımlarınız otomatik olarak silebilmeniz geride iz bırakılmıyor.

Wickr’ı hem iOS hem de android telefon ve tabletlerinizde kullanabilmeniz mümkün:

Tor Browser

Anonim internet gezintisi denildiğinde akla ilk gelen isim olan Tor Browser internet trafiğinizi kendi server ağına taşıyarak izlenilmenizi zorlaştırıyor. Veri aktarımınız Tor Browser kullandığınızda Tor ağında bulunan serverlar arasında el değiştiriyor ve böylece takip edilmesi zorlaşıyor. Standart bir tarayıcı üstünde çalışanlar içerisinde erişilebilen şahsi verilerinize Tor Browser üstünden erişmek aşağı yukarı imkânsız hale gelmektedir.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir