iPhone 14 Pro Max, iPhone 13 Pro Max’e karşı: Ne farkları var; hangisini satın almalı?

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Oca 10, 2023 Yorum Yok

iPhone 14 Pro Max, Apple’ın en yeni ve hasebiyle bugüne kadar ürettiği en âlâ telefonu. 2021’in en Fazla satan telefonlarından biri olan selefi iPhone 13 Pro Max’e kıyasla da Fazla Çok yeniliğe sahip. Her iki Aygıt da ABD’de 1.099 dolar fiyat etiketi ile piyasaya sürüldü, lakin artık iPhone 13 Pro Max’i birtakım satıcılarda Fazla daha ucuza satın almak mümkün.

Peki ancak geçen yılın amiral gemisi ve bugünün amiral gemisi iPhone’u ortasında ne farklar var? Bu yazıda, en Temel farkları özetlemeye çalıştık…

iPhone 14 Pro Max, iPhone 13 Pro Max’e karşı: Boyutlar

iPhone 14 Pro Max, Ebat olarak iPhone 13 Pro Max ile neredeyse tıpkı, lakin biraz daha kalın, daha dar ve daha Aka bir kamera modülüne sahip. Bu durum, 13 kılıfınızın 14’e uymayacağı manasına geliyor. Her iki Aygıt da birebir tartıya, paslanmaz çelik çerçeveye, ön tarafında Ceramic Shield cama ve tıpkı kutu gibisi dizayna sahip.

iPhone 14 Pro Max, iPhone 13 Pro Max’e karşı: Ekran

Ekran tarafında ise tahminen de en Aka farkları görüyoruz. iPhone 14 Pro serisindeki Dynamic Island (Dinamik Ada), iPhone’un yeni imajını tanımlıyor ve en yeni modelleri eski modellerden Aleni bir biçimde ayırıyor.

Çentiğin yerini Meydan Dynamic Island, telefonunuzda yaptığınız şeye bağlı olarak sezgisel olarak farklı biçimlere dönüşebilen hap biçimindeki bir kesik olarak tanımlanabilir. Bildirimleri, gelen telefon aramalarını ve zamanlayıcıları, şu anda çalan müzikleri, podcast’leri ve daha fazlasını gösterebiliyor.

Temel olarak daha süslü bir bildirim paneli olarak görülebilse de, tasarımı göz önüne alındığında, birebir vakitte kusursuz bir çoklu vazife aracı olarak da hizmet ediyor. Lakin Dynamic Island özelliğinin sırf iPhone 14 Pro serisinde bulunduğunu ve Temel iPhone 14 sürümünün, evvelki modeller üzere bir çentikle sunulduğunu unutmamakta fayda olabilir.

iPhone 14 Pro Max’teki diğer iki Kıymetli ekran farkının birincisi, 2.000 nitlik en yüksek parlaklığı. İkincisi ise pil tasarrufu için yenileme suratını 1 Hz’e kadar ölçekleyebilen her Vakit Aleni bir ekrana sahip olması. Lakin Apple’ın her Vakit Aleni ekran uygulamasının piyasada var olan en âlâ tahlil olmadığını belirtmekte de fayda var.

iPhone 14 Pro Max, iPhone 13 Pro Max’e karşı: Kameralar

Kamera tarafında uzun yıllardır beklenen bir yenilik geliyor. Apple, 2015’ten beri iPhone kameralarını 12MP çözünürlükte sınırlarken, Android üreticileri uzun müddettir yüksek çözünürlüklü kameralarıyla övünüyor. Apple, 2022’de en sonunda iPhone 14 Pro serisi ile bir sıçrama yaptı ve yeni bir 48MP anne sensör sundu.

iPhone 14 Pro Max’teki yeni 48 MP kamera ve yüzde 65 daha Aka imaj sensörü ile Apple, uygunlaştırılmış düşük Fer performansıyla daha keskin ve daha detaylı fotoğraflar vaat ediyor. 48 MP lens, 12 MP’lik ünitenin dört sert çözünürlük sunuyor ve bu sayede artık Çok detay kaybetmeden fotoğrafınızı yakınlaştırabilmeniz yahut kırpmanız Mümkün oluyor.

iPhone 14 Pro Max, iPhone 13 Pro Max’e karşı: İşlemci

Her yeni nesil iPhone’un yeni bir çiple gelmesi bekleniyor fakat Apple bu uygulamaya nihayet Eda kararı aldı. Bu nedenle, iPhone 14’te A16 Bionic çip bulunmuyor, fakat iPhone 14 Pro ve Pro Max bu çipi kullanıyor. iPhone 13 Pro Max’te ise A15 Bionic bulunuyor.

Apple’ın, Pro ve Pro olmayan modeller ortasındaki farkı bu sayede genişletmeye çalıştığı rahatlıkla söylenebilir. Lakin ortadaki bu farkın hakikaten Değerli ve Aka bir ayrım olup olmadığı, telefonunuzu nasıl emeller için kullandığınıza bağlı olacaktır. Pek Fazla kullanıcının, günlük kullanımda iki Aygıt ortasında bir ayrım görmeyeceği rahatlıkla söylenebilir. RAM ve depolama ortasında da iPhone 13 Pro Max ve iPhone 14 Pro Max ortasında bir ayrım yok.

iPhone 14 Pro Max, iPhone 13 Pro Max’e karşı: Pil ömrü

iPhone 13 Pro Max piyasaya sürüldüğünde bütün akıllı telefonlar ortasında en güzel pil ömrüne sahip olduğu için manşetlere çıkmıştı ve bu nedenle doğal olarak beşerler bir sonraki iPhone’un nasıl bir gelişim getireceğini merak ediyordu. Ne yazık ki, iPhone 14 Pro Max, iPhone 13 Pro Max’ten daha uygun pil ömrüne sahip değil. 4.323 mAh kapasiteli pil, 14 Pro Max’te 4.352 mAh ile karşımıza çıkıyor.

iPhone 14 Pro, her Vakit Aleni bir ekrana sahip olduğundan ötürü, pil kısmında 13 Pro Max’ten biraz daha Kötü performans gösteriyor. Neyse ki, şarj suratı her iki Aygıt için de büsbütün tıpkı: 20W’lık bir adaptörle yaklaşık 30 dakikada %50 şarja ulaşmak mümkün.

iPhone 14 Pro Max, iPhone 13 Pro Max’e karşı: Sonuç

Kısacası, iPhone 14 Pro Max’te yeni Dynamic Island tasarımı, 48MP anne kamera, Daimi Aleni erkan, A16 Bionic çipi, Uydu aracılığıyla Acil durum Yardım Daveti ve Kaza Tespit özellikleri ile pek Fazla düzgünleştirme bulunuyor. Şayet bu özellikler size cazip geliyorsa, yeni iPhone 14 Pro Max aradığınız Aygıt olabilir. Neredeyse büsbütün tıpkı batarya ömrü, şarj müddeti, kamera tasarımı, eski Lightning teması üzere özellikler her iki telefonda da tıpkı.

Eğer iPhone 12 Pro Max yahut daha eski bir iPhone’a sahipseniz ve yeni bir iPhone alacaksanız, iPhone 14 Pro Max en yeterli seçenek olacaktır; tabi Şayet bütçeniz yeterse… Çentikli bir ekran sizi rahatsız etmeyecekse, iPhone 13 Pro Max de hala Fazla uygun bir telefon ve performans açısından sizi üzmeyeceği bir gerçek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir