iPhone fabrikasında büyük isyan: Şiddet görüntüleri geliyor

Reklam Ajansları, SMM Paneller Oca 08, 2023 Yorum Yok

Bloomberg’in bildirdiğine nazaran, Foxconn’un Çin’in Zhengzhou kentindeki en Aka iPhone fabrikası, şiddetli çatışmalar da iç olmak üzere Amele protestolarıyla sarsıldı. Görüntüler, yüzlerce personelin yürüyüşe katıldığını ve bir yöneticiyle yüzleştiğini ve Çeşitli şiddet olaylarını gösteriyor. Engadget Chinese tarafından görülen ve Weibo’da yayınlanan görüntülere nazaran, çalışanların daha az Yan haklar ve ikramiyeler için daha uzun bekleme mühletleri yüzünden memnuniyetsizliklerini belirttikleri bildiriliyor.

Kısa bir görüntüde emekçilerin “Haklarımızı savunun! Haklarımızı savunun!” diye bağırarak polisle yüzleştikleri görülürken, bir Öteki ise bir konferans odasında bir yöneticiyi çevreleyen bir Küme çalışanı gösteriyor. İkincisinde bir şahıs “Buradan hakikaten korkuyorum, hepimiz COVID müspet olabiliriz” derken, bir Öteki “bizi vefata gönderiyorsunuz” diyor.

Diğer görüntüler, ak giysili şahısların birine sopalarla saldırdığını ve çalışanların dolu bir polis aracını çevreleyip salladığını gösteriyor. Birkaç görüntüde emekçiler, Yemek alacaklarından asla emin olamadıklarından ve yetersiz COVID muhafazalarından şikayet ediyor. Reuters’in de ortalarında bulunduğu haber ajansları, kimi görüntülerin gerçekliğini şimdi doğrulamadı.

Devam eden COVID-19 salgınlarıyla Foxconn, işçisi Hariç dünyadan izole edilmiş bir formda alanda çalışmaya ve yaşamaya zorlayan sert “kapalı döngü” karantina kuralları uyguladı. Hong Kong’lu bir savunuculuk kümesi Reuters’e “Foxconn’daki kapalı döngü üretimin COVID’in kente yayılmasını önlemeye Yardımcı olduğunun açıkça görüldüğünü, fakat fabrikadaki emekçiler için hiçbir yararı olmadığını (daha da kötüleştirmese bile)” söyledi. öteki çalışanların söylediklerine nazaran binlerce Amele fabrika yerleşkesinden kaçmış olabilir ve bu da Foxconn’u çalışanını elde tutmak için ikramiye ve daha yüksek maaşlar Teklif etmeye zorlamış olabilir.

Foxconn, geçtiğimiz ay COVID telaşları nedeniyle birebir fabrikadaki iPhone üretimini Aka ölçüde azalttı ve Apple da iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max sevkiyatlarının erteleneceğini duyurmak zorunda kaldı. Şirketin Zhengzhou fabrikası, aygıtların üretiminin yüzde 70’inden Mesul olan 200.000 çalışanıyla dünyanın en Aka iPhone fabrikası.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir