iPhone’da Veri Kullanımını Minimuma İndirin!

iPhone’da Veri Kullanımını Minimuma İndirin!

Genel, Sosyal Meda Uzmanlığı, Yeni Başlayanlar Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Operatörlerin sunmuş oldukları mobil internet paketleri her ne kadar sınırsız etiketini taşıyor olsa da belli bir noktadan sonrasında kullanılmayacak seviyeye gelmiş olduklarından kullanımımızı dikkatlice yapmazsak paketimizi ayın yarısına gelmeden bitirebilmekteyiz. Tabii ki 4GB’ın üstünde tarifeler de mevcut yalnız bu paketler aşırı pahalı. Bu noktada iPhone’unuzda yüksek mobil veri kullanımınızı azaltacak ipuçlarına göz atmanızı öneririz.

iPhone’da Veri Kullanımını Minimuma İndirin!

iPhone’unuzda yapacağınız kolay ayarlamalarla mobil internet paketinizi daha az yemeniz mümkün. Şimdilik ayın ilk haftalarındayken paketiniz bitiyorsa birkaç bazı noktalarda kısıtlamalara giderek kullanım sürenizi artırma şansına sahipsiniz. Tabii ki 4GB üzeri paketinizin bulunmakta ise düşünmekte olan sosyal ağlarda gezinme, internetde gezinme, video izleme ve iCloud üstünden dosyalarınızı eşitleme işleri için düşünmenize gerek yok yalnız 4GB altı paketiniz varsa düşünebiliyorsunuz.

Veri Kullanımını Kapatma

Apple’ın bulut depolama servisi iCloud, makineler arası dosya ve veri transferini sağlıyorken mobil verinizden harcama yapar. Örnek vermek gerekirse ; iPhone’unuzda doküman üstünde çalışırken yapmış olduğunuz düzenleme ve farklılıklar eş takdirde şekilde öteki makineleriniz ile senkronize yapılıyorken veri kullanımı önemli ölçüde gerçekleşmektedir. Kablosuz ağa bağlı olmadığınız zamanlarda iCloud’ın mobil verinizden yemesini önlemek için Ayarlar – iCloud – iCloud menüsü alt kısmında “Veri Kullan” opsiyonunu kapatmanız gerekiyor.

Otomatik İndirmeleri Devre Dışı Bırakma

App Store üstünden satın almış olduğunuz müzik ve yazılımlar için güncelleme geldiği vakit “güncelle” sayfasına gitmekte olan güncellemenin kendiliğinden alınmasını, iTunes’dan aldığınız şarkıların kendiliğinden makinelerinize indirilmesini sağlayabilmek için kullandığınız Otomatik İndirmeler opsiyonu de veri kullanımını da son derece ciddi ölçülerde etkilemektedir. Otomatik yüklemeleri de iptal etmek için iTunes Mağazaları menüsü altında aşağı inmiş olduğunuzda göreceğiniz “Veri Kullan” opsiyonunu mutlaka devre dışı bırakmalısınız.

Kablosuz Yardımını Devre Dışı Bırakma

iOS 9 ışığında beraber gelen yeniliklerden birisi wi-fi yardım opsiyonu kablosuz internet bağlantınızın zayıf olmuş olduğu zamanlarda kendiliğinden hücresel bağlantıyı diğer bir deyişle 3G’yi açarak o anda yapmış olduğunuz işin yarıda kesilmesini engel olan hoş bi sistem olsa da bu fonksiyon aktif olduğu takdir de mobil veri kullanımı yükseltmektedir. Kablosuz yardımcısını kapatabilmek için Ayarlar – Hücresel menüsü altında en altlarda varolan Wi-Fi Yardımı opsiyonunu kapalı konuma getirmelisiniz.

Veri kullanımını önemli oranlarda azaltabilmek için bakabileceğiniz püf noktalardan bir tanesi de Ayarlar – Hücresel altında listelenen hücresel bağlantınızı önemli oranlarda kullanabilme yetkilerine sahip iPhone’unuzda bulunan yazılım ve bazı oyunlar. Buradan her oyun ve yazılımın mobil verinizden ne kadar harcadığını görebilmektesiniz. Listeye bir göz atmanızda, yükleyip hiç kullanmadığınız yazılım ve oyunların erişimini kapatmanızda yarar bulunmaktadır.

Arka Planda Uygulama Yenilemeyi Kapatın:

Uygulamaların fonda yenilenmesi fonksiyonu programa girdiğinizde içeriğin yenilenmesini beklemetmekte olan son farklılıkları görmek adına hoş bir fonksiyon olsa da internet bağlantısına ihtiyaç duyduğunda Wi-Fi ağına bağlı olmadığınız vakit mobil veri tüketimi oluyor. Arka planda yazılım yenilenmesini kapamak için Ayarlar – Genel – Arka Planda Uygulama Yenilemesi opsiyonuna dokunmanız kafi.

Yüksek Kalitede Müzik Akışını Durdurabilirsiniz:

iPhone’unuzda müzik dinlemeyi sevmekteyseniz oynatma seçenekler ına bakmanızda yarar bulunmaktadır. Hücresel bağlantı açık olduğu vakit yüksek kalitede müzik dinleme opsiyonu aktifte müziğinizi dinlediğiniz süre süresince mobil veriniz bulunması gerekmekte olandan iki kat çabuk tükenecektir. Ayarlar – Müzik menüsü altında oynatma tercihlerinden Hücreselde Yüksek Kalite’yi kapatabilirsiniz. Bunlara ek olarak buradaki Hücresel Veri Kullanımı’nı da kapatmanızda yarar olmaktadır. Apple Music, Spotify benzeri tanınmış müzik servisleri offline dinleme fırsatı da sunmuş olduğundan bu opsiyonun açık bırakılması anlamsız olmaktadır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir