IP Adresi Nasıl Değiştirilir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

IP Adresi Nasıl Değiştirilir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Genel, Sosyal Meda Uzmanlığı, Yeni Başlayanlar Eyl 10, 2022 Yorum Yok

IP adresi değiştirmek için piyasada birbirinden farklı yöntemler mevcuttur. IP adresinizi değiştirmenizin size faydaları veya zararları birbirinden farklıdır. İlk olarak IP adresinizi neden değiştireceğinize gelelim. IP adres değiştirmenin faydalarına gelirsek yasaklı olan web siteleri rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Bazı web sitelerin sizin gerçek IP adresinizi görmesini engelleyebilirsiniz. Yine IP adresinizi değiştirerek Skype ve benzeri mesajlaşma yazılımları üzerinden tanınmayarak mesajlar atabilirsiniz. Yani bazı kişiler gerekse kötü niyetli kişiler sizin gerçek IP adresinizi bu sayede göremezler. Yine son olarak IP adresinizi eğer VPN türü değiştirecekseniz internette daha hızlı gezinebilirsiniz.

Proxy Mantığında IP Değiştirme

Eğer IP adresinizi Proxy mantığında değiştirecekseniz faydaları biraz daha değişmektedir. Proxy bir çeşit ağ şifreleme fonksiyonudur. Ağ içinde bulunan bir cihazdan yine daha farklı bir cihaza bağlantı sağlıyorken bağlantı esnasında kendi sunucumuzu değil de seçtiğimiz sunucuyu kullanmamızı sağlamaktadır. Proxy web siteler çok daha hızlı ve profesyonel bir şekilde açılmalarını da sağlayabilmektedir. Ayrıca makine içinden de bazı kontroller yapılmaktadır. Bu kontroller sayesinde çok daha güvenli bir bağlantı sağlayabilirsiniz. Bunlara ek olarak yine Proxy servisleri internette bulunan yerel ağ beraberinde dış ağlar içerisindeki ilişkiyi tam olarak sağlamaktadır. Bu sisteme de genellikle “Gateway” denilmektedir. Proxy sunucuları sizlerden aldıkları bazı istekleri devam ettirmektedir. Sizlerden aldıkları isteği karşı sunucuya iletir ve karşı sunucudan da size gelen cevapları size göstermektedir.

Proxy Yerine Farklı Sistemler

Eğer Proxy kullanmazsanız daha farklı sistemler de kullanabilirsiniz. Örneğin Hotspot Shield, Ultrasurf benzeri IP adres gizleme yazılımları da son derece kaliteli bir şekilde IP adresinizi gizleyebilmektedirler. Bu yazılımların tek dezavantajları internet bağlantınızı biraz daha yavaşlatırlar. Yine bizlerin size tavsiye edeceği en önemli Proxy servislerine gelecek olursak gopher, http, Wais, FTP metotları ile kullanılan Proxy servisleridir. Ancak belirtmek gereken bir nokta daha var. Birçok kullanıcı IP adresini değiştirerek sanal alemde tamamen hayalet olduğunu düşünebilmektedir. Bu kullanıcıların düşündükleri yanlıştır. Eğer bir suç işlerseniz polisler sizi yine büyük çaplı araştırmalar sonucuna bulabilirler. Çünkü Proxy sunucuları da IP adresleri kayıt altına almaktalar ve polisler istedikleri zaman bu bilgileri polislere iletirler.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir