iPhone’lara, Kişisel Ses de dahil olmak üzere, yapay zeka destekli erişilebilirlik özellikleri geliyor

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar May 17, 2023 Yorum Yok

Dejeneratif hastalıklar yalnızca devinim yeteneğini değil, bağlantı kurma yeteneğini de kısıtlayabiliyor. ALS’li bireylerin %80 ila %90’ının bir Cin konuşma bozukluğu yaşayacağı iddia ediliyor. Lakin yakın gelecekte iPhone’lar bu şahıslara sadece konuşma gücü değil, sevdikleri ile kendi sesleriyle bağlantı kurma yeteneği de verebilir.

Apple, Küresel Erişilebilirlik Farkındalık Günü’nün (18 Mayıs) anısına, yeni iPhone, iPad ve Mac erişilebilirlik özelliklerinden oluşan bir koleksiyon duyurdu. Bu koleksiyonun içerisinde LiDAR donanımlı iPhone yahut iPad’inizin, yönelttiğiniz rastgele bir metni (tebrik kartları, talimatlar gibi) okumak için Büyüteç uygulamasını kullanmasını sağlama yeteneği, telefonda yazdıklarınızı okuyan canlı konuşma ve Şahsî Ses iç pek Fazla özellik bulunuyor.

Kişisel Ses özelliği geliyor

Kar maksadı gütmeyen bir ALS bilinçlendirme vakfı olan Team Gleason ile işbirliği içinde geliştirilen Personal Voice (Kişisel Ses), evvelce hazırlanmış Siri seslerinden birini kullanan iPhone yerine, ne yazarsanız Edebiyat kendi sesinizin sentezlenmiş bir versiyonunu kullanması sebebiyle epey heyecan verici bir gelişme olabilir.

Apple’ın bu yılın sonlarında piyasaya sürmeyi planladığı sistemi eğitmek için kendinizi iPhone’un mikrofonundan yaklaşık 15-20 santimetre uzakta tutmanız ve akabinde rastgele seçilmiş bir sıra cümleyi tekrarlamanız gerekiyor. Söylenilene nazaran bu, iPhone’un yerleşik makine tahsilini (ML) eğitmek ve telefonun yazdığınız her şeyi sentetik olarak oluşturulmuş sesinizde tekrar etmesini sağlamak için kâfi olacak.

Sistem, motor yahut bilişsel Arıza nedeniyle sesini kaybedenlere Yardımcı olmak için tasarlandığı için eğitim metodu de belli bir esnekliğe sahip. Şayet 15 dakikalık bir eğitim seansını Biricik seferde tamamlayamıyorsanız, bütün cümleleri bitirene kadar durup başlayabilirsiniz. Ayrıyeten, eğitim sistemi otomatik bir halde kendini yönlendirebildiği için ekrana dokunmanız da gerekmiyor.

Sistem bir ses kaydı sistemi olarak tasarlanmamış olsa da, sık kullanılan cümleleri kaydetmek için de bu özelliği kullanabilirsiniz.

Kişisel Ses, iPhone, iPad ve Mac’te Ayarlar/Erişilebilirlik altında yer alacak ve Apple teknolojilerini kullanan bu aygıtlardan rastgele biriyle çalışacak. Ne yazık ki şimdilik sadece İngilizce lisanı destekleniyor.

Yapay zeka dayanaklı erişilebilirlik özelliği, daha Aka düğmeler ve metin içeren tekrar tasarlanmış ve özelleştirilebilir anne ekranlar, birleştirilmiş sesli arama, FaceTime sayfası ve Müzik, Kamera ve Fotoğraflar’da kolaylaştırılmış arayüzler üzere farklı seçeneklerle, kullanıcının irtibat kurmanın en kolay yolunu seçmesine İmkan tanıyacak.

ALS Advocate ve Team Gleason Yönetim şurası üyesi Philip Green, yeni özelliklerle ilgili bir duyuruda, “Sonuç olarak en Değerli şey arkadaşlar ve aile ile bağlantı kurabilmektir” dedi. 2018’de ALS teşhisi koyulan Green, “Onlara onları sevdiğinizi, size benzeyen bir sesle söyleyebilirseniz, bu en Değerli şeylerden biridir” diye ekledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir