Jeff Bezos’un başarı sırlarından biri: Neden her toplantıda en son o konuşuyor?

Reklam Ajansları, SMM Paneller Şub 06, 2023 Yorum Yok

Bezos 2021’de Amazon’un CEO’luğundan ayrılmadan evvel, toplantılarda Evvel çalışanlarının konuşmasına müsaade vermeyi alışkanlık haline getirmişti. Santa Monica, Kaliforniya merkezli havadan Cazibe şirketi Black Ops Aviation’ın kurucusu olan kız arkadaşı Lauren Sanchez, bunun birkaç Yıl Evvel çıkmaya başladıklarından beri Bezos’tan aldığı en Değerli derslerden birinin bu olduğunu söylüyor.

ABC’nin “The View” programına konuk olan eski televizyon haber sunucusu Sanchez, “Jeff ile yaşamak her gün bir ustalık dersi almak üzere. Bana en Fazla öğrettiği şey yönetim” dedi.

Bezos’un Amel toplantılarında yöneticilerin her Vakit en nihayet konuşması gerektiğini düşünmesinin bir nedeni var. Sanchez, “Çok Çok toplantı yapıyorum ve toplantılarda birinci ben konuşuyordum. Bezos, ‘Hayır, hayır, hayır. İşveren sensin. En nihayet sen konuşacaksın. Herkesin konuşmasına müsaade ver ki senin fikirlerinden etkilenmesinler’ dedi” diyor.

Bezos 2018 yılında yaptığı bir konuşmada, şirketinin toplantılara yaklaşımını tekrar şekillendirmenin Amazon’da “muhtemelen yaptığı en makul şey” olduğunu söyledi.

POWERPOİNT SUNUMLARI KALDIRDI

CNBC’nin haberine nazaran Bezos birinci Amel olarak, PowerPoint sunumlarını ortadan kaldırdı. Bunun yerine her toplantıyı yaklaşık 30 dakikalık bir sessizlikle başlattı, böylelikle iştirakçiler planlanan münakaşa hususlarını kapsayan detaylı bir notu okuyabiliyorlardı. Daha sonra, çalışanlar Bezos’tan Evvel kendi fikirlerini sundular.

Bezos, sessiz okuma devrinin “daha sonra uygun bir münakaşa ortamı yaratacağını” söyledi.

Ayrıca iştirakçilerin notu hakikaten okuduklarından emin olmanın da bir yolu olduğunu kelamlarına ekledi. Yalnızca e-posta yoluyla göndermek kâfi değil: “Yöneticiler toplantı boyunca notu okumuş üzere davranacaklar, Halbuki buna gerek yok. Notun okunması için sahiden Vakit ayırmanız gerekiyor” dedi.

Sanchez, bilgi notunun ayrıyeten toplantının mevzudan sapmasını önlemeye Yardımcı olduğunu da söylüyor. Bilhassa de Değerli detayları kaybetmeden Muhtemel olduğunca kısa tutulursa…

Sanchez, “Bana öğrettiği bir Öbür şey de şuydu: Şayet bir toplantı yapacaksanız, toplantıyı yöneten kişinin neyi neden tartışacağınıza dair bir evrak yazmasını sağlayın. Ve bu evrak altı sayfadan Çok olmamalı” diyor.

MÜMKÜNSE TOPLANTILARI 1 SAATİN ALTINDA TUTUN

Sanchez, benzeri biçimde Bezos’un da okuma devri bittikten sonra toplantıların Muhtemel olduğunca kısa tutulmasını önerdiğini söyledi: “Mümkünse toplantıları bir saatin altında tutun.”

Toplantılarda Fazla Çok Vakit geçirmenin (ister saatler süren maratonlar ister arka geriye yapılan kısa toplantılar olsun) gerilim düzeyinizi artırabileceğini ve dikkatinizi işinizden uzaklaştırabileceğini ortaya koyan birçok araştırma bulunuyor.

Bezos’un toplantı tekniği diğer teknoloji yöneticileri tarafından da tercih ediliyor. mesela eski Twitter CEO’su Jack Dorsey, 2018’de attığı bir tweet’te, toplantılara iştirakçilerin 10 dakika boyunca bir Google Doc’tan notlar okumasıyla başlamayı sevdiğini söylemişti. Dorsey, “Bu uygulama herkesin tıpkı sayfada buluşması için Vakit yaratıyor, birçok yerden çalışmamıza İmkan tanıyor ve gerçeklere ulaşmamızı sağlıyor” diye yazmıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir