Meta, Cambridge toplu davasında uzlaşmaya gitti: Facebook kullanıcıları para isteyebilecek

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Nis 22, 2023 Yorum Yok

24 Mayıs 2007 ile 22 Aralık 2022 ortasında etkin bir hesabı olan ABD’li Facebook kullanıcıları, kullanıcı kapalılığıyla ilgili multimilyon dolarlık bir toplu dava muahedesinden Pay alabilecek.

Facebook’un anne şirketi Meta, kendisini Cambridge Analytica ve öteki üçüncü taraflara Özel kullanıcı datalarına erişim müsaadesi vermekle suçlayan bir davayı sonuçlandırmak için 725 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Teknoloji devi, kullanıcıları Özel bilgileri üzerinde ne kadar Denetim sahibi oldukları konusunda yanılttığı suçlamalarıyla da karşı karşıyaydı. Lakin Meta, rastgele bir yanlış yaptığını reddediyor.

Dava için talepte bulunmak isteyen ABD’liler 25 Ağustos 2023’e kadar çevrimiçi olarak başvurması gerekiyor. Bu müracaatta birkaç sorunun yanıtlanmasının akabinde, direkt Nakit yatırma yoluyla, ön ödemeli bir Armağan kartı yahut PayPal üzere Çeşitli ödeme seçeneklerinden birini seçebilecek. Alternatif olarak, posta yoluyla müracaatta bulunmak da Muhtemel ve yalnızca birkaç formun çıktısını alarak doldurmanız ve akabinde bunları Pennsylvania’daki bir mutabakat yöneticisine göndermeniz gerekiyor.

2018’de, eski reis Donald Trump’ın kampanyasında çalışan ve artık feshedilmiş bir danışmanlık şirketi olan Cambridge Analytica, 87 milyon kadar Facebook kullanıcısının Özel datalarına eriştiği için bu davaya yol açtı. Facebook tarafından kullanıcı datalarını toplayan bir uygulamayı kullanma müsaadesi verilen bir araştırmacı, bilgiyi Cambridge Analytica’ya verdi.

Daha sonra bu dava, Facebook’un öbür üçüncü taraflara isteği olmadan kullanıcı datalarına erişim müsaadesi vermekle suçlandığı diğer davaları kapsayacak halde genişledi.

Davacının avukatlarına nazaran, önerilen 725 milyon dolarlık uzlaşma, bir ABD data saklılığı toplu davasında şimdiye kadar elde edilen en Aka uzlaşma muahedesi oldu. Birebir vakitte bir toplu davayı çözebilmek için Meta’nın şimdiye kadar ödediği en yüksek fiyat olarak da öne çıkıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir