Microsoft, binden fazla yaptırım ihlali yaptığı iddiası nedeniyle büyük ceza ödeyecek

Reklam Ajansları, SMM Paneller Nis 10, 2023 Yorum Yok

Microsoft, yaptırım uygulanan Rusya üzere ülkelerdeki bireylere ve şirketlere Eser ve hizmet sattığına inanılan 1.339 ihlale ait potansiyel bir türel yükümlülüğü yerine getirmek için 3 milyon doları aşan bir ödeme yapmayı kabul etti.

Temmuz 2012 ile Nisan 2019 ortasında 1.300’den Çok dava açıldı ve Microsoft’un ABD ve İrlanda sunucularından “Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlara” yazılım lisansları, aktifleştirilen yazılım lisansları ve ilgili hizmetleri sattığını sav ediliyordu. Bu vatandaşların ortasında Küba, İran, Suriye, Rusya ve Ukrayna’nın Kırım bölgesindeki kullanıcılar da bulunuyor. Teknoloji devinin, yaklaşık yedi Yıl boyunca yasaklı müşterilere 12,1 milyon dolar bedelinde hizmet sattığı bildiriliyor.

Tüm olayların neredeyse %94’ünü Rusya’daki müşterilere yapılan 1.252 adet satış oluşturuyordu. Küba’da 54, İran’da 30 ve Suriye’de 3 satış daha yapılmıştı.

404,6 milyon doları aşan azami Nakit cezasına Karşın OFAC, Microsoft’un bariz ihlalleri istekli olarak kendi kendine ifşa etmesi ve “ABD yaptırımlarını pervasızca hiçe saymasına” Karşın davanın vahim olmayan tabiatı göz önüne alındığında, bunun %1’inden daha azının kâfi olacağına karar verdi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde Microsoft’un Amel uygulamalarını yine gözden geçirip geçirmediği bilinmiyor, lakin Rus medyası Microsoft’un (ve Intel’in) bu yılın başlarında ülkedeki birtakım işlerini yine başlattığını argüman etti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir