Philips 325E1 İnceleme

Reklam Ajansları, SMM Paneller Eki 26, 2022 Yorum Yok

Bu incelememizde, büyükçe ekranlı bir monitör arıyorsanız, hoş bir seçenek olarak değerlendirebileceğiniz bir modele yakından bakacağız. Philips’in E-line serisinde bulunan monitörlerinden Philips 325E1, inceleme masamızdaki yerini aldı. Bir müddettir bu monitörü kullanıyoruz ve bu mühlet içinde genel ofis işlerinde olsun, gerek cümbüş hedefli kullanım olsun, pek çok tarafıyla monitörü değerlendirdik.

Philips 325E Ekran Özellikleri

İlk olarak söylemek lazım ki, bu modelin ekranı hayli büyük ve aşağı üst bir televizyon ölçüsünde. Bu manada geniş imaja gereksiniminiz varsa, aslında bunu yekten karşılıyor. Öte yandan QHD çözünürlüğü desteklemesi, yani 2560×1440 piksel çözünürlüğünde olması, ekrana daha fazla ayrıntı sığdırabileceğiniz manasına geliyor.

Monitörün tazeleme suratı 75Hz, görüntüleme oranı 16:9, paneli ise VA LCD. Griden griye 4 ms reaksiyon mühleti sunan monitörün parlaklık pahası 250 kandela, kontrast oranı ise 3000:1 düzeyinde. Bu teknik özelliklerle bu alandaki rakipleriyle benzeri hatta yer alan Philips 325E1, ayrıyeten tıpkı fiyattaki birtakım modellere kıyasla daha fazla çözünürlük gösteriyor, bunu da söylemek lazım.

Philips 325E1 Özellikleri Neler?

Monitörün teknik tarafında aslında artta daha pek çok teknolojinin ismi geçiyor. Daha ayrıntılı siyah detayları için SmartContrast, daha az göz yorgunluğu için Flicker-free ve LowBlue modu ve oyuncular için optimize edilmiş SmartImage üzere özellikleriyle birlikte hem kullanım alanını genişletiyor, hem de karşısına geçtiğinizde sizi rahat ettiriyor. Bu noktada şu iki özelliğine de dikkat çekmek isteriz:

Philips 325E1, kavisli bir monitör. Hafif bir kavis ile ekranı daraltmadan, karşısına geçtiğinizde nispeten sarmalayıcı bir manzara sağlayan monitör, bu manada keyif veriyor. Lakin bu monitör Philips’in E serisinde olduğundan geniş ergonomik özellikleri yok.

Philips 325E Monitör Ekranı Ne Kadar Eğilebiliyor?

Biliyorsunuz, Philips’in incelediğimiz pek çok monitöründe yükseklik ayarı olsun, ekranı döndürme ve çevirme özelliği olsun, geniş ergonomik yetenekler içeren monitörleri var. Lakin bu onlardan biri değil. Ekran yalnızca öne ve geriye gerçek hafif eğilebiliyor. Öne 5 derece, geriye ise 20 derece yatabilen monitör, böylelikle ekran başındayken ekranı mümkün mertebe oturma formunuza nazaran ayarlamanıza imkan tanıyor.

Philips 325E1 Kimlere Nazaran?

Şimdi monitörün özelliklerinden devam edelim. Bu monitör büyüklüğü ile daha çok ofis kullanımlarına uygun diye düşünebilirsiniz. Çünkü geniş ekranda çoklu ekran kullanımına çok uygun. Öte yandan multimedya kullanımı için de pek uygun yapıda. Çünkü bir televizyon formunda de kullanılabilir ve sinema ve görüntülerde bir televizyon görünümü elde edebilirsiniz.

Philips 325E İle Oyun Oynanabilir mi?

Ayrıca her ne kadar niş bir oyun monitörü olmasa da, oyunlar için nispeten uygun yapıda tasarlanmış. Çünkü AMD FreeSync dayanağı bu monitörde mevcut durumda. Böylelikle oyunlarda da keyif alabiliyorsunuz ki, biz de kullandığımız mühlet içinde bilhassa PUBG‘de bir epey vakit geçirdik. Lakin monitörde dahili hoparlörler yer almıyor; ses için hoparlörlerinizi bağlayabileceğiniz bir ses çıkışı ise var.

Philips 325E Ofiste Kullanılabilir mi?

Bu monitörün kullanım biçimlerinden biri de olağan ki üzere ofis çalışmaları olacak. Bilhassa görüntü sürece işleriyle uğraşıyorsanız geniş ekranı ve yüksek çözünürlüğü sayesinde montaj yapmak için geniş bir alan sağlıyor. Şayet grafik işleriyle uğraşıyorsanız ise, sRGB renk gamutunun yüzde 123’ünü karşılaması da bir itici kuvvet. Ancak profesyonel işler için daha profesyonel modeller de var.

Philips 325E1 Tasarımı Nasıl?

Monitörün dizaynından da bahsedecek olursak, art yüzün tırtırlı plastik materyale sahip olması bazıları tarafından beğenilmeyebilir. Çünkü çok cazibeli durmuyor. Fakat standıyla bir arada masa üstünde istikrarlı durduğunu söyleyebiliriz.

3 yandan inceltilmiş kenar çerçevelerine sahip olan ekranın geride bulunan temaslarına baktığımızda da burada HDMI 1.4, DisplayPort 1.2 ve VGA girişlerinin olduğunu görüyoruz. Ayrıyeten dediğimiz üzere ses çıkışı da burada bulunuyor. Ancak monitörde USB girişleri yok.

Bitirmeden evvel, monitörün menü denetimlerinin de ekranın sağ kenarına yerleştirildiğini söyleyelim.

Özetle

Philips 325E1, ofisler için kullanılabileceği üzere meskenler için de uygun bir seçenek oluyor. Bilhassa geniş bir ekran istiyor, kavisli hatta ısrar ediyor ve 2K çözünürlüğü sizin için kâfi olduğunu düşünüyorsanız bu modele bakmanızda fayda var.

Fiyat olarak 2400 TL civarında bir etiketle bulunabilen monitör, imaj performansı konusunda segmentin muhtaçlığını karşılıyor, rakipleriyle istikrarda duruyor. Bu kategoride misal özellikli daha uygun fiyatlı öteki modeller de var, lakin baktığınızda bu monitörün 2K çözünürlüğünde olması avantaj sağlıyor, çünkü daha düşük fiyatlı alternatiflerde Full HD çözünürlük mevcut.

Kimler Almalı

Monitör arayışınızda mesken yahut ofiste temel kullanımları gözetsin, ekranı kavisli olsun, FreeSync takviyesi ile QHD çözünürlük bulunsun istiyorsanız Philips 325E1 modelini tercih edebilirsiniz.

Alternatifleri

Philips 325E1’e alternatif olarak Full HD çözünürlüklü Samsung LC32R500FHMXUF modeli de kıymetlendirilebilir. Şayet daha yüksek reaksiyon mühleti isteniyorsa o halde BenQ EX3200R de düşünülebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir