Qualcomm’dan ilginç açıklama: Snapdragon işlemciler Samsung’a geri mi dönüyor?

Reklam Ajansları, SMM Paneller Kas 17, 2022 Yorum Yok

Qualcomm’un Kıdemli reis Yardımcısı ve CMO’su Don Maguire, şirketin “Samsung ile Amel birliğine dayalı bir alaka sürdürdüğünü” ve şirketin 3nm ve 2nm yarı iletken çipler için Tekrar Güney Koreli firma ile çalışabileceğini açıkladı. Buna ek olarak, birdenbire Çok tedarikçi ile çalışabileceklerini ve bunun hem üretim kapasitesini artıracağını hem de maliyetleri düşüreceğini kelamlarına ekledi.

Qualcomm – Samsung’un çalkantılı ilişkisi

Snapdragon 888 and the Snapdragon 8 Gen 1 çipleri Samsung Foundry tarafından imal edildi. ancak her ikisi de ısınma ve performans dalgalanması meseleleri yaşadı. Bu da Qualcomm’u, Snapdragon 8+ Gen 1 ve Snapdragon 8 Gen 2 çipleri için TSMC ile mutabakatına neden oldu.

Qualcomm 3 nanometre çipler için TSMC ile anlaşmıştı. Lakin artık çiplerin bir kısmının Samsung tarafından da üretilme ihtimali bulunuyor üzere görünüyor. Bu ortada Samsung, 2025’te 2 nanometre çip üretimine başlamayı planlıyor.

Samsung 3 nanometre çiplerinde GAA teknolojisi kullanıyor ve bu teknoloji Sıkıntı verimliliği açısından eski teknolojilere nazaran daha Çok avantaj sunuyor. TSMC şu anda 3 ve 4 nanometre çiplerinde FinFET yapısını kullanıyor ve GAA teknolojisine 2 nanometre çiplerinde geçmeyi hedefliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir