Sadece 45 tane üretilmişti: Bodrumda bulunan 66 yıllık efsane bilgisayar LGP-30

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Kas 11, 2022 Yorum Yok

c-wizz isimli bir Alman Redditor, geçtiğimiz günlerde büyükanne ve büyükbabasının bodrumunda çok Ender bulunan 66 yıllık bir Librascope LGP-30 bilgisayarı (ve birkaç 1970 DEC PDP-8/e bilgisayarı) bulduklarını duyurdu. Birinci olarak 1956’da piyasaya sürülen LGP-30, Avrupa’da üretilen yalnızca 45 örnekten biri ve hacker tarihinin Ünlü bir kısmında “Mel” tarafından kullanılan bilgisayar olarak öne çıkıyor.

1954 yılında California Institute of Technology’de Stan Frankel tarafından geliştirilen LGP-30 (“Librascope General Purpose 30″un kısaltması) orijinal olarak 47.000 dolara (enflasyona nazaran ayarlanmış olarak bugün yaklaşık 512.866 dolar) perakende fiyatı ile satılıyordu ve yaklaşık 365 kilo ağırlığındaydı. Buna karşın, masa gibisi boyutundan Dolayı o sıralarda Ufak bir bilgisayar olarak görülüyordu. Masswerk.at’in söylediğine nazaran, LGP-30, 113 vakumlu tüp, 1.450 sert Vaziyet diyot ve 4.069 31 bit söz depolayabilen (yaklaşık 15.8 Çağdaş kilobayta eşdeğer) dönen manyetik tambur belleği (3.700 RPM’de dönen 16,5cm çapında ve 18cm uzunluğunda bir tüp) içeriyordu.

Ana LGP-30 ünitesiyle Bir arada c-wizz, Flexowriter daktilo stili bir konsol (makine ile giriş ve çıkış için kullanılır) ve harici data depolama için kağıt şerit okuyucuya benzeyen bir şey buldu. Birkaç PDP-8/e makinesi ve birtakım ilgili ekipmanlar da yanında bulunuyordu. Bir Reddit yorumunda c-wizz, “PDP/8E’lere ilişkin daha Çok modül Mevcut üzere görünüyor” diye yazdı ve devam etti: “Bütün bunların monte edilmesi gereken 19 inçlik [yaklaşık 50cm) bir raf var. Tahminen birtakım kılavuzlar bulabilir ve hepsini bir ortaya getirmeye çalışabilirim.

Wikipedia

PDP-8/e makineleri kendi başlarına Az ve değerli olsalar da, LGP-30, hacker tarihinin efsanevi bir kesimi olduğu için bodrumda yapılan keşfin en Enteresan kesimi olarak öne çıkıyor. Birinci olarak 1983’te bir Usenet haber kümesine gönderilen destansı “The Story of Mel“de Melvin Kaye isimli bir Librascope programcısı, LGP-30’dan Öbür bir bilgisayara bir Blackjack programı taşımakla görevlendirildi. Kıssanın müellifi Ed Nather daha sonra yazılımda bir kusur bulmakla görevlendirilir ve bu sırada Kaye’in dahiyane ve alışılmadık programlama numaralarını keşfeder. Ayrıyeten, Edward Lorenz‘in LGP-30 üzerinde yapılan hava deneyleri sonucunda kaos teorisi (ve “kelebek etkisi”) geliştirdiği söyleniyor.

Bu efsanevi makinenin o bodrumda ne işi olduğu ise şimdilik gizemini koruyor. Bir Reddit yorumunda c-wizz şöyle diyor: “Bildiğim Biricik şey, büyükbabamın 60’larda kimi inşaat mühendisliği hesaplamaları için kullandığı ve ülkede Özel olarak bu türlü bir bilgisayara sahip olan bir avuç beşerden biri olduğu

Büyükanne ve büyükbaba LGP-30’u ne hedefle kullandıysa, onunla yakınlarda bulunan PDP-8/e üniteleri ortasında bir bağ olabilir. Öbür bir yorumda c-wizz, “LGP-30 için yazılan kodun PDP8e’ye nasıl aktarılacağına dair birtakım talimatlar Mevcut üzere görünüyor” diyor.

Onlarca Yıl bir bodrum katında bekledikten sonra, LGP-30’un tekrar çalışmaya başlaması için Aka olasılıkla kayda değer bir ilgiye muhtaçlığı olacak. Nitelikli bir bilgisayar müzesi burada devreye girebilir ve c-wizz bunu araştırıyor üzere görünüyor. C-wizz, “Birisi bu şeyi tekrar çalışır hale getirebilirse sahiden olağanüstü olurdu” diyor ve ekliyor: “Almanya’da (yaşadığım yer) çalışan bir LGP-30’a sahip bir müze buldum. Sanırım onlara ulaşacağım.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir