Samsung Galaxy S21 FE 5G İnceleme

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Eki 27, 2022 Yorum Yok

Bir müddettir Samsung’un Galaxy 21 serisinin son halkası olan Galaxy S21 FE 5G modelini kullanıyoruz ve bugün bu telefon hakkında edindiğimiz izlenimlerimizi sizlerle paylaşacağız. Biraz uzun kullanım raporu üzere olacak bu inceleme, o nedenle bu telefonu satın almayı düşünenler için yararlı olacağını söyleyebiliriz.

Daha evvel Galaxy S21 FE 5G’nin ön incelemesini sizlerle paylaşmıştık. O vakitten bu vakte bu telefonu kullanıyoruz. Ortada Galaxy S22 serisi de tanıtıldı ve başka yandan şu anda Galaxy S22+ modelinin uzun kullanım testleri de sürüyor, daha sonra onunla ilgili bir görüntü da sizlerle paylaşacağız. Artık, öncelikle Galaxy S21 FE 5G’nin fiyatından bahsederek başlamak istiyoruz. Şu anda bu telefon piyasada 9 bin 356 TL fiyatla satışta bulunuyor. Fakat öbür yandan Galaxy S21’e baktığımızda, onun da 9 bin 999 TL fiyatla satışta olduğunu görüyoruz. FE serisinin çıkış gayesi, amiral gemisi özelliklerini uygun fiyata sunmasıydı. Fakat görünüşe nazaran artık bu pek de geçerli değil üzere. Ortada çok az fiyat farkı var. Lakin S21 FE’nin bu manada talihsizliği, S21 serisinden çok geç tanıtılmaş olması. Çünkü öbür modeller indirime girdi ve böylelikle fiyat manasında S21 FE’nin esprisi kalmadı demek mümkün. Lakin başka yandan S21 FE, özgün S21’e kıyasla birtakım farklı güncellemere de giren bir telefon olmuş. Kimi özelliklerinde yeniliğe gidilmiş durumda. Hepsinden bahsedeceğiz, evvel dizaynla başlayalım.

Samsung Galaxy S21 FE 5G Tasarımı Nasıl?

S21 FE, S21 ile elbette büyük benzerlik gösteren bir dizayna sahip. Boyut ve tartıda ufak bir farklılık var, lakin genel görünüm olarak birebir olduklarını söyleyebiliriz. Ortadaki bir öbür küçük fark, S21 FE’nin gerideki 3’lü kamera kurulumunun etrafında kullanılan gerecin plastikten olması. S21’de bu kısım metalden oluşuyor.

Telefonun art yüzeyinin geri kalan kısmı da büsbütün plastik yapıda ve bu haliyle açıkçası kullanmaya başladıktan bir mühlet sonra telefonun çok kolay bir dizayna sahip olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz. Plastik bir telefonun artıları ve eksileri var: Daha sağlam yapıda evet ve tutması daha kolay, fakat ziyadesiyle ucuz hissettiriyor. 10 bin TL’lik bir telefon için ise bir oldukça ucuz.

Telefonun sağ kenarında güç ve ses düğmeleri bulunuyor. SIM kart çekmecesi de alt kenara pozisyonlandırılmış durumda. Bu ortada belirtelim, bu telefonda microSD kart takviyesi yok, o nedenle hafıza seçimini ona nazaran yapmanız âlâ olur.

Telefonda stereo ses ise atlanmamış. Hem üst hem alt kenarda yer alan hoparlörlerle stereo ses sağlayan telefonda 3.5 mm kulaklık ilişkisi ise yer almıyor. Bu fonksiyon USB-C teması yoluyla sağlanıyor. Bu ortada telefonun kutusundan sırf USB-C kablosunun çıktığı bilgisini verelim. Yani şarj etmek için ayrıyeten bir adaptöre gereksiniminiz olacak ki Samsung, artık telefonlarından “ekstraları” çıkartıyor.

Samsung Galaxy S21 FE 5G Ekranı Nasıl?

Tam bu noktada ekrandan bahsetmek lazım, çünkü daha evvelki telefonlarında en azından ekran müdafaa bandına yer veren Samsung, Galaxy S21 FE ile birlikte ekran muhafaza sinemasını de çıkartmış. Samsung’un ekran muhafaza bandına yer vermesine gerek olmadığına ait sıraladığı nedenler ortasında, bilhassa amiral düzeyi telefonların daha sağlam çerçevelerden oluştuğu, ayrıyeten ekranın da Corning Gorilla Glass Victus türevi müdafaalara sahip olması bulunuyor. Artık üst düzey telefonlarının ekranlarının daha sağlam olduğu ve etraf hassaslığı konusunda kaygılarını lisana getiren Samsung, ayrıyeten ekran müdafaa aksesuarının israfa yol açtığını düşünüyor ve böylelikle buna nitekim gereksinimi olan insanların satın almaları gerektiğini düşündüklerini söylüyor. Bu noktada şayet S21 FE satın alacaksanız net olarak ekran müdafaa bandına gereksiniminiz olacağını söyleyeyim. Çünkü açıkçası S21 FE, Samsung’un söylediği kadar da sağlam değilmiş.

Test için bize ulaşan Galaxy S21 FE’nin ekranı Gorilla Glass Victus müdafaasına sahip, ancak kullandığımız müddet içinde yalnızca 1 sefer yere düştü ve bu yetti. Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda ağır bir kar fırtınası yaşanmıştı. Tam o sırada ofisimizin de bulunduğu karşı sokakta telefon yere düştü ve tam da ekran üzerine kapaklanacak halde düştü. Telefonu yerden aldığımızda, bu haldeydi. Bilhassa sol alt köşede çatlaklar kendini daha bariz biçimde gösteriyor. Telefonun kullanımında ise bir sorun yok, lakin bizce Samsung, ekran sağlamlığı konusunu tekrar gözden geçirmeli. Kaldı ki Galaxy S22 Ultra’nın ekranının da o kadar sağlam olmadığını şu ana dek yayınlanan ekran test görüntülerine bakarak söyleyebiliriz. Sizin bu husus hakkındaki fikirlerinizi de merak ediyoruz? Sizce Samsung, bu atağında haklı mı, değil mi? Karşılıklarınızı yorumlarda bekliyoruz.

Bu kısmı hallettiğimize nazaran ekran ayrıntılarına geçelim. Telefonda 6.4 inç büyüklüğünde bir ekran bulunuyor. Bu boyut, özgün S21’e nazaran daha büyük. Dynamic AMOLED 2X panelden oluşan ekranın çözünürlüğü 1080×2400 piksel düzeyinde olurken, 120Hz tazeleme suratı destekleniyor. Fakat telefonu bunu dinamik olarak seçmiyor, ekranın ya 60Hz ya 120Hz’de çalışmasını seçiyorsunuz.

Ekran sağlamlığı dışında pek başarılı. Samsung’un güçlü olduğu taraflarından biri aslında manzara işi. Renkler, kontrast ve parlaklığun tümü mükemmel görünüyor ve bu sayede telefonda sinema izlemekten de oyun oynamaktan da keyif alıyorsunuz. Bu ortada ekranın parlaklık oranının da yaptığımız testte 792 nite kadar yükseldiğini ve bunun da S21’in 850 nitlik parlaklık oranından çok da uzak olmadığını söyleyelim.

Samsung Galaxy S21 FE 5G Özellikleri ve Performans

Peki, Galaxy S21 FE 5G, teknik tarafta ne üzere özellikler sunuyor? Daha evvel tekraren kere karşılaştığımız ayrım S21 FE’de bir defa daha karşımızda. Telefonun hem Snapdragon 888 işlemci hem de Exynos 2100 işlemci seçeneği bulunuyor, ancak bu telefonu da tekrar ülkemizde Exynos işlemci ile satın alabileceksiniz. Bu manada yepyeni Galaxy S21 ile ortasında fark yok. Neyse ki Samsung, bu hareketi artık Galaxy S22 serisinde kırdı. Daha evvel de anlattığımız üzere Galaxy S22 serisi ülkemizde Snapdragon 8 Gen 1 işlemci seçeneğiyle bulunabiliyor.

S21 FE’ye dönecek olursak, işlemci özelinde Galaxy S21 ile tıpkı performansı sağladığını söyleyebiliriz, çünkü tıpkı işlemciyi kullanıyorlar. Telefonda 8 çekirdekli bu işlemcisiye 8 GB RAM dayanağı sağlanmış.

Elimizdeki S21 FE’nin depolama kapasitesi 128 GB olurken, işletim sistemi Android 12 ve üzerinde One UI 4 bulunuyor. İşletim sistemi ve arayüz kullanımı pek kullanışlı. Bugüne kadar Galaxy telefonları kullananlar aşinadır, yeni kullanacak olanlar da bizce pek beğeneceklerdir kanaatindeyiz, çünkü çok fazla çeşitlilik sağlıyor.

Telefonun performansına ait birkaç kelam söyleyecek olursak, performans konusunda kaygı etmenize gerek olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü ne uygulama kullanımında ne web sayfa ya da aplikasyon sirkülasyonlarında rastgele bir tekleme, takılma üzere sıkıntılarla karşılaşmadık. Öte yandan oyun oynamak için de ülkü bir model. Süratli yükleme müddetleri ve mevcut en âlâ grafik ayrıntılarını sunabiliyor telefon.

Sentetik test sonuçlarına gelirsek, Galaxy S21 FE’nin AnTuTu Benchmark’tan 643 bin 466 puan topladığını söyleyebiliriz. Bu sonuçla telefonu öteki üst düzey modellerle yan yana koyduğumuzda, Galaxy S21 Ultra ile Galaxy Z Fold 3 ortasına oturduğunu görüyoruz. Bu manada yüksek performans sunduğu açık.

Telefonun işlemci özelindeki test olan Geekbench’e geldiğimizde de tablo pek değişmiyor. S21 FE, tek çekirdek sonucunda 1079 puan, çoklu çekirdek performansındaysa 3365 puan topluyor ve tekrar karşılaştırma tablosunda hak ettiği yeri alıyor.

Samsung Galaxy S21 FE 5G Pil Ömrü Ne Kadar?

Peki, telefonun pil ömrü ne kadar gidiyor? Bataryaya geldiğimizde telefonun, orjinal Galaxy S21’e nazaran bu alanın biraz daha genişletildiğini söyleyebiliriz. 4500 mAh kapasitesinde bataryanın kullanıldığı S21 FE’de 25 watt kablolu şarj, 15W kablosuz şarj dayanağı yer alıyor ve öte yandan kablosuz şarj paylaşımı da yapılabiliyor.

Galaxy S21 FE, ortalama kullanımla, yani toplumsal medya uygulamaları, müzik dinleme ve vakit zaman oyun oynama ile fotoğraf çekimleri sonrasında günü tamamladığını söyleyebiliriz. Ancak daha ağır kullanımlarda akşam erken saatlerde şarj etmeniz gerekecek.

Spesifik mühletler verecek olursak, bu telefonla 30 saate kadar yakın telefon görüşmesi yapabilir, 10 saati aşkın web dolanımında bulunabilirsiniz. Görüntü izleme için mühlet ise 16 saat civarı. Elbette bu testi, ekranın tazeleme suratının 60Hz’e sabitlendiği senaryoda yaptığımızı söyleyelim. 120 Hz’de ise bu mühlet 13 saat civarına iniyor.

Bu manada Galaxy S21 FE pil performansı konusunda S21 ile emsal sonuçlkar üretiyor diyerek bu kısmı toparlayabiliriz.

Şarj konusun ise, birinci 30 dakika içinde telefonun yüzde 51’inin şarj olduğunu söyleyelim. Pilin tam kapasite dolması için gereken müddetse 1 saat 15 dakika.

Samsung Galaxy S21 FE 5G Kameraları Nasıl?

Kameralara geldiğimizde Galaxy S21’e kıyasla en temel farklılığın burada yaşandığını görüyoruz. Lens bakımından Galaxy S21 üzere yeniden 3’lü kamera kurulumunu bulunduran Galaxy S21 FE’de, özellik bakımından ise kimi sadeleştirmelere gidilmiş.

Telefonun ana kamerasında pek farklılık yok. Ana kamera yeniden 12 MP olurken, bu kamera f/1.8 diyafram, Dual Pixel faz algılamalı otofokus ve OIS dayanağı yer alıyor. Ultra geniş açılı kamera da yeniden 12 MP formunda karşımıza çıkarken, en kıymetli fark telefonun telefoto lensinde karşımıza çıkıyor. Galaxy S21’in telefoto lensi 64 MP ölçüsünde olurken, Galaxy S21 FE’de 8 MP biçiminde telefoto kamera yer alıyor. 30x’e kadar yakınlaştırma yapma imkanınız da mevcut.

Galaxy S21 FE, kamera performansı olarak Galaxy S21 ve Galaxy S21 Plus ile karşılaştırılabilir ölçüde benzerlik sunuyor. 12 MP’lik ana kamera nitekim eksiksiz fotoğraflar çekebiliyor; dinamik aralık çok uygun durumda ve kontrast düzeyi bir oldukça yüksek. Bilhassa gün ışığında istediğiniz üzere sonuç alıyorsunuz.

Ultra geniş açılı kameradan alacağınız sonuçlar da yeniden tıpkı halde uygun olacaktır. Kâfi detay düzeyi, makul düzeyde sertlik ve grensiz fotoğraflar çekebiliyor bu kamera.

Telefoto lens ise 8 MP sensör kullanmasına rağmen yeniden de 12 MP ölçüsünde kayıt yapabiliyor. Bu noktada Samsung’un yazılım takviyesi ortaya başarılı bir sonuç çıkarmış.

Telefonun kameralarını bu manada epey beğendik. Ön kamera da ise S21’e kıyasla değerli bir sıçramada bulunuluyor, lakin S20 FE ile birebir lens sunuluyor. S21’de 10 MP’lik ön kamera yer alıyordu, S20 FE’de ise 32 MP’lik 25 mm ile f/2.2 lensli Sony IMX616 dörtlü bayer sensör kullanılıyordu. S21 FE’de de yeniden birebir lens mevcut durumda ve bununla da ziyadesiyle başarılı selfie fotoğrafları çekilebildiğini söyleyelim.

Kamera konusunda S20 FE’den devralınan bir başka özellikse görüntü basamağında karşımıza çıkıyor. Galaxy S21’in 8K görüntü kaydedebiliyor olmasına rağmen Galaxy S21 FE’de de tıpkı S20 FE üzere 4K kayıt yapılabiliyor. Elbette 8K görüntü kaydetmek ne derece kıymetli tartışılır, lakin Galaxy S21 FE’de bu özellik yok.

Özetle

Evet, sonuç olarak kıymetlendirecek olursak, Galaxy S20 FE’yi kullandığımız mühlet içinde performans konusunda her manada mutlu kaldığımızı söyleyebiliriz. Genel çerçevede, uygulama, oyun ve kamera kullanımı noktalarında çok performanslı çalışan bir telefon olmuş. Bu manada rahatlıkla tercih edilebilir. Ancak az evvel de anlattığım üzere, tasarımı 10 bin TL’ye yakın bir telefon için fazla kolay görünüyor, öte yandan ekranının çok sağlam olmadığını da daima birlikte gördük. Ekranın sağladığı imaj ise muazzam, onu farklı tutalım, lakin satın almayı düşünüyorsanız, kesinlikle bir ekran muhafaza bandı almanızı tavsiye ediyoruz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir