Silinen Veriler Nasıl Kurtarılır?

Silinen Veriler Nasıl Kurtarılır?

Genel, Yeni Başlayanlar Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Günümüzde bilgisayarlarımızı tek amaçlı değil çok amaçlı kullanmaktayız. Özellikle de Türkiye’de kullanıcılar bilgisayarlarını sadece oyun oynamak, film izlemek, sosyal medyada gezinme amaçlı kullanmıyorlar aksine veri depolama gibi çok mühim görevleri sistemlerine yüklüyorlar. Veri depolamadan kasıt çok önemli verilerini bilgisayarlarda depolayabiliyorlar. Örneğin çocukluk fotoğraflarınızı bir fotoğrafçıdan çıkartıp bir katalog ile saklarsınız. Ancak birçok kullanıcı bu kadar önemli fotoğraflarını, evlilik fotoğraflarını ve daha birçok mühim görsellerini bilgisayarlarında depoluyorlar. Aksine bilgisayarlar her zaman kolayca bozulabilen, en ufak bir darbede bütün verilerinizi kaybedebileceğiniz bir fiziksel hard disk yapısından ibarettir. Ayrıca sistemlerinize bulaşabilecek virüsleri daha saymıyorum bile. Çünkü bu virüsler de bütün verilerinizi silebiliyorlar.

Verilerinizi Barındırırken Dikkat

Özellikle de Cryptolocker virüsünü bilirsiniz. Sisteminize bulaşıp bütün verilerinizi şifreleyerek sizden para talep ediyordu. Bu nedenle fotoğraflarınız veya daha önemli belgeler gibi verilerinizi bir CD içerisine yükleyip ayrı bir ortamda barındırmanız çok önemlidir. Ancak her şeye rağmen birçok kullanıcı da verilerini bilgisayarları içerisinden yanlışlıkla silmiş olabiliyorlar veya bir virüs bulaşarak silmiş olabiliyor. Bende şimdi bu gibi durumlarda bu verilerinizin nasıl kurtarılabileceğini, hangi yazılımların kullanılabileceğini anlatacağım. İlk olarak nasıl oluyor da silinen veriler kurtarılabiliyor? Bu sorunun cevabını verelim. Siz bir veriyi sildiğiniz zaman bilgisayarınız içerisinde bu veri sıkıştırılarak bir köşeye saklanmaktadır. Siz sonra başka veriler de silerseniz bu veriler de sıkıştırılarak saklanıyor ancak buradaki önemli püf nokta en son sildiğiniz veri ilk sildiğiniz verinin üstüne binebiliyor. Yani hard disk disketi üstünde aynı noktaya düşebiliyor ve bu durumda ilk silinen verinin kurtarılabilmesi daha zor oluyor.

Silinen Veriler Hangi Programlar İle Kurtarılır?

Silinen verilerinizi kurtarmak için profesyonel yazılımlar mevcut. Bu yazılımlara örnek vermek gerekirse Recovery My Files, Easus Data Recovery, R-Studio gibi yazılımlar aşırı profesyonel çalışıyorlar ve silinen verilerinizin boyutuna göre kurtarma seçenekleri sunuyorlar. Ayrıca bu programlar her türlü veriyi kurtarabilmeyi sağlamaktadır. Eğer zamandan tasarruf etmek istiyorsanız yine sadece Fotoğraf, Video kurtarmaya yarayan veya sadece belge kurtarmaya yarayan programları da tercih edebilirsiniz. Bu programlar da işlem tasarrufu olduğu için çok daha hızlı vakitlerde sonuç alabiliyorsunuz. Ancak ilk saydığım programları kullanmanız size kesinlik kazandıracaktır.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir