Facebook Marketplace Nedir?

Sosyal Medya Hesaplarınız Birer Ürün Satış Aracı

Genel Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Günümüz çerçevesinde teknolojinin gelişmesi ile birlikte sürekli olarak hayatımızın her alanına yeni etkiler girmektedir. Bu etkiler de çoğu zaman bizlere faydalı olabiliyorken yine çoğu zamanda bize zarar verebilmektedir. Sosyal medya hesapları neredeyse her 10 insandan 9’unun kullandığı birer iletişim, etkileşim araçlarıdır. Bu araçlar 2008’li yıllara kadar çokta reklam amaçlı kullanılmamaktayken artık 2008 ve 2009 sonrasında neredeyse her bireyin rahatlıkla reklam yapabileceği birer araca dönüşmüşlerdir. Önemli olan onları nasıl kullanacağınızı, ürününüzü nasıl pazarlayacağınızı bilmenizdir ancak bu şekilde sosyal medya hesaplarından tam verim alabilirsiniz.

Her Sektörden Sayfa Var!

Sosyal medya hesapları sayesinde insanlar birbirlerinin yeni gelişmelerinden anında haberdar olabiliyorlar ve buna göre de durumlarını şekillendirebiliyorlar. Birde bu hesaplarda takipçi unsuru var. Örneğin bir kişinin takipçi oranı 5 bin iken bir başka kişininki 500 bin olabiliyor ve bu takipçilerinde profesyonel anlamda kullanılabilmelerine olanak tanınmış olunuyor. Ayrıca her alanda takipçisi olan kişiler var yani her sektörden. Örneğin bir İngilizce öğrenme sayfasının 300 – 400 bin oranlarında takipçisi olabilmektedir. Siz bir İngilizce kursu veren öğretmensiniz diyelim. İngilizce kursu verdiğinizi bir broşür yardımı ile insanlara aktarmak istiyorsunuz. Bir caddeye geçersiniz ve bu caddeden geçen bütün insanlara broşürünüzü vermeyi denersiniz. Broşürünüzü alan insanların sayısı 500 olsa bunlardan en fazla 30 tanesi İngilizce öğrenmek ile ilgileniyor olsa 15 tanesi kabul eder büyük ihtimalle ortalama olarak.

25 – 30 TL’ye Reklam Fırsatları

Ancak siz bir 300 bin takipçiye sahip İngilizce öğrenme sayfasına reklam verirseniz bu reklamınız sadece İngilizce öğrenmek isteyen 300 bin kişiye gözükecektir. Bu arada bir gün içerisinde o caddeden 300 bin insanın geçeceğini de sanmıyorum. Günde en fazla 15 20 bin kişi geçer ama siz o sayfada 300 bin kişiye reklamınızı vermiş oluyorsunuz. Üstelik bir televizyona reklam verir gibi yüklü miktarlarda paraya da değil günlük 25 30 TL gibi çok uygun bir fiyata vermiş oluyorsunuz. Bu insanlardan kaçının size geri dönüş yapacağını siz tahmin edin artık. Bu nedenle sosyal medya araçlarını her zaman etkili birer pazarlama aracı olarak kullanabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir