SMS’ten WhatsApp’a kadar uzanan, mesajlaşma ile geçen 30 yıl

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Oca 09, 2023 Yorum Yok

Mesajlaşma olmasaydı, insanlara 3 harfle bir şeyin Fazla Komik olduğunu (LOL) nasıl söyleyeceğimizi bilemezdik. SMS’lerle başlayan bu süreç, bugün kullandığımız iletileşme platformlarına taşınmış ve nokta, virgül ve parantezlerle yaptığımız Çehre sözlerinin yerini emojiler almış durumda.

Kısa İleti Servisi ya da SMS olarak bilinen bu teknoloji, 30 Yıl Evvel (Aralık 1992) taşınabilir iletileşme teknolojisi üzerinde çalışan bir programcı olan Neil Papworth tarafından gönderilen 16 karakterlik “Mutlu Noeller” bildirisiyle başladı. Lakin iletileşme ve tabirlerin toplumu kasıp kavurması için neredeyse bir 10 Yıl daha geçmesi gerekecekti.

Mesajlaşmanın yaygınlaşması için Blackberry‘ye teşekkür etmemiz gerektiğini söylemek yanlış olmaz. Y nesli ve onların idolleri, BlackBerry’lerini ve öteki fizikî klavye taşıyan özellikli telefonlarını tılsım üzere yanlarında taşıdılar. Ülkemizde ise Nokia ve Ericsson Fazla kullanılan fizikî klavyeli telefonlardı.

Sonradan gelen iPhone ise, SMS kültürünün birinci benimsenmesinde bir rol oynamamış olsa da, (ve Android telefonlar) Aka ölçüde metin tabanlı bir SMS kültüründen grafik emojilerle dolu bir kültüre dönüşümü sağlamaya Yardımcı oldu.

Şimdi, 30 Yıl sonra, SMS iletileşme insanların bağlantı kurma biçimini sonsuza dek değiştirdi. Bir 30 Yıl sonra nasıl mesajlaşacağımız şimdilik belgisiz, lakin bunun duman yoluyla olmayacağı aşikar. En azından “bir süre” için…

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir