Şok karar sonrasında, uygulama geliştiriciler de Twitter’ı terk etmeye başladı

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Oca 31, 2023 Yorum Yok

Twitter, geliştirici siyasetlerini sessizce güncelleyerek 3’üncü taraf istemcileri platformundan yasakladığında, tarihinin Değerli bir kısmını de ani sona erdirmiş oldu. Geliştiricilerin nelere erişebileceğini sıkı bir formda Denetim eden birçok benzerinin tersine, Twitter Müstakil uygulama üreticileriyle uzun bir geçmişe sahip.

Hal bu türlü olunca, birtakım Twitter istemcilerinin geliştiricileri de dikkatlerini nihayet vakitlerin yükselen Twitter alternatifi Mastodon‘a çevirmeye başladı. Birinci Örnek de Tapbots’tan geldi.

Tweebot’un ardındaki stüdyo olan Tapbots, geçtiğimiz hafta uzun müddettir kullandığı Twitter uygulamasını Temel Meydan bir Mastodon istemcisi olan Ivory’yi yayınladı. Yeniden Twitter uygulaması Fenix’in gerisindeki geliştirici Matteo Villa da Wooly isimli kendi Mastodon istemcisini test ediyor. Keza Twitter istemcisi Spring’in gerisindeki Müstakil geliştirici Junyu Kuang, Mona isimli bir Mastodon uygulaması üzerinde çalışıyor. Öte yandan Twitter uygulaması Aviary’nin geliştiricisi Shihab Mehboob, Mammoth isimli bir Mastodon istemcisini piyasaya sürmeye Fazla yakın.

Bir vakitlerin Twitter geliştiricileri, Elon Musk’ın Twitter’ı devralmasından bu yana patlayıcı bir büyüme gösteren Aleni kaynaklı toplumsal File Mastodon’u benimseyen ve giderek büyüyen bir Küme Müstakil uygulama üreticisine katılıyor. Merkezi olmayan hizmetin şu anda yaklaşık 10 bin sunucuda 1.5 milyondan Çok kullanıcısı var. Bu durum Mastodon’un Aleni kaynaklı, “önce API” yaklaşımıyla birleşince, hizmete kendi yorumlarını katmaya istekli düzinelerce geliştiricinin ilgisini çekmekte zorlanmamışa benziyor.

Tweetbot ve Ivory’nin ardındaki geliştiricilerden biri olan Paul Haddad, Tapbots’un geçen yılın sonlarında Twitter’ın geliştirici platformunun geleceği konusunda endişelenmeye başladıklarında bir Mastodon istemcisi üzerinde esasen çalışmaya başladığını söylüyor.

Haddad, “Onlar (Twitter) mutlaka Aka adımlar atıyor ve API platformlarını açıyorlardı, fakat bizimki üzere istemciler her Vakit 2’inci yahut 3’üncü Sınıf vatandaşlar olacaktı,” diyor. “Oysa Mastodon’da durum mutlaka bu türlü değil.”

Bu ayın başlarında piyasaya sürülen Mastodon uygulaması Ice Cubes’un gerisindeki geliştirici Thomas Ricouard da geçmişte Twitter’ın API’si ile bir uygulama geliştirmeyi düşündüğünü, ancak “günler geçtikçe daha da sonlu göründüğü” için bundan vazgeçtiğini söylüyor.

Görünüşe nazaran Elon Musk, misyona gelmesinin üzerinden Fazla Vakit geçmeden geliştiricileri küstürmeyi başarmış. Bakalım Mastodon’a Öbür hangi geliştiriciler geçiş yapacak…

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir