Tarayıcımızı Hangi Kriterlere Göre Seçmeliyiz?

Tarayıcımızı Hangi Kriterlere Göre Seçmeliyiz?

Genel, Sosyal Meda Uzmanlığı, Yeni Başlayanlar Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Günümüzde birçok tarayıcı sanal aleme lanse edilmiş haldedir ve bu tarayıcılar sayesinde çeşitli web siteleri ziyaret ederek web sitelerde bulunan bazı materyalleri inceleyebiliyor, sosyal medya hesaplarımızda gezinebiliyor ve daha birçok işlemi gerçekleştirebiliyoruz. Ancak özellikle de belirtmek gerekirse son zamanlarda çeşitli tarayıcıların reklamlarına çok fazla önem vermeleri nedeni ile kullanıcıların kafaları bir hayli karışmış durumdadır. Daha doğrusu kullanıcılar tarayıcıları hangi kriterlere göre seçmeleri gerektiğinin bilincinde değiller ve bu nedenle de bilgisayarlarına birçok tarayıcıyı kuruyorlar. Yine belirtmek gerekirse Chrome tarayıcısı en çok reklamı yapılan tarayıcıdır. Zaten patlama noktası da piyasaya sunduğu reklamlardan olmuştur.

Kendini Her Zaman Güncellemeli

Ancak birçok bilgisayar kullanıcısı yine Chrome tarayıcısını tercih ediyorken birçok bilgisayar kullanıcısı da en başından beri Firefox tarayıcısını veya Safari tarayıcısını tercih edebilmektedir. Ancak bu kesimlerin haricinde başka bir kesimin de kafası karışık durumda. İlk önce tercih etmeniz gereken tarayıcının sürekli olarak kendisini her daim güncelliyor olması gereklidir. Tarayıcıları tercih ederken en az güvenlik açığına sahip olanları seçmelisiniz. Bildiğiniz üzere hacker’lar sürekli olarak tarayıcıları hedef almaktalar ve gerek eklentiler üzerinden gerekse daha farklı noktalarda açıklar tespit ederek hack girişimlerinde bulunuyorlar. Bu girişimlerin sonucunda da çok tehlikeli geri dönüşü hiçte iyi olmayan sonuçlar çıkabilmektedir. Bu nedenle tarayıcınız hem kendini sürekli güncelleyen hem de çeşitli güvenlik açıklarına karşı sürekli tedbirlerini alan bir tarayıcı olmalıdır.

Güvenlik Seviyesi Yüksek Olmalı

Tarayıcınızın güvenlik seviyesi en üst düzeylerde olmalıdır. Yine tarayıcınızı seçerken eklenti açısından sizlere yüksek çözümler sunuyor olması gereklidir. Eklentiler her zaman hayatımızı kolaylaştıran unsurlardır. Onlar sayesinde hem güvenliğimizi sağlayabiliyor hem de kendimize önemli oranlarda kolaylıklar sunabiliyoruz. Son olarak tarayıcınızın hızlı olması da iyi bir şeydir. Ancak birçok kullanıcı tarayıcıları sadece hız seviyelerine göre tercih ettikleri için aslında hata yapıyorlar. Tarayıcıları asla sadece hız seviyesine göre tercih etmemelisiniz aksine güvenlik seviyesine, sizlere sunmuş olduğu çözümlere göre tercih etmelisiniz. Firefox güvenlik açısından oldukça profesyonel bir tarayıcıdır. Chrome ise hız açısından oldukça kalitelidir. Safari tarayıcısı da sadeliği ve hızı sevenler açısından tavsiye ediliyor. Opera tarayıcısı bilgisayarlarda çok aşırı sık kullanılmıyor olsa da telefonlarda oldukça kalitelidir. Bu makalemizde geçerli olan kurallar telefonlardaki tarayıcılar içinde kesinlikle geçerlidir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir