TECNO CAMON 18 Premier İnceleme

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Eki 27, 2022 Yorum Yok

Bugün TECNO CAMON 18 Premier bizlerle. Epey merak edilen bir telefon ve ülkemizde satışa sunulması heyecanla bekleniyordu, çünkü telefonda değerli özellikler yer alıyor ve bilhassa kamerası çok çok tesirli çalışıyor. İncelediğimiz mühlet içinde bir epey mutlu kaldık, birazdan tüm ayrıntılarıyla TECNO CAMON 18 Premier’i sizlere anlatacağız.

Dünyadaki değerli akıllı telefon üreticilerinden olan TECNO, Türkiye’de yaptığı yatırımlarla yerli üretime devam ediyor. Daha evvel şirketin CAMON ve Spark serisine ilişkin modellerini de incelemiştik. Hatta Spark 7 Pro ve Spark 7T incelemeleri bir epey ilgi çekmişti. Bu kez da masamızda Tecno’nun Ar-Ge gücü ve küresel stratejisinin en yeni eserleri olarak TECNO CAMON 18 serisine ilişkin Premier modeli var.

TECNO CAMON 18 Premier’de çok değerli bir özellik var: TECNO CAMON 18 Premier, başta da söylediğimiz üzere Gimbal özellikli bir kameraya sahip. O nedenle adeta Gimbal üzere telefon demek mümkün, çünkü bu telefon ile hareketli şartlarda görüntü kaydetmeyi sahiden çok seveceksiniz. Bilhassa vlog çekenler ve toplumsal medya için içerik üretenler sahiden telefonun kamerasının bu yeteneğinden ziyadesiyle hoşnut olacaklar. Kameraya da geleceğiz, lakin artık biraz sakinleşelim, sırasıyla gidelim ve evvel telefonun dizaynına yakından bakalım. Çünkü TECNO CAMON 18 Premier dizaynıyla da epeyce şık görünen bir model.

TECNO CAMON 18 Premier Tasarımı Nasıl?

TECNO CAMON 18 Premier, dizaynıyla hakikaten seçkin görünen, premium dizaynlı telefonlardan biri oluyor. Telefonun art yüzeyi büsbütün cam materyalden oluşuyor ve tuttuğunuzda hoş bir his sağlıyor. TECNO, bunun için telefonun ardında silk glass, yani ipeksi cam art yüzey kullanmış ki sonuç da epey tatmin edici olmuş. Telefonun bu rengi de epeyce doygun bir manzara ortaya çıkarıyor. Pek çok yeteneğe sahip kamera bloğunun formu ve kameraların büyüklüğü ise telefona profesyonel bir hava katıyor. Böylelikle telefonun hem şık hem profesyonel bir imaj çizdiğini söyleyebiliriz; telefonun dizaynını bir oldukça beğendik.

Telefonun etrafına baktığımızda sol kenarda SIM kart çekmecesini görüyoruz. TECNO CAMON 18 Premier, çift SIM kart dayanaklı bir telefon. Yan yana konumlandırılan SIM kart yuvalarının gerisinde da microSD kart yuvası da bulunuyor. Buraya takacağınız bir microSD kart ile telefonun hafızasını 256 GB daha artırabiliyorsunuz.

Telefonun sağ kenarına geldiğimizde, burada da ses butonlarını ve çabucak onun altında parmak izi sensörünün bulunduğunu görüyoruz. Parmak izi sensörü özellikle ziyadesiyle süratli çalışıyor. Ayrıyeten dilerseniz ön kamera yoluyla yüz tanıma özelliğini de kullanabiliyorsunuz. Böylelikle alternatif güvenlik seçenekleriniz mevcut.

Alt kenarda da sevindirici bir ayrıntı var. Telefonda 3.5 mm kulaklık girişi yer alıyor. Böylelikle telefonu şarj ederken birebir anda kulaklık bağlayabiliyorsunuz. Öte yandan bir hoş haber de telefonun kutusunda kendi kulak içi kulaklığının bulunması oluyor. Hayli başarılı bir ses performansı sağladığını da söyleyelim.

Bu ortada telefonun kutu içeriği bir epey kalabalık. TECNO, bu manada da bizden büyük bir not alıyor. Çünkü telefonun kutusu içinde kulaklığın yanı sıra, silikon kılıf da yer alıyor. Hatta artık birtakım telefon markalarının kutudan çıkartmaya başladığı şarj aleti de mevcut durumda ki bu şarj aletinin 33W gücünde olması kıymetli bir başka ayrıntı.

TECNO CAMON 18 Premier Ekran Özellikleri

TECNO CAMON 18 Premier’in ekranı epey büyük, böylelikle oyun oynama, sinema izleme üzere multimedya kullanımları için son derece ülkü bir telefon oluyor. 6.7 inç büyüklüğünde olan ekranın kenar çerçeveleri de epeyce ince tutulmaya çalışılmış, böylelikle telefonun ekran / gövde oranı da yüksek düzeye ulaştırılmış. Panel olarak da AMOLED’in tercih edildiği telefonda, 1080×2400 piksel çözünürlüğünde imaj sağlayan ekran, 120 Hz tazeleme suratına da sahip durumdas. Böylelikle akıcı bir ekran görüntüleme tecrübesi sağlayabiliyorsunuz. İsterseniz suratı 60Hz’e düşürmeniz ya da ekrandaki imaja nazaran 120Hz ile 60Hz ortasında geçiş yapan otomatik moda almanız da mümkün durumda; bunları telefonun arayüzünden ekran ayarları kısmından yönetebiliyorsunuz.

TECNO CAMON 18 Premier’in ekranı ziyadesiyle yeterli görünüyor. Parlaklık oranı çok düzgün düzeyde olurken, AMOLED panelin kullanılmış olmasından ötürü renk doygunluğu ve canlılığı da güzel düzeyde; geniş bir renk gamını destekliyor. Ayrıyeten ekranda TÜV Rheinland Sertifikalı ziyanlı mavi ışığa karşı bir müdafaa da var.

Bu ortada ekranın üzerinde bir müdafaa bandı da mevcut durumda. Böylelikle telefonun ekranı düşmelere karşı bu bant ile muhafazalı yapıda. Art yüzeyi de zati kutudan çıkan silikon kılıfla müdafaa altına alabiliyorsunuz.

TECNO CAMON 18 Premier Özellikler ve Performans

TECNO CAMON 18 Premier, orta – üst segmentin bir üyesi. Telefonda işlemci olarak MediaTek Helio G96 yer alıyor. 8 çekirdekli yapıda tasarlanan bu işlemcinin performans odaklı 2 adet Cortex-A76 çekirdeği 2.05 GHz frekansında çalışırken, verimlilik odaklı 8 adet Cortex-A55 çekirdeği ise 2.0 GHz frekansında çalışıyor.

8 GB RAM ve 256 GB dahili depolama alanının da yer aldığı telefonda, Android 11 işletim sistemi mevcut. Elbette güncellemeleri alacaktır. Android işletim sistemi üzerine de şirketin kendi arayüzü HIOS 8.0 sürümü giydirilmiş. Arayüz pek sade tasarlanırken, seçenekler çeşitli. Ekranı sol yandan aşağı hakikat çektiğinizde bildirim menüsüne, sağ kenardan çektiğinizde de süratli ayarlar çekmecesine erişiyorsunuz. Burada çok sayıda ayarın kısayolu mevcut. Daha fazlasına da sağ köşedeki çark simgesine tıklayarak erişebiliyorsunuz.

Performans noktasına gelirsek, TECNO CAMON 18 Premier’in günlük kullanımda hakikaten tatmin edici bir performans sağladığından kelamı açabiliriz. Zorlayıcı uygulamaların da üstesinden muvaffakiyetle gelen telefon, bilhassa yaptığımız 1 saatlik yüzde 100 işlemci kullanımı sırasında azamî performansının yaklaşık yüzde 70’ini koruyarak CPU Throttle testini başarılı formda atlattığını söyleyebiliriz. Öte yandan 3D Mark Stress testinde de yüzde 99.5 oranında kararlılık gösteren CAMON 18 Premier’in, kaynaklarının yüzde 100’ünü kullanırken de çok fazla ısınma belirtisi göstermemesi çok hoş bir başka ayrıntı. Bu manada performans sürekliliği için bizden tam not aldı.

Bu sayede çoklu vazifelerde uygun çalışan, güçlü ofis uygulamalarını kaldıran ve bunların yanında yeterli de oyun oynatabilen TECNO CAMON 18 Premier, böylelikle her bölümden kullanıcının muhtaçlığını rahatlıkla karşılayacaktır kanaatindeyiz.

Bu ortada performans özelinde telefonda yer alan hoş bir özellikten daha bahsedelim. TECNO CAMON 18 Premier, bellek artırma özelliğini destekliyor. Bu sayede telefonun dahili 8 GB RAM’ine 5 GB daha sanal RAM ekleyerek performansını artırabiliyorsunuz. Bunu yapmak da epeyce kolay. Ayarlar menüsünden Özellikler Plus kısmına giriyorsunuz; buradan da Bellek Birleştir seçeneğini seçip, buradaki abahtarı açıyorsunuz, hepsi bu kadar! Böylelikle daha düzgün bir oyun tecrübesi ve daha güçlü bir performans elde edebiliyorsunuz.

Bu ortada bu Özellikler Plus menüsü altında daha pek çok seçenek var; çoklu pencere özelliğini açabilir, toplumsal medya uygulamaları için Turbo toplumsal özelliğini aktive edebilir, oyunlarda daha yüksek performans için oyun modunu aktifleştirebilir ve daha pek çok ayarı tekrar bu menüden yapılandırabilirsiniz. Kesinlikle göz atmanızı tavsiye ederiz.

TECNO CAMON 18 Premier Pil Ömrü Nasıl?

Gelelim TECNO CAMON 18 Premier’in pil ömrüne. TECNO CAMON 18 Premier pil ömrü konusunda da ziyadesiyle verimli çalışan bir telefon oluyor. 112 saatlik dayanıklıklık mühleti elde eden TECNO CAMON 18 Premier, böylelikle görüntü oynatma, oyun oynama ya da günlük kullanım üzere senaryolar için eli rahatlatan bir telefon oluyor. Uzun mühlet bekleme performansı sergilemesi de TECNO CAMON 18 Premier’i pili uygun giden bir telefon satın almak isteyenlerin liste başına yazmaları için kâfi.

Yaptığımız testlerde TECNO CAMON 18 Premier, yaklaşık 12 saatlik internette gezinme, 16 saati aşkın görüntü izleme ve 38 saat dolaylarında da telefonla konuşma performansı sergiledi. Böylelikle hakikaten kullanımı uzun soluklu bir telefon oluyor. Günü çok rahat çıkartıyor, daha ölçülü kullanımlar da rahatlıkla 2’inci günü devirebiliyorsunuz. Şarj suratı da yeterli düzeyde. Telefonun kutusunda 33W suratında çalışan bir şarj adaptörü var. Bununla birlikte telefonu 30 dakika içinde yaklaşık yüzde 70 oranında şarj edebiliyorsunuz. 1 saat içinde de tam kapasite şarj olabiliyor ki bu müddet çok çok güzel.

Bu ortada şunu da söyleyelim: Telefonda kablosuz şarj özelliği bulunmuyor. Bu sizin için elzemse bilmeniz yeterli olabilir.

TECNO CAMON 18 Premier Kamera Özellikleri Neler?

Evet, TECNO CAMON 18 Premier’in değerli özelliklerinden bahsettikten sonra artık de telefonun kilit noktası olan kameralarına yakından bakabiliriz. En hoş özelliği en sona sakladık, çünkü başta da söylediğimiz üzere TECNO CAMON 18 Premier kameralarıyla hayli cazibeli bir telefon; bilhassa Gimbal özelliğiyle. Fakat bir tek bu değil. Gimbal sabitlemenin yanında periskop yakınlaştırma özellikli 3’lü kamera kurulumuna sahip olan telefonda bu mevzuda değerli özellikleri sunulmuş ve TECNO, kamera yazılımıyla da ortaya çok hoş bir iş çıkartmış doğrusu. Yazılımdaki mod ve seçenekler, bu kameralardan sonuna kadar faydalanma imkanı tanıyor sizlere.

Önce kameraları teknik olarak kısaca tanıyalım: TECNO CAMON 18 Premier’in ana kamerası 64 MP ölçüsünde çekimler yapabiliyor. Birincil kamera Samsung S5KGW1 sensörü kullanıyor. 0.8 mikrometreli bu sensör 1/1.72″ tetrapixel görüntüleyici içeriyor ve f/1.6 diyafram açıklığına sahip. Bu da telefonun gece fotoğrafçılığında hayli başarılı olmasını sağlayan bir etken.

İkinci kamera, ultra geniş açılı olarak karşımıza çıkıyor. 12 MP çözünürlükte olan bu kamera, OmniVision OV12D2Q sensöre dayanıyor. 16:9 doğan en – uzunluk oranına ve 1.4 miktrometre piksele sahip 1/2.4″ görüntüleyici içeriyor. 16 mm’lik sensör f/2.2’lik lensin ardına oturuyor ve odak sonsuza sabitleniyor.

Bu kamera çok kıymetli, çünkü telefon için bahsettiğimiz gimbal sabitleme özelliği bu kamerada yer alıyor. Bundan az sonra daha ayrıntılı olarak bahsedeceğiz, lakin evvel 3’üncü kamerayı da tanıyalım.

TECNO CAMON 18 Premier’in 3’üncü kamerası telefoto lens olarak vazife alıyor. 1.0 mikrometrelik bu lens, 8 MP OmniVision OV08A10 sensörü kullanıyor ve bu kamera hem OIS hem fazl algılamalı otofokus kullanılıyor. 5x’e kadar optik zum, 60x’e kadar da dijital zum yapabildiğiniz bu kamerada böylelikle el titremelerine karşı değerli bir basamak kaydedilmiş durumda.

Son olarak ön kameraya baktığımızda, burada da 32 MP çözünürlüğünde Samsung’un ISOCELL S5KGD2 sensörünün kullanıldığını görüyoruz. Bu kamera Galaxy A52’de de vardı, o telefonu da kullanırken çok beğenmiştik. TECNO CAMON 18 Premier’de de karşımıza çıkması hoş oldu.

0.8 mikrometre 1/3.4″ sensörden oluşan ve Tetracell renk filtresi içeren ön kamera ile Full HD çözünürlüğünde görüntü kaydı yapabilirken, art kamerayla 2K’ya kadar görüntü kaydedebildiğinizi de söyleyelim. Ha, 4K görüntü kaydı sizin için kuralsa, bu özellik bulunmuyor.

TECNO CAMON 18 Premier Kamera Performansı Nasıl?

TECNO CAMON 18 Premier, kamera performansıyla hakikaten de pek çok açıdan bizi tatmin eden bir model oldu. Öncelikle ana kameradan başlayarak burada da sırasıyla devam edelim.

TECNO CAMON 18 Premier’de ana kamera varsayılan olarak 16 MP ölçüsünde çekim yapıyor, 64 MP çekim yapmak için kamera arayüzünden Ultra HD modunu açmanız gerekli. Böylelikle daha ayrıntılı fotoğraflar çekebiliyorsunuz, lakin varsayılan 16 MP fotoğraflar da çok yeterli görünüyor; kontrast düzeyi başarılı, gren düzeyi çok düşük kareler elde edebiliyorsunuz. Doğal fotoğraflar yakalayabilen telefonda, dinamik aralık da övgüye kıymet doğrusu.

Telefonu 64 MP çekim yapmak için Ultra HD moduna aldığınızda da harika renkler ve yeterli bir kontrast ile gereğince detaylı fotoğraflar elde edebiliyorsunuz. Bu modda da dinamik aralık çoğunlukla düzgün düzeyde. Bu ortada bir ipucu verelim: Telefonda 64 MP modda çekilmiş fotoğrafları 16 MP’e düşürürseniz daha detaylı ve keskin fotoğraflar elde edebiliyorsunuz. Şayet fotoğraf konusunda beklentiniz yüksekse, bu yolu kesinlikle izleyin deriz.

12 MP’lik ultra geniş açılı kameraya geldiğimizde de burada da geniş görüntü çekimleri yapmak için eliniz ziyadesiyle varlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Hakikat renkler, âlâ kontrast ve düşük gren düzeyi bu senaryoda da karşımıza çıkıyor.

Ancak bu kameranın en değerli özelliği incelemenin başından beri bahsettiğimiz gimbala sahip olması. Artık öncelikle gimbal nedir sorusunu bilmeyenler için yanıtlayalım.

Telefonlarda görüntü kayıtlarında yaşanan en büyük sorun titreşimlerin görüntüye yansıması. O nedenle bilhassa telefon ile vlog çekenler, toplumsal medyaya içerik üretenler ekstra para ödeyerek bir gimbal aygıtı satın alıyorlar ve böylelikle görüntü kayıtlarını daha pürüzsüz bir hareketle daha stabil hale getirebiliyorlar. Öte yandan hayli fonksiyonel olmalarına karşın gimbal kullanımı büyük boyutları sebebiyle taşıma zorluğu getirebiliyor, pil kullandığı için şarj etme gereksinimi ortaya çıkıyor. TECNO CAMON 18 Premier’in bu kamerasında yer alan Gimbal IOS dayanağı sayesinde böylelikle ek masrafa ve ekstra bir donanıma gerek kalmıyor.

TECNO CAMON 18 Premier’de yer alan Gimbal OIS sayesinde hareket halindeyken güya bir gimbal kullanıyormuşçasına stabil görüntüler kaydedebiliyorsunuz. Gimbal kamerasına geçmek için kamera arayüzünden .6x moduna geçmeniz gerekiyor. Bu moda geçiş yaptığınızda etkin olan gimbal modu sayesinde Full HD çözünürlükte sallantısız, pek akıcı görüntüler çekebiliyorsunuz. Gimbal Özellikli kamera, görüntü çekerken oluşan sarsıntıların imgeyi bulanıklaştırmasının önüne geçiyor, ultra net ve sabit görüntüler elde etmenizi sağlıyor.

Video çekerken 1x moduna geçtiğinizde ise burada da yeniden titreşimleri engellemek için Ultra Sabit modu yer alıyor. Kamera arayüzünde tekrar üst barda görebileceğiniz bu ikona tıklayarak bu modu açabiliyorsunuz ve böylelikle bu senaryoda da 2K çözünürlükte sallantısız görüntüler kaydedebiliyorsunuz. Hakikaten bu istikametiyle epeyce beğendik telefonu.

TECNO CAMON 18 Premier’in Periskop Telefoto kamerası da hakikaten ziyadesiyle yeterli iş yapıyor. 60x Hyper Zoom özelliğinden bu kamerada faydalanabiliyor ve böylelikle uzakları yakın edebiliyorsunuz. 5x’e kadar manzara kaybı yaşamadan optik yakınlaştırma yapabildiğiniz bu kamerada, 60x’e kadar dijital hiper yakınlaştırma yapabiliyorsunuz.

5x optik zumlu fotoğraflarda neredeyse kayıpsız fotoğraflar elde edebildiğiniz üzere, renklerin doğruluğu ve kontrast oranının da pek düzgün düzeyde olduğunu söyleyelim. Bu modda dinamik aralık da birden fazla vakit epey geniş tutuluyor.

Tüm bunların yanı sıra TECNO CAMON 18 Premier’in kamera arayüzünde daha çok seçenek mevcut. Mesela arayüzde göreceğiniz Sinema modunu açtığınızda, buradan görüntü kayıtlarınız için farklı senaryolarda özel hazırlanmış kolaj görüntü çalışmaları çıkartabiliyorsunuz ve ortaya hakikaten de epeyce keyifli sonuçlar çıkıyor.

Ayrıca seçenekler ortasında Portre modu, Hoşluk Modu, Ağır Çekim ve Hızlandırılmış görüntü modu ve hatta Üstün Ay modu da yer alıyor.

Öte yandan pek natürel ki TECNO CAMON 18 Premier’de gece modu da mevcut durumda. Arayüzde Harika Gece olarak göreceğiniz bu moda aldığınızda, telefonun düşük ışıkta çektiğiniz fotoğraflarda adeta geceyi gündüze çevirdiğini görebiliyorsuz. Fotoğraflar keskin çıkarken, bu moddan tekrar ultra geniş kamera ile yapacağınız çekimlerde de faydalanabiliyorsunuz.

Ön kameraya döndüğümüzde de yeniden çok hoş sonuçlar ile karşılaşıyoruz. Keskin, yanlışsız renkler ve yüksek kontrast ile çekilen fotoğraflar bilhassa toplumsal medya paylaşımlarınız için sizi şad edecektir kanaatindeyiz. Art kamerada kullanabileceğiniz Portre modunu ön kamerada da kullanabiliyorsunuz pek alışılmış ki ve yeniden kenarları yeterli kesilmiş, art plan bulanıklılığının âlâ sağlandığı alan derinlikli fotoğraflar elde edebiliyorsunuz.

Düşük ışık şartlarında ön kamera ile çekim yapacağınız vakitlerde ise AI CAM moduna geçiyor ve üst kısımdan flaşı açıyorsunuz. Telefonun ön yüzünde yer alan çift flaş ışığı sayesinde karanlık ortamların size oluşturacağı dezavantajların önüne geçebiliyorsunuz.

Özetle

Evet, sonuç olarak açıkçası TECNO CAMON 18 Premier sahiden de merak uyandıran bir telefon olmuş. Pek çok taraftan kullandığımız müddet içinde tatmin olduk. Olağanüstü bir AMOLED ekrana, kusursuz pil ömrüne, başarılı performansa sahip olması ve çok taraflı olmanın yanı sıra gimbal ve periskopik lens üzere birinci sınıf donanım bileşenleri içeren bir kamera ile gelmesi TECNO CAMON 18 Premier’in en öne çıktığı noktalar oluyor. Bu manada TECNO CAMON 18 Premier’in büyük bir potansiyeli var ve mutlaka talih verilmeye paha görüyoruz. Bu manada şu sıralar orta – üst segmentte, bilhassa kamera yetenekleriyle ön plana çıkan bir telefon arayanların değerlendirmesi gerektiğini söyleyebiliriz. TECNO CAMON 18 Premier’in fiyatı ise 8499 TL olarak belirtilmiş durumda.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir