Teknoloji dünyasında yaşanan “işçi kıyımı” dalgasına şimdi de Google katılıyor

Reklam Ajansları, SMM Paneller Oca 08, 2023 Yorum Yok

Zorlu piyasa kurallarında teknoloji devleri Aka çaplı işten çıkarmalarla sarsılmaya devam ederken, Google’ın performansı düşük 10.000 çalışanı işten çıkarmayı amaçlayan yeni bir sistem geliştirdiği bildiriliyor.

Şirket, yöneticilere düşük performans gösteren binlerce çalışanını istikbal yılın başından itibaren işten çıkarma gücü verebilecek yeni bir performans Yönetim sistemi getirmeyi planlıyor. Bu yapıya nazaran, yöneticilerden Alphabet (Google’ın anne şirketi) işgücünün %6’sını (alışılmış %2’lik oranın aksine) Üzücü performans gösterenler olarak sınıflandırmaları istenecek. Bu sayı yaklaşık olarak 10.000 çalışana denk geliyor.

Sonrasında, yöneticilerinden düşük performans notu Meydan çalışanlar işten atılacak. Ayrıyeten, derecelendirmeler teşvik ve Üleş senedi mükafatlarını vermeyi durdurmak için de kullanılabilir.

İngiliz milyarder yatırımcı Christopher Hohn, Alphabet’e yazdığı bir mektupta şirketin çalışan sayısının geçmişteki işe alım modellerine kıyasla çok olduğunu ve bu nedenle var Amel durumunu karşılamadığını savundu. Ayrıyeten, çalışanlara öteki teknoloji devlerindeki meslektaşlarına nazaran Fazla daha Çok ödeme yapıldığından ve şirketin daha az sayıda yüksek fiyatlı profesyonelle bile gereğince yönetilebileceğinden şikayet etti. Hohn bu mektubu, 6 milyar dolar bedelinde Alphabet payına sahip bir hedge fon olan TCI ismine yazdı.

Bu ayın başlarında, Amazon’un ekonomik kaosun ortasında binlerce çalışanını işten çıkarmaya hazırlandığına dair haberler vardı. Facebook’un sahibi Meta da dünya çapında 11.000’den Çok çalışanını toplu işten çıkaracağını duyurdu. Elon Musk’ın Twitter çalışanlarının yarısını işten çıkarttığı da nihayet periyotta sıklıkla manşetlere yansımıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir