Twitter, uzun süre boyunca atılan tweet’leri neden 140 karakter ile sınırlandırdı?

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Mar 25, 2023 Yorum Yok

Tweet’lerin yalnızca 140 karakterle hudutlu olduğu vakti hatırlıyor musunuz? Ya da Twitter’ın uzun Vakit boyunca neden tweet’leri 140 Ira ile sınırladığını hiç merak ettiniz mi?

Artık olağan tweet’ler bunun iki sert karaktere müsaade veriyor. Hatta Twitter Blue kullanıcıları 4.000 karaktere kadar daha uzun tweet’ler bile gönderebiliyor. Öyleyse Twitter, tarihinin Aka kısmında bizi neden bu kadar sınırladı?

Twitter’ın 140 Ira sınırlaması nasıl çıktı?

Orijinal Ira sınırlaması, aslında Twitter’ın yoluna SMS ile başlaması nedeniyle uygulanıyordu. O vakitler, SMS taşıyıcılarının her bildiride 160 karakterlik bir hududu vardı. Lakin Twitter, kullanıcı isimleri için 20 karakteri ayırdı. Bu nedenle tweet’leri yazmak için 140 karakterle hudutlu kaldık.

Ama her şey bu kadar Yalın bir açıklamaya sığmıyor; SMS’e giden yolun Fazla da dikensiz olmadığı bir gerçek.

Bir mikro blog hizmeti oluşturma fikri, Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey ve arkadaşlarının hayaliydi. İstedikleri şey, insanların nerede, ne yaptıklarını bildirebilecekleri bir ortam yaratmaktı. Öbür bir deyişle “durumlarını” öteki insanlara bildirebileceklerdi. Bu Evvel bir Yan iş olarak başladı, vakitle vakitlerinin Aka kısmını Meydan bir projeye dönüştü.

2005 yılında, taşlar yerine oturduğunda, Dizi hizmet için kullanılacak hakikat tekniği bulmaya geldi. Ve Dorsey, bu formülün SMS olduğuna inandı. İşte, 140 kararkter sınırlaması da bu karar sonrasında ortaya çıktı. Twitter’ın bir vakitler “internetin SMS’i” olarak anılması da bu kıssaya dayanıyor.

Twitter’da SMS ile atılan birinci ileti ise “#38” şeklindeydi ve geliştirici takımdan Dom Sagolla tarafından atılmıştı.

Daha uzun Tweet’lere geçiş

Twitter, kullanıcılarının düşüşe geçtiği bir devirde tekrar popülerlik kazanmak için 2017’de Ira sonunu 280’e çıkardı. Çünkü artık ne SMS kısıtlamaları kalmıştı, ne de eski teknolojik hudutlar.

2023’te Twitter, Twitter Blue abonelerinin Daha Uzun Tweetler isimli bir Özellikle 4.000 karaktere kadar tweet atabileceğini duyurdu.

Tweet’ler ne kadar uzun olmalı?

Peki sizce 140 Ira hududu yeterli bir şey miydi yoksa bu hududun kaldırılması düzgün mi oldu? Bu soruya herkes farklı bir Cevap verebilir elbette. Ama Twitter muhtemelen önümüzdeki yıllarda nasıl tweet atabileceğimizi değiştirmeye devam edecek. Daha uzun tweet’lerin daha uygun tweet’lere yol açıp açmadığını, Twitter’ın kısa biçimli köklerine Geri dönüp dönmeyeceğini ise Alışılmış ki Vakit gösterecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir