Twitter’da mavi tik kaosu yaşanıyor: Her şey birbirine girdi, kafalar karıştı

Reklam Ajansları, SMM Paneller Nis 04, 2023 Yorum Yok

Hafta sonu gerçekleşen kimi gelişmelerin akabinde Twitter’ın doğrulanmış kullanıcıları ele alma biçimi bir kaosa hakikat gitmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Twitter, eski doğrulanmış kullanıcıların mavi tiklerini 1 Nisan’da sonlandırmaya başlayacağını açıklamıştı. Lakin bu durum, CEO Elon Musk tarafından açıkça bahsedilen birtakım şahıslar için geçerli değildi. Tüm bunlar gerçekleşirken yeni bir haber, en Fazla takip edilen sitelerin yaklaşık 10.000’inin Twitter Blue’ya abone olmasalar bile eski doğrulama işaretlerini koruyacağını belirtti.

Şimdi ise Twitter, hem eski doğrulanmış hesaplar, hem de Twitter Blue aboneleri için tıpkı sembolü gösteriyor ve bu da onları birbirinden ayırmayı zorlaştırıyor.

The New York Times, mavi tiki kaybetti

Twitter Verified hesabının 1 Nisan’da eski mavi tikleri kaldırmaya başlayacağını tweet’lemesinin akabinde, eski doğrulanmış Twitter kullanıcıları geçtiğimiz hafta sonu mavi üzerine ak doğrulama işaretlerini kaybetmeyi bekliyorlardı. Fakat bildirilene nazaran, kullanıcıların doğrulamasının kaldırılmasının elle yapılması gereken zahmetli bir süreç olmasından Dolayı birçok durumda bu geçiş gerçekleşmedi. Ancak Twitter Blue için ödeme yapmayacağını belirten The New York Times, görünene nazaran CEO Elon Musk’ın anlık bir kararı ile doğrulama işaretini kaybetti.

NYT’den bahsetmişken, en Fazla takip edilen 10.000 sitenin ve önde gelen 500 reklam verenin, Twitter Blue’ya abone olmaya gerek kalmadan doğrulama rozetlerini koruyacağı bildirildi. Bu, LeBron James ve Beyaz Saray üzere öne çıkan kimi hesapların bir abonelik için asla ödeme yapmayacaklarına dair tweet’lerin akabinde geldi.

Beyaz Saray dijital strateji yöneticisi Rob Flaherty, çalışana gönderdiği bir bildiride “Twitter Blue’nun bir hizmet olarak şahıs seviyesinde doğrulama sağlamadığını anlıyoruz. Bu nedenle, mavi bir doğrulama işareti artık hesabın fiyatlı bir kullanıcı olduğunun doğrulanması olarak hizmet edecek” dedi. çok sayıda Öbür hesap da emsal hislerini tweet’ledi, kimileri ünlülerin, gazetecilerin ve öteki tesirli kullanıcıların Twitter trafiğinin anne itici güçleri olduğunu belirtti.

Bütün bu drama ile birlikte, Twitter bir doğrulama rozetine tıkladığınızda görünen etiketleri de değiştirdi. Daha evvel, Twitter Blue aboneleri “Bu hesap, Twitter Blue’ya abone olduğu için doğrulandı” ve eski doğrulanmış kullanıcılar “Bu, eski bir doğrulanmış hesaptır. Dikkate değer olabilir yahut olmayabilir” halinde farklı iletiler gösteriyordu. Artık her ikisi için de tıpkı bildirisi gösteriyor: “Bu hesap, Twitter Blue’ya abone olduğu yahut eski bir doğrulanmış hesap olduğu için doğrulandı.

Bazı kullanıcılar, revize edilen etiketleri daha eşitlikçi olarak kutlarken, başkaları, iletinin, kullanıcıların gerçek hesaplar mı yoksa taklitçiler mi olduğunu anlamayı zorlaştıracağını belirtti. Ve açıkçası ikinci kümenin haklı olduğunu düşünüyoruz…

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir