Apple için zor bir dönem başlıyor: İlk işaret M2 işlemcilerden geldi

Reklam Ajansları, SMM Paneller Nis 04, 2023 Yorum Yok

Apple, MacBook modelleri için M2 çiplerinin üretimini Ocak ve Şubat aylarında büsbütün durdurduğu ortaya çıktı. Koreli haber sitesi The Elec, üretimin bir kısmının Mart ayında tekrar başladığını, lakin kapasitenin hala geçtiğimiz yılın birebir vaktine nazaran yarıya düşmüş durumda olduğunu söylüyor.

Outsourcing Semiconductor Package Test sanayisine nazaran TSMC, Aka olasılıkla Apple’ın MacBook talebinin azalması nedeniyle üretimi durdurmak istemesinden Dolayı yılın birinci iki ayında üreticiye 5nm süreci ile üretilen M2 çipleri göndermedi.

M2 çipleri şu anda MacBook Pro, MacBook Air, Mac küçük ve iPad Pro modellerinde kullanılıyor. Şirketin en nihayet gelir duyurularında, bu aygıtların satışlarının düşük olduğu vurgulanıyordu. Apple’ın CEO’su Tim Cook bile “PC pazarı Fazla şiddetli bir durumla karşı karşıya” dedi ve şirketin kısa vadede Fazla güç bir Devre geçireceğini söyledi.

İlk jenerasyon Apple çipleri uygun satışlar getirmiş olsa da, yeni ekonomik senaryo ve ikinci jenerasyon işlemcilerde daha az yükseltme yapılması, kullanıcıların tekrar yeni bir aygıta geçme fikrine Fazla sıcak bakmamalarına Sebep oluyor. Ayrıyeten Apple, yeni M2 Pro ve M2 Max MacBook Pro modellerini ve yeni M2 ve M2 Pro Mac küçük’ü piyasaya sürmek için biraz daha uzun müddet bekledi. Bu aygıtların geçtiğimiz Yıl Kasım ayında sunulması bekleniyordu, fakat Ocak 2023’te piyasaya sürüldü.

Apple’ın üretimini en azından giriş düzeyi M3 işlemcilere kaydırmaya başlaması da Mümkün olabilir. Şu anne kadar duyulan söylentilere nazaran, şirketin önümüzdeki aylarda iki yeni MacBook Air sürümü ve bir giriş düzeyi MacBook Pro duyurması bekleniyor.

Bu aygıtların Nisan ayında tanıtılması bekleniyor olsa da, Bloomberg’den Mark Gurman’in söylediğine nazaran Apple’ın bu üç Mac’i ve uzun müddettir söylentileri dolaşan Apple silikonlu Mac Pro’yu yılın ortasında, muhtemelen WWDC 2023 açılış konuşmasında tanıtmaya hazırlandığı düşünülüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir