Xiaomi, Ukrayna’nın “savaş sponsoru” iddiasına sert yanıt verdi

Reklam Ajansları, SMM Paneller Nis 22, 2023 Yorum Yok

Geçtiğimiz perşembe günü Ukrayna Ulusal Yolsuzluğu Tedbire Ajansı, tanınan akıllı telefon üreticisi Xiaomi’yi “uluslararası Cenk sponsoru” olarak listelemişti. Karar, Xiaomi’nin Rusya’da aktiflik göstermeye devam etmesi ve “terörist devlette akıllı telefon satışlarında hala başkan olması” nedeniyle alınmış ve Xiaomi, bu değerlendirmeden şad olmamıştı. Bu olayın akabinde Çinli şirket, hususla ilgili bir İzah yayınlamakta gecikmedi.

Xiaomi yaptığı açıklamada, eserlerinin sivil ve ticari kullanım için olduğunu, savaş için olmadığını Anlatım ederken, dünyanın rastgele bir yerindeki tüketicilerin irtibat araçlarına ve internetteki bilgilere erişme hakkına sahip olduğuna inandığını söyledi. Şirket, milletlerarası bir Cenk sponsoru olduğu savını reddettiğini ve rastgele bir Cenk hareketini desteklemediğini de belirtti. Xiaomi açıklamada kelamlarını şöyle tamamlıyor: “Dünya barışını büsbütün benimsiyoruz. Misyonumuz, yenilikçi teknolojiler aracılığıyla dünyadaki herkesin daha uygun bir Ömür sürmesini sağlamaktır.”

Ukrayna açısından bakıldığında, Xiaomi’nin Rusya’daki pazar hissesini, Ukrayna ile dayanışma içinde olan Batılı markalara kıyasla arttırdığı görülüyor. Yüksek satışlar, Rus devletine ödenen ve daha sonra dolaylı yoldan savaşı finanse etmek için kullanılan daha yüksek vergiler manasına geliyor. Ukrayna Xiaomi’nin ayrıyeten şu anda Rusya ofisleri için işe alım yaptığına da işaret ediyor. Ukrayna bunun Xiaomi’nin Rusya’da tam faaliyete geçmeyi planladığını gösterdiğini söylüyor.

Ukrayna, Xiaomi’yi “savaş sponsorları listesine” ekleyerek Xiaomi ile Amel birliğini daha riskli ve istenmeyen bir hale getirmeyi umuyor. Bunun tesirli olup olmayacağını ya da Xiaomi’nin savunmasını muvaffakiyetle sürdürüp sürdüremeyeceğini ise Vakit gösterecek.

Xiaomi’nin yayınladığı basın açıklamasının tam metni şu biçimde: “Xiaomi, sırf sivil ve ticari kullanıma yönelik eserler sunan bir tüketici elektroniği şirketidir. Dünyadaki her tüketicinin internet üzerinden irtibat araçlarına ve bilgiye erişme hakkı olduğuna inanıyoruz. 100’den Çok ülke ve bölgede tüketici işletmelerimiz Mevcut ve aktiflik gösterdiğimiz her yargı alanında bütün Yasa ve yönetmeliklere uyuyoruz.

Ukrayna Ulusal Yolsuzluğu Tedbire Ajansı’nın (NACP) “Uluslararası Cenk sponsoru” olduğumuz tarafındaki suçlamasına şiddetle karşıyız. Hiçbir Cenk aksiyonunu desteklemiyoruz. Dünya barışını büsbütün benimsiyoruz. Misyonumuz, yenilikçi teknolojiler aracılığıyla dünyadaki herkesin daha düzgün bir Ömür sürmesini sağlamaktır.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir