1940’lı yıllarda, yani cep telefonlarından çok önce, bir mobil telefon hizmeti olduğunu biliyor muydunuz?

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Oca 31, 2023 Yorum Yok

1940’larda kaydedilmiş bir taşınabilir telefon reklamı, kısa bir müddet Evvel Open Culture tarafından ortaya çıkarıldı. Bu reklam, iPhone yahut 80’lerdeki muazzam Amel insanı telefonlarından yıllar evvel, çalışan bir taşınabilir telefon sistemini gösteriyor.

Reklam, devinim halindeyken irtibat kurabilmenin yararlarını açıklamaya çalışarak başlıyor.

Anlatıcı, telefonları işletmelere satmaya odaklanarak, “işte en yakın kasabadan kilometrelerce uzakta Aleni otoyolda bir römork kamyonu geliyor” diyor ve devam ediyor: “Birisinin bu grubun şoförleriyle temasa geçmesi Değerli diyelim. Bu nasıl yapılabilir?

Daha sonra iki meslektaş, Çağdaş teknolojinin bir mucizesini gösterirken, Mahallî bir depodan Eser teslim alma hakkında epeyce Alelade bir konuşma yapıyor. Reklam, arabanız bozulduğunda birisiyle konuşabilmenin ne kadar yararlı olduğuna dair Öbür bir Örnek vererek devam ediyor.

Anlatıcı, “Bu taşınabilir telefon hizmetidir. Bu hizmette konuşmalar kısmen telsizle, kısmen de telefon sınırlarıyla yapılır” diyor ve ekliyor: “Şehirler ortası karayollarında seyahat eden araçlara ulaşmak için, telefon sınırlarına bağlı bir sıra verici ve Müşteri istasyon, devinim halindeki aracın menzilinde olacak biçimde karayolu boyunca aralıklarla yerleştirilir. Yüksek frekanslı dalgaların menzili görüş çizgisi ile sonlu olduğu için antenler tercihen yüksek yere yerleştirilir.

Sistem üzerinden yapılan birinci arama, 2 Ekim 1946’da bir Motorola Araba Telsiz telefonu aracılığıyla gerçekleşti. Bell Telephone Company tarafından işletilen hizmet, sahip olduğu az sayıdaki radyo frekansı nedeniyle süratle kapasiteye ulaştı. Ayrıyeten sistemde görüşmelere müdahale gerçekleşmesi eğilimi yüksekti, yani, kendinizi otoyolda ilerlerken konuşmaya başladığınız bireyden farklı bir bireyle bir görüşme içerisinde bulmanız mümkündü.

1979’da Bell sistemiyle ilgili bir makale, “Her ne kadar bir kanaldaki sinyal düzeyi 25 milin [40 kilometre] ötesinde zayıf olsa da, kara vericisinin 60 ila 100 mil [100 ila 160 kilometre] içindeki tıpkı frekanstaki öbür taşınabilir irtibatlara Kıymetli ölçüde müdahale edecek kadar yüksektir” diyordu.

Sistem, hücresel hizmetle değiştirilmeden Evvel 1980’lere kadar varlığını sürdürdü.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir