2022 yılı iPhone 14 ile birlikte Apple’ın yüzünü güldürdü, Samsung’u ise üzdü

Reklam Ajansları, SMM Paneller Oca 09, 2023 Yorum Yok

2022, teknoloji kesimi ve Özellikle de akıllı telefon pazarı için epeyce güç bir Yıl oldu. Dünyanın Türlü bölgelerinde yaşanan kitlesel işten çıkarmalar ve ekonomik sıkıntılar üzere faktörler, insanları yeni telefonlar almak yerine var telefonlarına bağlı kalmaya itti. Bunun tesiri 2022 yılının 3’üncü çeyreğine ilişkin global telefon gelir rakamlarında da görülebiliyor.

Counterpoint Market Research’e nazaran, 2022 yılının 3’üncü çeyreğinde global akıllı telefon geliri bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 3 azalırken, akıllı telefon pazarı da bu çeyrekte telefon sevkiyatlarında yüzde 12’lik bir düşüş yaşadı. Düşüş daha da Üzücü olabilirdi, fakat Apple’ın iPhone 14 serisi sayesinde bu durum önlendi ve 2022’nin 3’üncü çeyreğinde yıllık yüzde 10 gelir artışı ve yüzde 7 ortalama satış fiyatı (ASP) büyümesi görüldü. Apple’ın büyümesi, global telefon ASP’sindeki genel artışa katkıda bulundu demek mümkün.

Apple’ın rakibi ve gelir açısından 2’inci en Aka akıllı telefon markası olan Samsung, 2022’nin 3’üncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 4’lük bir gelir düşüşü yaşadı. Bununla birlikte, Galaxy Z Flip ve Galaxy Z Fold serilerinin sevkiyatlarını 2 katına çıkarmasına ve 5G akıllı telefonlarının yıllık yüzde 27 büyümesine karşın, 2022’nin 3’üncü çeyreğinde yıllık yüzde 2’lik üzere mütevazı bir ASP artışı elde etti. Counterpoint Research raporunda belirtildiği üzere, ASP’deki düşüş, şirketin daha başarılı S22 serisine ve 2023’te çıkacak katlanabilir akıllı telefonlara yönelmesinin bir sonucu olabilir.

Çinli markalara gelince… OPPO 2022’nin 3’üncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 5’lik bir ASP düşüşüne ve yıllık bazda yüzde 27’lik bir gelir düşüşüne Şahit oldu. Xiaomi ise düşük ve orta Tertip telefonları sayesinde gelirini yıllık bazda yüzde 4 oranında artırmayı başardı.

5G akıllı telefonların geliri bütün vakitlerin en yüksek düzeyi olan 80 milyar dolara ulaşarak global telefon gelirinin yüzde 80’ini oluşturdu. LTE telefonların geliri ise yüzde 10 azalarak 19 milyar dolara geriledi. Ayrıyeten rapora nazaran genel olarak Apple, telefonlarının yüzde 95’inden fazlasının 5G’yi desteklemesiyle 4G’den 5G’ye geçişe öncülük etti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir