2022 yılında insana ve teknolojiye yatırım yaptılar

Reklam Ajansları, SMM Paneller Oca 10, 2023 Yorum Yok

Bulut tabanlı Davet merkezi tahlilleri ile 41 ülkede aktiflik gösteren 600’ü aşkın şirkete hizmet veren AloTech, kullanıcılarının 2022 bilgilerini tahlil etti. Buna nazaran bu şirketlerin Davet merkezlerindeki alıcı temsilcisi sayısı 30 bin oldu. Chat kullanımı bir evvelki yıla nazaran yüzde 403, chatbot kullanımı ise yüzde 740 arttı. AloTech CEO’su Savaş Soyak, “Bu datalar, Davet merkezlerinin 2022 yılında hem beşere hem de teknolojiye yatırım yaptığını gösteriyor. Beşerler ve yapay zekaya dayalı yazılımların Birlikte çalışması verimliliği ve başarıyı beraberinde getiriyor” dedi.

Türkiye’nin en Aka bulut tabanlı Davet merkezi platformu olan ve Call Center Studio (CCS) markasıyla altı kıtaya ulaşan AloTech, müşterilerinin 2022 yılındaki Davet merkezi kullanımlarını tahlil etti.

41 ülkede aktiflik gösteren 600’ü aşkın şirkete hizmet veren AloTech’in bilgilerinde, 2022 yılında beşere ve teknolojiye yönelik yapılan yatırımlar dikkat çekti. Buna nazaran AloTech müşterilerinin bünyelerinde yer Meydan Davet merkezlerinde istihdam edilen alıcı temsilcisi sayısı 30 bin oldu. 76 kesime hizmet veren AloTech’in müşterileri ortasında Davet merkezinin en ağır kullanıldığı üç kesim ise e-ticaret, perakende ve lojistik olarak sıralandı.

Tüketiciler chatbot’la yazışmayı sevdi

2022 yılında Davet merkezlerindeki en Aka sıçrama chat ve chatbot kullanımlarında yaşandı. Tüketicilerin alıcı temsilcileri ile yazıştığı chat kullanımı bir evvelki yıla nazaran yüzde 403 artarken, bu Oran Yapay zekaya dayalı yazılım programı olan chatbot’lar ile yapılan yazışmalarda yüzde 740 oldu. Gelen taleplerin yüzde 64’ü alıcı temsilcisine bağlanmaya gerek kalmadan bot ortamında çözüldü.

2022’de AloTech müşterilerinin Davet merkezlerine Yekün 333 milyon adedin üzerinde Davet gelirken, bu davetlerdeki konuşma mühletleri de 667 milyon dakikayı geçti. 2022 yılında en Fazla Davet alınan ay, kampanyalarıyla Ünlü Kasım ayı oldu.

AloTech CEO’su Savaş Soyak

Cenk Soyak: “Çağrı merkezleri yazışma odaklı olmaya başladı”

Pandemi periyodunda teknolojide yaşanan gelişmeler ve bağlantıda konuşmadan Fazla yazışmayı tercih eden Z jenerasyonunun da tesiriyle Davet merkezlerinde Aka bir değişim yaşandığını söyleyen AloTech CEO’su Savaş Soyak, “Bu periyotta Davet merkezi dünyasında en süratli büyüyen tahliller bulut sistemleri oldu. O denli ki analistler 2025 yılında dünyadaki her beş Davet merkezinden dördünün bulutta çalışacağını öngörüyor. Bu teknolojiler ile Bir arada chat, chatbot üzere yazılımlar da Davet merkezlerinde daha Fazla tercih edilmeye başlandı. Başta genç Kuşak olmak üzere tüketicilerin eğiliminin de bu tarafta olması bu trendi daha da hızlandırdı. Yeniden 2022 yılı prestijiyle kullanımı yaygınlaşmaya başlayan voicebot (sesli bot) teknolojisinin de önümüzde yıllarda ön plana çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Yazılımlar geliştikçe verimlilik artıyor

Çağrı merkezlerinde hem teknolojiye hem de beşere yatırım yapıldığının altını çizen Soyak şöyle devam etti; “41 ülkede aktiflik gösteren müşterilerimizin dataları, insan ve Yapay zekaya dayalı yazılımların Bir arada çalışmasının verimliliği ve başarıyı beraberinde getirdiğini gösteriyor. Bot servisleri, ‘kargom nerede’, ‘iade ve değişim süreçleri nasıl yapılır’ üzere tekrarlayan sorulara yanıt vererek, alıcı temsilcilerinin işini hafifletiyor. Böylelikle alıcı temsilcileri de daha karmaşık işlere odaklanabiliyor ve tüketicilere daha Çok Vakit ayırabiliyor. Bu teknolojiler geliştikçe, alıcı temsilcilerine sağladıkları dayanak daha da artacak.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir