2022’de en çok otomobili hangi marka sattı? Belli oldu…

Reklam Ajansları, SMM Paneller Oca 10, 2023 Yorum Yok

Toyota Dünya’nın en Fazla satan araba üreticisi unvanını üçüncü Yıl da alacak üzere görünüyor. Toyota Motor, pazartesi yaptığı açıklamada Ocak – Kasım 2022 tarihleri ortasında 9,56 milyon araç sattığını açıkladı. Bu sayıyla Volkswagen’in önüne geçiyor ve global araba pazarında üçüncü yılı da başkan bitirmeyi neredeyse garantilemiş oluyor.

Japon araba üreticisi, Küme araba üreticileri Daihatsu Motor ve Hino Motors tarafından gelen satışlar iç edilince, Volkswagen’den 2,14 milyon daha Çok araç sattı. Satışların Aka kısmı, Çin ve Güneydoğu Asya bölgesinde gerçekleşti. Bu muvaffakiyetin, Dünya’daki yarıiletken pazarında yaşanan kriz sürecinde gerçekleşmesi de İlgi alımlı.

Toyota şimal Amerika ve Japonya’da zorluklar yaşadı; burada satışlar Fazla ölçüde çip kullanan yüksek performanslı modellerin üretiminin azalması nedeniyle yaklaşık %10 düştü. Volkswagen’in batı Avrupa’daki satışlarında da yüzde 7 düşüş gözlemlendi.

Elektrikli araçlarda Volkswagen önde

Volkswagen elektrikli araçlarda ise Toyota’nın Fazla ilerisinde. Alman araba üreticisi 2022’nin birinci üç çeyreğinde 360.000 elektrikli araç sattı, bu da yıllık %25 artışa denk geliyor. Toyota satışları ise 20.000’den az kadı. bZ4X isimli birinci seri üretim elektrikli modelini Geri çağırmak zorunda kaldığı için de elektrikli araç pazarında zorluklar yaşadı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir