eBay üzerinden satın alınan biyometrik cihazlarda, hassas ABD ordusu verileri çıktı

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Oca 10, 2023 Yorum Yok

The New York Times’ın bildirdiğine nazaran, eBay’den ikinci el biyometrik yakalama (capture) aygıtları satın Meydan Alman araştırmacılar, Bellek kartlarında Bilinmeyen kalan hisli ABD askeri bilgilerini buldular.

Bu bilgiler, birçok ırak ve Afganistan’dan olan şahısların parmak izlerini, iris taramalarını, fotoğraflarını, isimlerini ve açıklamalarını içeriyordu. Habere nazaran, bunların birçoğu ABD ordusuyla çalışan yerlilere aitti ve aygıtların yanlış ellere geçmesi durumunda gaye olmaları Laf konusu olabilirdi.

Matthias Marx liderliğindeki Chaos Computer Club isimli bir Küme araştırmacı, eBay’deki aygıtlardan altı adedini, birçok 200 doların altında fiyatlara satın aldı. The Intercept’in Taliban’ın benzeri ABD askeri biyometrik aygıtlarına el koyduğuna dair 2021 tarihli bir haberi, araştırmacıları bu araştırmayı ele almaya teşvik etti. Bu araştırmayla, ABD ordusuna yardım eden bireyleri riske atabilecek tanımlayıcı datalar içerip içermediklerini görmek istediler.

Rapora nazaran, sonuçlar karşısında “şok oldular”. Bir aygıtın Bellek kartında 2.632 kişinin isimlerini, uyruklarını, fotoğraflarını, parmak izlerini ve iris taramalarını buldular. diğer meta bilgiler, aygıtların 2012 yazında Afganistan’ın Kandahar yakınlarında kullanıldığını gösteriyordu. 2013’te Ürdün’de kullanılan Öbür bir aygıt, Ufak bir ABD askeri çalışanı kümesinin parmak izlerini ve iris taramalarını içeriyordu.

Cihazlarla ilgili 2011 kılavuzuna nazaran, bu Cin aygıtlar isyancıları tespit etmek, Lokal ve üçüncü ülke vatandaşlarının ABD üslerine erişimini doğrulamak ve insanları olaylarla ilişkilendirmek için kullanıldı. Marx, NY Times’a “ABD ordusunun dataları muhafazaya bile çalışmaması rahatsız ediciydi. Riski umursamıyorlar ya da riski görmezden geliyorlardı” dedi.

Bir Aygıt askeri bir müzayedede satın alındı ve satıcı, aygıtın hisli datalar içerdiğinden haberdar olmadığını söyledi. hisli bilgiler bir Bellek kartında saklanıyordu, bu nedenle ABD ordusu, kartları satmadan Evvel basitçe çıkararak yahut imha ederek riski ortadan kaldırabilirdi.

Savunma Bakanlığı basın sekreteri Tuğgeneral Patrick S Ryder, Times ile yaptığı görüşmede “Cihazlardaki bilgileri incelemediğimiz için, bakanlık argüman edilen dataların gerçekliğini doğrulayamıyor yahut bu mevzuda Öbür bir yorum yapamıyor” dedi ve devam etti: “Departman, ferdî olarak tanımlanabilir bilgiler içerdiği düşünülen rastgele bir aygıtın daha Çok tahlil için iade edilmesini talep ediyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir