2023 yılı, PC satışları için beklenen ivmeyi getirebilecek mi?

Reklam Ajansları, SMM Paneller Mar 06, 2023 Yorum Yok

Analiz şirketi IDC, global PC sevkiyatlarının bu Yıl yüzde 4,2 oranında düşmesini beklediğini açıkladı.

Ancak 2024 ve 2025 yıllarında “genişleyen Amel yükü gereksinimlerinin” toparlanmaya yol açmasıyla işlerin düzelmeye başlayacağını da söylüyor. 2022 yılını pahalandıran IDC, yılın kuvvetli başladığını lakin 4’üncü çeyrekte ünite sevkiyatların bir evvelki yıla nazaran yüzde 22,2 düştüğünü söyledi.

Dünya Çapında İstemci Aygıtları İzleyicisi Araştırma Müdürü Jay Chou varsayımlar hakkında şunları söyledi: “2021’in 2’inci çeyreğinden 2022’nin 2’inci çeyreğine kadar sevkiyatların 2 milyon adedi aştığı art arda 4 çeyrek geçirdik. Bu, tarihî normların Fazla üzerindeydi ve sıkılaşan bütçeler ve devam eden enflasyon karşısında sürdürülemez olduğunu kanıtladı. 2 yıllık kuvvetli alımların akabinde, kurumsal BT’nin uç nokta aygıtlarından uzaklaşmasını ve 2023 hacminin yüzde 4,2 oranında daralmasını bekliyoruz. Bu, daha hafif bir daralma bekleyen evvelki iddiamıza nazaran Ufak bir değişiklik. Lakin, kısa vadeli zorlukların ötesinde, yeni model lansmanlarının, Windows 11 geçişinin ve öbür itici güçlerin 2024’ten itibaren büyümeye yol açacağına inanıyoruz.”

Düşenler, yükselenler…

IDC’ye nazaran, global PC sevkiyatları Laf konusu olduğunda en Aka OEM’ler Dell, HP, Lenovo, ASUS ve NEC. Bunlardan Dell (+%6,4), HP (+%1,2) ve ASUS‘un (+%24,3) sevkiyatları 2022’de 2021’e kıyasla artış gösterdi. Öte yandan, Lenovo (-%3,2) ve NEC (-%22,7) 2022’de sevkiyatlarının azaldığını gördü.

Enflasyonun hala Denetim altında olmadığı göz önüne alındığında, dünya genelindeki merkez bankaları muhtemelen nema oranlarını artırmaya devam edecek ve bu da bireylerin harcanabilir gelirini azaltacaktır. Kuruluşlar da krediye erişimin daha kıymetli olması nedeniyle harcamalarını dizginleme baskısı altında kalacaktır.

IDC’nin 2024’te toparlanma öngörüsü, o vakte kadar enflasyon Denetim altına alınmazsa geçersiz kalabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir