21 milyon Bitcoin’in tamamı çıkartıldığında ne olacak? Bitcoin arzı tükendiğinde madencileri neler bekliyor?

Reklam Ajansları, SMM Paneller Oca 09, 2023 Yorum Yok

Bitcoin’in 21 milyon ünitelik bir arz limiti olduğunu biliyor muydunuz? Öbür bir deyişle, toplamda 21 milyon Bitcoin var. Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto‘nun Bitcoin arzını sınırlama nedenleri hakkında pek Fazla spekülasyon Laf konusu. Lakin birden fazla kişi, asıl sebebin enflasyonsuz net bir elektronik Nakit ünitesi yaratma yaklaşımı olduğuna inanıyor.

Bitcoin en azından birkaç taraftan altına benzetilebilir. Kaynak kodunda, hudutlu bir kaynağa sahip olması gerektiğine dair bir Kaide bulunuyor. Bu, hem Bitcoin hem de altının hudutlu kaynaklar olduğu manasına gelir. Bu nedenle dolanımda yalnızca 21 milyon Bitcoin olabilir.

Ayrıca, tıpkı altın üzere, Bitcoin de ani ortaya çıkartılamaz. Çıkarmak için biraz çalışmak gerekiyor. Olağan ki ortadaki fark, Bitcoin’lerin fizikî olarak topraktan çıkarılmak yerine hesaplamalı metotlarla çıkarılmasıdır.

Bitcoin madenciliği, Biricik kullanım için Özel olarak tasarlanmış inanılmaz derecede kuvvetli donanım gerektirir. ASIC madencileri, sunulan sorunları çözerek bir Bitcoin blok mükafatı alır.

Her ne kadar madenciler her bir Bitcoin’i çıkarttıklarında yeni bir Bitcoin “yaratıyor” üzere gözükseler de, aslında durum bu türlü değildir. Esasen var olan Bitcoin’i ortaya çıkartırlar.

Bir madencinin asıl rolü, ağı inançlı hale getirmek ve Bitcoin süreçlerini gerçekleştirmektir. Başarılı bir madenci, her 10 dakikada bir kriptografik bir bulmacayı çözerek yeni bir blok keşfeder ve bunun Bitcoin blok zincirine eklemesine müsaade verilir. Bloklar kayıt defterleri üzere çalışır ve işlenmeyi bekleyen Bitcoin süreçleriyle doludur. Bu hizmet için, madencilere otomatik olarak yeni Bitcoin’ler ve süreç fiyatları halinde ödeme yapılır.

Bitcoin V.0.1’in yayın duyurusunda Satoshi Nakamoto, mutabakatını yerine getirmek isteyen herkese bunları dağıtma konusunda Biricik taraflı bir teklifte bulundu. Madenciler, ağın güvenliğini sağlamada ve Bitcoin süreçlerini gerçekleştirmede Bitcoin kurallarına nazaran oynadıkça, Bitcoin ve süreç fiyatları biçiminde ödüllendirileceklerdi.

Bitcoin tanıtım dokümanı, madencilerin çalışmaları için Bitcoin ile ödüllendirileceği oranı belirledi ve Laf konusu oranın, bütün Bitcoin’ler çıkarılana kadar her dört yılda bir yarıya indirileceğini belirtti. Bitcoin’in arzı bittiğinde, Ödül sisteminin süreç fiyatları ile değiştirilebileceği sonucuna vardı.

Bitcoin piyasaya sürüldüğünde, madenciler yeni keşfedilen her blok için 50 Bitcoin Ödül alıyordu. Bu, 2012’de 25 Bitcoin’e ve 2016’da 12,5 Bitcoin’e olmak üzere yarıya indirilerek devam etti.

2021 itibariyle madenciler her yeni blok için 6,25 Bitcoin kazanıyor. Fakat 2024’te Bitcoin madenciliği mükafatı, çıkarılan blok başına 3.125 Bitcoin’e düşecek. Bu süratle (her 210.000 bloktan sonra azalan Bitcoin blok mükafatı ile) son Bitcoin 2140 yılına kadar çıkarılmayacaktır.

Bitcoin’in 21 milyonluk hudutlu arzı, ağın çalışması için madencilere bağlı olmasıyla birleştiğinde, birden fazla Bitcoin kullanıcısını ve meraklısını endişelendiriyor. Bunun en önemli nedeni, madencilerin doğrulama düğümleri olarak fonksiyon görme konusundaki anne teşvikinin Bitcoin mükafatları olması.

Satoshi, Bitcoin’in tanıtım sürümünde bu meseleye zati bir tahlil önerdi. Bahsedildiği üzere, Bitcoin arzı bittiğinde Ödül sistemi yalnızca süreç fiyatlarını kullanacak. Şu anda Bitcoin madencileri, rastgele bir Bitcoin blok madenciliği mükafatına ek olarak Bitcoin’in popülaritesine katkıda bulunan süreç fiyatları alıyor. Ayrıyeten bu, Bitcoin ağını inançlı tutmaya Yardımcı oluyor.

21 milyon Bitcoin’in tamamı çıkartıldığında ne olacak?

21 milyon Bitcoin’in tamamı çıkarıldığında, Bitcoin madencileri, blok ödülünün sonunda kaybedilen karların bir kısmını hesaba katmak için süreç fiyatlarını artırmaya karar verebilir. Bununla birlikte, bu yaklaşım, o vakte kadar Bitcoin blok ödülünün Fazla azalmış olacağını hesaba katmıyor. Bitcoin var yarılanma suratında devam ederse, 2032 yarılanması bu sayıyı 0,78125’e düşürecek ve 2036’da 0,390625’e düşecek.

Bu nedenle, Bitcoin’in fiyatı artmadığı sürece (pek Fazla kişi, yeni çıkarılan Bitcoin’in artan kıtlığı nedeniyle artmasını bekliyor), Bitcoin blok ödülünün mali kıymeti Kıymetli ölçüde azalacaktır.

Bitcoin’in arzı hudutlu olsa bile, madenciler, arzı sona erdikten Fazla sonra bile ağı desteklemeye devam etmeye teşvik edilecektir. Üstte da söylediğimiz üzere, Madenciler, Bitcoin’lerin yanı Dizi süreç fiyatları halinde de ek Ödül alıyor.

Şu anda, süreç fiyatları bir madencinin gelirinin sadece yaklaşık %6’sını oluşturuyor. Bununla birlikte, süreç fiyatı gelirlerinin, Bitcoin’in ağı arz hududuna ulaşmadan Evvel katlanarak artması bekleniyor. Madencinin ağı destekleme teşviki, Aka olasılıkla, nihayet Bitcoin çıkarılmadan Evvel yavaş bir formda süreç fiyatlarına dönüşecektir.

Ne yazık ki, 2140 yılı çoğumuz için Fazla Irak bir gelecekte, bu yüzden nihayet Bitcoin çıkarıldığında ne olacağını şu Lahza Kesin olarak bilmemiz Mümkün değil. Bununla birlikte, proaktif ve tutkulu Bitcoin topluluğu göz önüne alındığında, Aka olasılıkla üstteki üzere revize edilmiş bir süreç fiyatı süreci biçiminde kuvvetli bir değişimin halihazırda yürürlükte olacağını varsayım etmek Fazla güç değil.

Şimdilik, nihayet Bitcoin blok ödülünün zamanlaması hakkında endişelenmemiz gerekmiyor. nihayet Bitcoin’e ulaşmadan Fazla Evvel Bitcoin’de, Bitcoin ağında ve daha geniş kripto dünyasında değişiklikler olacağı rahatlıkla varsayım edilebilir..

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir