6G’ye giden yolda dev bir adım daha: En uzun terahertz bablosuz bağlantı kuruldu

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Oca 10, 2023 Yorum Yok

Araştırmacılar, istikbal jenerasyon taşınabilir sistem standartları olan ve hala gelişmekte olan 6G için beklenen aralık olan alt-terahertz frekanslarını kullanarak 2 kilometre (1,2 mil) boyunca bilgi göndermeyi başardılar. Bu çalışma, bu dalga uzunluklarında şimdiye kadar elde edilen en uzun iletim olurken, saniyede 2 gigabitten fazla bilgi iletilmesini sağlıyor. Çalışma, nihayet derece yeterli sonuçlara imza atarken, 5G ağlarından 100 kat daha yeterli frekanslara ve bant genişliklerine ulaştı.

5G teknolojisinin yaygınlaştırılması, hücresel ağlar üzerinden düşük gecikmeyle yüksek süratte bilgi iletiminin Mümkün olduğunu gösteriyor. Fakat bölümdeki Önemli rekabet, telekomünikasyonda 6’ıncı jenerasyon olan 6G’nin yaygınlaşmasına neden olacak üzere görünüyor.

6G’nin avantajları heyecan verici olsa da, bu yolda kuşkusuz pek Fazla teknik zorluk var. Bu manada önümüzde alınması gereken Önemli bir yol olduğunu söyleyebiliriz. 5G için var frekansın hududu 71 gigahertz. 6G ise bunun da ötesine geçerek tahminen frekans sonunu 3 terahertz’e (3,000 gigahertz) kadar genişletecek.

Northeastern Üniversitesi’nden kıdemli araştırmacı Josep Jornet yaptığı açıklamada, “Optik problemler olmadan optik gibisi irtibat sağlayabilecek bir teknoloji bulmamız gerekiyor ve biz terahertz teknolojisinin bu olduğunu düşünüyoruz,” dedi.

Uzay ajansı sinyalleri almak için terahertz kablosuz sistemleri kullandığı için NASA teknolojisinden ödünç alınmak zorunda. Çünkü ticari radyo bileşenleri bu frekanslara ulaşamıyor.

Jornet, “Teoride, denklemleri yapıyorsunuz ve işe yarayacak üzere görünüyor, fakat bu teoriyi oluşturmak için aygıtın dahili olarak nasıl çalıştığına dair birçok varsayımda bulunuyorsunuz,” diyor ve ekliyor: “Çoğu vakit, bunu yaptığınızda, çalışmamasını beklersiniz, bu yüzden sahiden çalışmasına epey şaşırdık.”

Bu heyecan verici olsa da, çözülmesi gereken birkaç Sorun var. Birincisi ve en kıymetlisi, bu terahertz frekansları 5G’ye nazaran mahzurlara karşı daha hassas. Bu nedenle araştırmacılar, bu teknolojinin cep telefonlarına ulaşmadan evvel, uydulardan irtibatta ve kırsal toplulukları kablolara bağlı olmayan daha yeterli bir altyapı ile birbirine bağlamada kullanılabileceğini düşünüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir