Apple, Google ve Mozilla’dan web tarayıcı ortaklığı: Ortak benchmark yazılımı geliştiriyorlar

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Oca 09, 2023 Yorum Yok

Safari, Chrome ve Firefox‘un imalcileri Apple, Google ve Mozilla bir ortaya geliyor. Hayır, bu 3 şirket ortak bir web tarayıcısı yapmayacak, fakat web tarayıcılarının en düzgün performansı ürettiğinden emin olmak için ortak bir kıyaslama (benchmark) yazılımı geliştirecek.

Her 3 şirketten gelen tweet’lere nazaran bu kıyaslama yazılımının ismi Speedometer 3 olacak. Yeni jenerasyon tarayıcı kıyaslama yazılımı, uygulamalarının web sitelerinin kullanabileceği en nihayet teknolojiyle nasıl performans gösterdiğini test etmeyi amaçlayacak.

Mozilla resmi olarak attığı bir Twitter bildirisinde, birkaç web şirketi tarafından oluşturulan bir kıyaslamanın “neyin Değerli olduğuna dair ortak bir anlayış” sağlamaya Yardımcı olacağını söylüyor. Şirket, web geliştiricileri, standart kuruluşları, bu standartlara nazaran kodu yorumlayan motorları geliştiren kümeler ve bu motorları Temel Meydan tarayıcıları geliştiren şirketler ortasında uyum sağlamaya çalışırken bunun Değerli olduğunu söylüyor. Apple’ın WebKit Twitter hesabı da, “Birlikte çalışmak, karşılaştırma ölçütünü daha da geliştirmemize ve kullanıcılarımız için tarayıcı performansını artırmamıza Yardımcı olacak,” diyerek bunu kanılarını paylaştı.

Google da hususla ilgili olarak bunun rekabeti ortak bir yere taşıyacağına ait yorumda bulundu. Google, şirketlerden rastgele birinin sonuçları kendi lehlerine çevirmeye çalışmasını önlemeye Yardımcı olacak kurallar belirlediğini ve Yönetim siyasetine nazaran, değersiz değişikliklerin “katılımcı tarayıcı projelerinden en az ikisinin” onayını alması gerektirdiğini, başkalarından kuvvetli itirazlar olması durumunda uygulanamayacağını ve Aka değişikliklerin herkesin Fikir birliğini gerektireceğini söyledi.

Speedometer 3’ün ne Vakit kullanılmaya başlayanacağı ile ilgili şimdi net bir tarih yok.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir