Apple, Jony Ive’ın koltuğuna bundan sonra kimseyi oturtmamaya karar verdi

Reklam Ajansları, SMM Paneller Şub 05, 2023 Yorum Yok

Birkaç ay Evvel Evans Hankey, Endüstriyel Tasarım Şefi olarak geçirdiği 3 yılın akabinde Apple’dan ayrılacağını duyurdu. Jony Ive’ın halefi olan Hankey, önümüzdeki aylarda şirketten ayrılacak. Lakin sürpriz bir karar veren Apple, Hankey’in yerine Öbür birini vazifeye getirmeyecek.

Bloomberg’e nazaran, 20 endüstriyel tasarımcının tamamı artık COO Jeff Williams’a rapor verecek. Jony Ive sonrası devir, Ive’ın ayrılmasından bu yana ikiye bölünmüş bir tasarım kümesine işaret ediyor. 2015 yılında takım, donanımı kapsayan endüstriyel tasarım ve Alan Dye‘ın liderliğini yaptığı kullanıcı arayüzüyle ilgilenen bir kısım olarak ikiye ayrılmıştı.

Hankey’in ayrılmasıyla birlikte, Dye’ın her iki grubu de kucaklaması ya da Öbür birinin devreye girmesi yerine, Williams her iki takımdan de Mesul olacak. Bloomberg, Hankey’in ayrılışının “tasarım takımı içindeki daha geniş bir göçün modülü olduğunu ve yerine birini bulmayı daha da zorlaştırdığını” söylüyor. Apple’ın Ive idaresindeki 15 üst seviye dizayncısı 2015’ten bu yana Cupertino, California merkezli teknoloji devinden ayrıldı.

Bu değişiklik birebir vakitte Apple’ın operasyon kümesinin dizaynla yakın çalışacağı manasına geliyor. Bu karar Williams’ı da şirket içinde daha Değerli bir pozisyona getirecek.

Bloomberg raporu şu formda: “Bu küme, değişimin bir kesimi olarak daha Aka roller alacak. Lakin Williams hiçbirinin yeni reis olarak adlandırılmamasına ve bütün grubun kendisine rapor vermesine karar verdi. Bu atılım Apple’ın operasyon kümesini dizaynla daha yakından ilişkilendiriyor ki bu da Apple’ın birtakım yaratıcı çalışanlarını rahatsız eden bir düzenleme. Ayrıyeten, İcra Şurası Lideri Tim Cook’un mümkün halefi olarak görülen Williams’ı da yükseltecek.”

Bu değişiklikler kamuoyuna açıklanmamış olsa da, Hankey’in hala birkaç ayı kaldığı için Apple, hala gelecekte yeni bir endüstriyel tasarım müdürü atayabilir. Enteresandır ki, Aka teknoloji şirketlerinde işten çıkarmalar yaşanırken, Apple hem işten çıkarmamak hem de yeni işe alım yapmamak için şirket içindeki rolleri yine düzenliyor üzere görünüyor. Örneğin, Hizmetlerden Mesul reis Yardımcısı şirketten ayrılırken, Apple yeni bir reis Yardımcısı işe almak yerine onun rolünü şirket içinde üç takıma bölmeyi planlıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir