Apple ve Amazon’a “iPhone fiyatlarında hile yapma” davası açıldı

Reklam Ajansları, SMM Paneller Kas 10, 2022 Yorum Yok

Apple eserleri zati gereğince değerli, fakat yeni bir anti-tekel davası artık Apple ve Amazon’u iPhone ve iPad’lerin fiyatını yüksek tutmak için piyasaya hile yapmakla suçluyor. İki tarafın üçüncü şahıslarla rekabeti haksız bir halde azaltmak yahut ortadan kaldırmak için yasadışı bir biçimde işbirliği yaptığı tez ediliyor.

Toplu dava, diğer hususlarda Apple’a karşı 500 milyon doların üzerinde davalar kazanan başarılı hukuk firması Hagens Berman tarafından açıldı.

Hagens Berman, Apple ve Amazon’un 2019’da bir mukavele imzalandığını tez ediyor. Bu kontrata nazaran Apple Amazon Marketplace deki satıcı sayısını sınırladı, bunun karşılığında Amazon iPhone’ları ve iPad’leri indirimli toptan satış oranıyla aldı. Bu kontrattan evvel, 600’den Çok iPhone ve iPad satıcısı vardı, sonrasında fakat yalnızca yedi Tane kaldı.

Hagens Berman, her iki kuruluşun da bu muahedenin varlığını inkar etmediğini vurguladı. Aslında Amazon, öbür duruşmalarda bu mukavelenin varlığını itiraf etmişti.

Hagens Berman’ın yönetici ortağı Steve Berman, dava hakkında şu biçimde bir açıklamada bulundu: “Antitröst takımımız bu davanın ardındaki sayıları incelediğinde, Önemli sorunlar ayrım etti. Bir eserde satıcıların yüzde 98’inin ir anda ortadan kaybolması duyulmuş şey değil. Apple ve Amazon bu rekabet aykırısı mukaveleden haksız yarar elde ettiler.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir