Apple’ın yeni gelir raporu: Güçlü iPhone satışları, Mac’lerin yaşadığı büyük düşüşü dengeleyemedi

Reklam Ajansları, SMM Paneller May 05, 2023 Yorum Yok

Apple üst üste ikinci “kötü” çeyreğini yaşadı. Fakat bu noktada “kötü” tarifinin izafî olduğunu belirtmekte fayda var.

Şirketin gelirleri üst üste ikinci çeyrekte de düştü. Lakin Apple hala Aka bir kara sahip üzere görünüyor. Apple’ın yıllardır en Aka gelir kaynakları olan iPhone ve Hizmetler kategorileri, Yıl bazında gelir artışı yaşadı. Lakin bu, öteki her kategorideki düşüşleri dengelemek için kâfi olmadı. Mac, iPad ve Giyilebilir Aygıtlar / mesken / Aksesuarlar kısımlarının tamamı, bir Yıl Evvel birebir periyoda nazaran küçüldü. Bu yüzden, Apple’ın Yekün geliri Yıl bazında yüzde üçlük bir düşüşle 94,8 milyar dolara inerken, 24,2 milyar dolarlık net geliri yüzde birdenbire daha az bir düşüş yaşadı. Çeyreğin Apple için Fazla Üzücü olmadığı söylenebilir, lakin şirketin neredeyse her Vakit satış ve kar manasında büyüme yaşadığı düşünülürse, küçük da olsa bu düşüşün dikkat cazibeli olduğu kesin.

iPhone 14 ile gelen rekor

iPhone 14 ve 14 Pro’nun geçtiğimiz Eylül ayında sunulmasına karşın, artmaya devam eden kuvvetli iPhone satışları (yüzde iki artışla 51,3 milyar dolara ulaştı) Mart ayında sona eren çeyrekte rekor kırdı. nihayet beş yılda istikrarlı bir biçimde büyüyerek şirketin sunduğu diğer bütün eserleri (iPhone dışında) geçmeyi başaran Apple’ın hizmet kategorisi de 20.9 milyar dolarlık gelirle (yıl bazında yüzde beş artış) Öbür bir rekora daha imza attı.

Mac satışları bir evvelki yılın birebir çeyreğindeki 10.4 milyar dolardan bu çeyrekte sırf 7.2 milyar dolara düşerek toplamda yüzde 31 küçülme yaşadı. Bu oran, IDC’nin bir ay evvelki iddialarında Mac satışları için belirttiği yüzde 40 düşüşten daha az, lakin ilginin Aka ölçüde azaldığına dair genel kestirimin hala geçerli olduğu rahatlıkla söylenebilir.

iPad satışları, geçtiğimiz sonbaharda Eser serisinde yapılan Aka güncellemelere Karşın yüzde 13 düşerek çeyrekte 6,7 milyar dolara geriledi. CEO Tim Cook, yatırımcılarla yaptığı bir telefon görüşmesinde hem iPad hem de Mac kategorilerinin bir Yıl evvelki çeyrek devirleriyle kıyaslanmasının güç olduğunu, zira satışların Eser yenilemeleri, Özellikle de M1 iPad Air ve yine tasarlanmış, M2 ile güçlendirilmiş MacBook Air sayesinde o vakitler Fazla kuvvetli olduğunu belirtti.

Son olarak, AirPods, Apple Watch ve HomePod serisi üzere eserleri kapsayan giyilebilir / konut kategorisi yüzde apansız daha az bir düşüş yaşadı ve bu alanda da Fazla kritik bir Sorun olmadığına işaret ediliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir