Beklenen oldu, TikTok yasaklandı

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Oca 10, 2023 Yorum Yok

Reuters’ın bildirdiğine nazaran TikTok, artık ABD Temsilciler Meclisi’nin sahibi olduğu ve yönettiği bütün aygıtlarda yasaklandı.

Meclis İdari Görevlisi’nin (CAO), bütün milletvekillerine ve çalışanlarına bir e-postayla, “bir sıra Emniyet sorunu nedeniyle yüksek riskli” kabul edildiğinden uygulamayı aygıtlarından silmeleri gerektiğini söylediği bildirildi. Telefonunda bu toplumsal File uygulamasının yüklü olduğu tespit edilen herkesle irtibata geçilerek uygulamanın silindiğinden emin olunacak ve ileri tarihlerde indirmeleri yasaklanacak.

Bu karar, ABD hükümetinin sahip olduğu aygıtlarda uygulamanın varlığını yasaklamak için attığı Çeşitli kararların en sonuncusu olarak karşımıza çıkıyor. Milletvekilleri, geçtiğimiz hafta TikTok’un yürütme organı aygıtlarında kullanımını yasaklayacak kararlar içeren 1,7 trilyon dolarlık Fazla kapsamlı bir harcama Yasa tasarısını onayladı. Bir CAO sözcüsü Reuters’e, kabul edilmesinin akabinde CAO’nun Meclis için emsal bir siyaset uygulamak üzere Meclis Yönetimi Komitesi ile Birlikte çalıştığını söyledi.

Karar, Senatör Josh Hawley tarafından sunulan Devlet Aygıtlarında TikTok’a Hayır Maddesi’nin senatoda oybirliğiyle onaylanmasından sonra geldi. Reuters’in belirttiği üzere, ayrıyeten 19 eyalet de uygulamanın sahip oldukları yahut yönettikleri işçi aygıtlarına yüklenmesini ve kullanılmasını en azından kısmı olarak yasakladı. Toplu Yasa tasarısı geçtiğinde TikTok sözcüsü Brooke Oberwetter, Engadget ile yaptığı görüşmede şirketin “Kongre’nin TikTok’u hükümet aygıtlarında yasaklamak için harekete geçmesinden Hayal kırıklığına uğradığını” ve bunu “ulusal Emniyet çıkarlarını ilerletmek için hiçbir şey yapmayacak siyasi bir karar” olarak nitelendirdiğini söyledi.

ABD hükümetinde TikTok’u eleştirenler, uygulamanın Çinli yetkililer tarafından ABD hakkında casusluk yapmak için bir araç olarak kullanılabileceğine dair tasalarını lisana getiriyor. FBI Yöneticisi Chris Wray uygulamayı “Çin Komünist Partisi için bir Truva Atı” olarak nitelendirdi ve uygulamanın Çin ile kontağı büsbütün kesilene kadar hükümet aygıtlarında yeri olmadığını söyledi. Çinli ByteDance şirketine ilişkin TikTok, bütün Mahallî trafiği ABD’deki Oracle sunucuları üzerinden yönlendirerek ve bütün ABD kullanıcı datalarını sunucularından silme taahhüdünde bulunarak bu telaşları gidermeye çalışıyordu.

Yine de, ByteDance’in iki muhabir de iç olmak üzere ABD’deki TikTok kullanıcılarının datalarını uygunsuz bir biçimde elde ettiği için dört çalışanını işten çıkardığına dair nihayet açıklama, muhtemelen şirketin itimat Eda çalışmalarına pek Yardımcı olmadı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir