Beklenen Telefon Honor X9a Satın Alınır mı? İşte Bilmeniz Gerekenler!

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Mar 13, 2023 Yorum Yok

Honor, orta segment akıllı telefonlara nihayet devirde hoş seçenekler sundu. Honor 50 ve Honor 70 bunların en popülerleri olurken, kısa bir mühlet Evvel değerlendirdiğimiz Müsait fiyatıyla dikkat çeken Honor Pad 8 tabletini de piyasaya sürmüştü hatırlarsanız. Bu kere ise yeni Honor X9a telefonu elimizde.

Şu Lahza bu telefonun 128 GB hafızaya sahip modelinin fiyatı 10 bin 999 TL formunda. Bu da onu orta Sınıf akıllı telefonlar ortasında hayli rekabetçi bir noktaya yerleştiriyor. Bilhassa dizaynıyla hayli dikkat çeken telefonun yetenekleri bir oldukça geniş.

Öncelikle bu modelin 5G takviyesine sahip olduğunu söyleyelim. Şu Lahza ülkemizdde 5G ağlara erişim yok, fakat geldiğinde bu telefonda bundan yararlanabileceksiniz. Öte yandan çift SIM kart dayanağına de sahip. Uzun pil ömrü sunuyor ve 8 GB RAM içermesine ek olarak HONOR RAM Turbo teknolojisi ile ekstra 5 GB’lık RAM takviyesi de yapılmış.

Honor X9a Tasarımı Nasıl?

Telefonun dizaynıyla kelama başlamak istiyoruz, zira hem şık hem de Fazla ince yapıda bir telefon. İnce yapısı ve kenarlara hakikat kavisli sınırlarıyla elde Fazla kibar duruyor. Tartısı sadece 175 gram. Telefonun kenarları üzere köşeleri de yuvalatılmış. Bu kadar ince bir dizayna karşılık telefonun içindeki batarya şaşırtan formda 5100 mAh kapasitede. Bununla ilgili notlarımıza ve performansına az sonra geleceğiz, fakat bu kadar ince bir gövdeye bu kapasitede pili nasıl sığdırmışlar, şaşırtan hakikaten… 5000 mAh kapasitenin üzerinde batarya kullanan telefonların daha kalın olmasına alıştık, Honor X9a bu anlayışı değiştiren bir model olmuş.

Elimizde Titanyum Gümüş rengiyle bulunan Honor X9a, ayrıyeten yeşil renk seçeneğiyle de bulunabiliyor. arka tarafta, Honor’un “Matrix Halka Kamera” olarak isimlendirdiği bir daire içinde simetrik olarak yerleştirilmiş kamera bloğu da epeyce dikkat cazip duruyor. Ses ve Sıkıntı butonu telefonun ince sağ kenarında yer alırken, SIM kart çekemcesi, USB-C portu ve hoparlör mazgalı alt kenarda bulunuyor. Buradaki hoparlör Biricik başına, yani telefonda stereo hoparlör yok. Ayrıyeten microSD kart dayanağı bulunmadığını da söyleyelim.

Ekran Özellikleri Neler?

Honor, bu telefonu ince tasarlamış, Ama sağlam olmasını sağlamış. Telefonun ekranında Huawei’nin Mate 50 Pro modelinden de bildiğimiz Kunlun Glass ile neredeyse tıpkı düzeyde bir muhafaza bulunuyor. 0.65 mm’lik derinlemesine güçlendirilmiş olan bu cam, kavisli ekranlara nazaran 10 mm kalınlaştırılmış ve güçlendirilmiş. Böylelikle düşmelere ve darbelere karşı ekstra muhafaza sağlanıyor. Ayrıyeten ekranın üzerinde bir muhafaza bandı da yer alıyor.

Honor X9a, kenarları kavisli, 1080×2400 piksel çözünürlüğünde imaj veren, 6.67 inç boyutunda AMOLED panelden oluşan bir ekrana sahip. Ekran 800 nit parlaklığı destekliyor, böylelikle pek parlak ve canlı bir ekran. Bu ekranın kavisli yapıda tasarlanmış olması ve kıyı çerçevelerin yok denecek kadar ince tutulması sayesinde yüzde 93 üzere hayli dikkat cazibeli bir ekran-gövde oranına sahip olması da görsellik açısından Fazla kıymetli. Nitekim ekranı etkileyici görünüyor.

Ekranın yenileme suratı da 120Hz düzeyinde. Bu sayede akıcı bir imaj sağlıyor. Ayrıyeten ekranın dokunmatik örneklem suratı 300 Hz. Bundan da telefonda oynadığınız oyunlarda faydalanıyorsunuz. Bu ortada ekranın yenileme suratını da ekran renk kalibrasyonunu da ekran ayarları kısmından değiştirebilirsiniz. Buradan Yine ekranı göz konforu moduna alabiliyor, e-kitap modunu aktifleştirebiliyorsunuz. Telefonun ekranı düşük mavi Fer emisyonları için TÜV Rheinland tarafından onaylı. 1920Hz PWM karartma teknolojisi kullanılarak uzun vadeli kullanımdan kaynaklanan göz yorgunluğu hafifletilebiliyor. Bu ortada ekranın her Vakit Aleni olmasını istiyorsanız da hoş bir ipucu verelim: Etkin Bekleme Ekranı ayar menüsünde ekranda görüntülenecek saat ve duvar yazısı üzere seçenekleri bulabilirsiniz.

Parmak izi sensörü ekrana entegre durumda. Sensör akıcı ve muteber çalışıyor. İsterseniz ön kamera yoluyla Çehre tanıma sistemini de kullanabiliyorsunuz.

Honor X9a Performansı Nasıl?

Honor X9a, Android 12‘nin üzerinde Magic UI 6.1 arayüzü ile geliyor. sade tasarlanmış bir arayüz, neyin nerde olduğunu çarçabuk çözüyorsunuz. Evvelce yüklenmiş uygulama da yok denecek kadar az. Android markete zati girebiliyorsunuz lakin ayrıyeten Honor uygulama marketine de anne ekrandan ulaşabiliyorsunuz.

Telefon, gücünü Qualcomm Snapdragon 695 işlemciden sağlıyor. 8 çekirdekli yapıda olan bu işlemci 2.2 GHz ve 1.7 GHz performans ve verimlilik çekirdeklerinden oluşuyor. Adreno 619 grafik ünitesine sahip. Telefonun hafızası 256 GB kapasitesinde. Fizikî RAM kapasitesi ise 8 GB formunda. Lakin nihayet periyotta çokça tanınan olan sanal RAM kullanımı bu telefonda da mevcut. Bu telefonda Honor RAM Turbo ismi veriliyor buna ve fizikî RAM’e 5 GB kapasitesinde sanal RAM takviyesinde bulunuluyor. Bu performans noktasında itici Kuvvet sağlıyor.

Kaldı ki aslında kullanılan Snapdragon 695 5G işlemci ile telefon, web’de gezinme ve toplumsal medya üzere günlük vazifelerde Fazla yeterli performans gösteriyor. İster toplumsal medyada seyahatin, ister sinema izleyin ya da oyun oynayın, rahatlıkla eşlik ediyor. Ekranın 120Hz tazeleme suratında olması da bu keyfi artıyor. Bilhassa 120Hz, oyun tecrübesini daha yüksek kare görüntüleyerek Fazla daha keyifli hale getiriyor. PUBG performansından ziyadesiyle şad kaldık. Grafikleri HD düzeyine aldığınızda çok akıcı bir performans gösterebiliyor. 300Hz dokunmatik örneklem suratı da ekranın dokunmaya hassas hale gelmesini sağlıyor, böylelikle hem görsellik hem etkileşim açısından akıcı bir telefon olduğunu söyleyebiliriz. Kullandığımız mühlet içinde oyunların yanı Dizi genel kullanım noktasında da Sorun yaşamadık; sınıfı içinde değerlendirdiğimizde pek meselesiz ve sahibini şad bırakan bir model olmuş.

Honor X9a Pil Ömrü Ne Kadar?

Benzeri husus pil performansı için de geçerli. Başta da söylediğimiz üzere telefonda epeyce geniş kapasitede bir batarya kullanılmış. Bu kadar ince telefonlarda bu kapasitede batarya görmüyoruz. İncelik dayanılmaz, kapasite hoş lakin pekala performansı nasıl?

Honor X9a’nın pil performansı 2 tam günü rahatlıkla çıkartıyor. Bu zati muteber sanayi standartlarından DxOMark tarafından da doğrulanmış ve bu telefona pil performansı nedeniyle Altın Etiket mükafatı verilmiş. Kullandığımız müddet içinde de bunu gördük. Karışık kullanım senaryosunda telefonun pilini bitirmek için çabalamanız gerekiyor hakikaten. 24 saate kadar YouTube izleme süresi, 21 saate kadar toplumsal medya dolanımı, 11 saate kadar kesintisiz oyun oynama imkanı sunuyor. Daha ölçülü kullanımlarda ve pil verimlilik modlarını kullanarak süreyi daha da uzatabilirsiniz.

Şart etmek içinse telefonun kutusundan çıkan adaptörü kullanıyorsunuz. Evet, kutusunda şarj aygıtı Mevcut ve bu 40W gücünde. 30 dakika sürede telefonu yaklaşık yüzde 50 kapasitede şarj edebiliyorsunuz ve bu ölçü size 12.5 saatlik görüntü izleme müddeti sunuyor, yani ölçülü bir kullanımla bu şarj ölçüsü 1 günü rahat çıkartabilecek düzeyde. Pili tam kapasite şarj etmeniz için gereken müddet ise yaklaşık 1 saat.

Honor X9a Kameraları Nasıl?

Evet, gelelim kameralara. Telefonun arka kamera bloğu, Matrix Halka Kamera tasarımı boyunca 3 kamera ve LED flaş halinde birbirine simetrik biçimde dizilmiş elementlerden oluşuyor. Buradaki ana kamera 64 MP olurken, geniş açılı kamera 5 MP, makro kamera ise 2 MP formunda. Önde yer Meydan kamera da 16 MP çözünürlüğünde çekimler yapıyor. Hem ön hem arka kameraların görüntü kayıt çözünürlüğünün de Full HD düzeyinde olduğunu söyleyelim.

Kameralar, âlâ aydınlatma şartlarında Fazla hoş sonuçlar ortaya çıkartabiliyor. Renkler ve keskin detaylarla olağanüstü sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Ultra geniş açılı kameradan da görünüm fotoğraflarında faydalanıyorsunuz. Makro kamera da işini güzel yapıyor lakin bunun yerine telefoto lens olsa daha yeterli olurmuş diyebiliriz. Telefonla 2x optik zum yapabiliyorsunuz, daha Çok yakınlaşmak istediğinizde ise limit 8x. Günlük kullanımda telefoto kameranın kullanımı makro kamera kullanımına nazaran daha yaygın. Ayrıyeten anne kamera da 64 MP yerine 108 MP olsaymış Alışılmış ki daha düzgün olurmuş.

Kamera arayüzünde Fazla sayıda seçenek var. Portre modundan yeterli düzeyde fayda sağlayabiliyorsunuz. Gece modunda ise Cazibe yaparken telefonu sabitlemenizi öneririz, aksi halde grenleri görebilirsiniz.

AI modu arayüzde üst tarafta, 64 MP çekim yapamacağınız açmanız gereken Yüksek Çözünürlük modu da arayüzde öteki kısmında. Bu ortada Çoklu Video isminde bir kısım de var. Bunu kullanarak hem ön hem arka kamara ile farklı nizamlarda görüntü kaydı alabiliyorsunuz.

Sonuç

Evet, Sonuç olarak değerlendirdiğimizde Honor X9a, sundukları ve fiyatıyla orta Sınıf segmentte istikrarlı bir akıllı telefon modeli. En etkileyici bulduğumuz yanları incecik tasarımı, canlı ve parlak ekranı, güzel performansı, şahane pil ömrü oldu. Keşke olsaymış dediğimiz şeyler de stereo hoparlör ve telefoto lens. nihayet analizde şu sıralar güzel çalışan ve dizaynıyla üst Sınıf kalitede bir telefon satın almayı düşünüyorsanız tercihler ortasına yazabilirsiniz. Dediğimiz üzere bir müddettir kullanıyoruz, teste istikbal yeni bir telefona kadar da kullanmaya devam edeceğiz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir