Meta, şimdi de Twitter’a rakip olmaya hazırlanıyor

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Mar 13, 2023 Yorum Yok

MoneyControl ve Platformer’ın bildirdiğine nazaran Meta, gelecekte Mastodon üzere bir Twitter alternatifi sunabilir. Toplumsal File devinin, kullanıcıların metin tabanlı güncellemeler göndermesine müsaade verecek P92 kod isimli bir uygulama geliştirmenin birinci evrelerinde olduğu ve Mastodon’un ActivityPub isimli toplumsal File protokolünü destekleyeceği bildiriliyor.

Meta, merkezi olmayan bir toplumsal File üzerinde çalıştığını yalanlamıyor. Şirketin yayınlara yaptığı açıklamaya nazaran “Metin güncellemelerini paylaşmak için bağımsız, merkezi olmayan bir toplumsal ağı araştırıyoruz. İçerik oluşturucuların ve tanınmış şahısların İlgi alanlarıyla ilgili güncellemeleri vaktinde paylaşabilecekleri başka bir Meydan için bir fırsat olduğuna inanıyoruz.

Kaynaklara nazaran P92, Instagram’ın markasını taşıyacak ve kullanıcıların Instagram kimliklerini kullanarak kaydolmasına ve Celse açmasına müsaade verecek. Instagram hesabının Celse açma bilgilerini kullanırlarsa, kullanıcıların profilini fotoğraf paylaşım uygulamasının hesap detaylarıyla otomatik olarak dolduracak. Lakin MoneyControl’ün gördüğü Eser özetine nazaran, birinci kaydın akabinde “Instagram’dan P92’ye bilgi paylaşımı sıfır olmasa bile asgarî seviyede olacaktır.

“Merkezi olmayan” ne demek?

Uygulamanın merkezi olmaması, kullanıcıların kendi sunucularını kurabilecekleri ve içerik kontrolü için kendi kurallarını belirleyebilecekleri manasına geliyor. Bir kaynağın MoneyControl’e söylediğine nazaran uygulama, kullanıcıların gönderilerini öteki sunuculardakilere yayınlamasına müsaade verecek lakin birbirlerini takip edip edemeyeceklerini şimdi bilmiyoruz. Fakat, Şayet uygulama ActivityPub’ı destekliyorsa, kullanıcılar muhtemelen Mastodon ve protokolü kullanan öteki merkezi olmayan uygulamalarla Bir arada çalışabilir olmasını bekleyecektir.

Meta’nın uygulamada mutlaka istediği özelliklerin listesinde ön izlemeli gönderiler için dokunulabilir ilişkiler, paylaşılabilir fotoğraflar ve görüntüler ve ayrıyeten doğrulama rozetleri bulunuyor. Kaynaklar, şirketin rozetler için bir fiyat talep edip etmeyeceğini belirtmiş değil, lakin Meta’nın Şubat ayında Facebook ve Instagram için ayda 12 dolarlık fiyatlı bir doğrulama hizmeti başlattığını unutmamakta fayda olabilir. Kullanıcılar, yorum bırakma ve Özel ileti gönderme imkanına sahip olacak, lakin uygulamanın birinci sürümünde bu özellikler var olmayabilir. Ayrıyeten Meta, insanlara gönderileri Twitter’da yapabildikleri üzere tekrar paylaşma yeteneği verilip verilmeyeceğinden şimdi emin değil üzere gözüküyor.

MoneyControl, şirketin uygulamayı oluşturmaya başlayıp başlamadığının yahut hala geliştirme planlama devrinde olup olmadığının tam olarak net olmadığını söylüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir