Bu ülkelere gitmeden önce, pasaportunuzun süresini mutlaka kontrol edin

Reklam Ajansları, SMM Paneller Nis 25, 2023 Yorum Yok

Bu yaz, Dünya genelinde Dizi dışı bir seyahat devri olacak üzere gözüküyor. The Vacationer’a nazaran Amerikalıların yaklaşık %85’i bu yaz Yurt dışı seyahat yapmayı planlıyor. Enflasyon nedeniyle artması beklenen yaz seyahat masrafları, salgın hasebiyle işten çıkarmalar nedeniyle azalan koltuk sayısı, pilot ve havaalanı işçisi eksikliği ve emekliye ayrılan uçaklar üzere pek Fazla soru işareti bulunurken, yaz planlarınızın küçük bir pasaport ayrıntısı nedeniyle rezil olması da mümkün.

Birçok ülke, pasaportlarının mühleti altı ay içinde dolacak turistlerin ülkeye girmesine müsaade vermiyor. İşin berbatı ise, bu ayrıntıyla tayyare biletinizi aldıktan, konaklama yerinizi ayırttıktan sonra, pasaportunuzu damgalamayı reddeden memur ile Çehre yüze gelene kadar karşılaşmama ihtimaliniz var.

Giriş yaparken pasaportunuzun en az 6 aylık müddetinin kalmasını talep eden ülkeleri şu halde listeleyebiliriz:

Avrupa
Bosna Hersek, Bulgaristan.

Asya ve Orta Doğu
Bahreyn, Bangladeş, Bhutan, Brunei, Kamboçya, Çin, Endonezya, İran, Irak, İsrail, Ürdün, Kuveyt, Kırgızistan, Laos, Malezya, Mongolya, Myanmar, Nepal, Kuzay Kore, Ürdün, Pakistan, Katar, Saudi Arabistan, Singapur, Sri Lanka, Tacikistan, Tayland, Duğu Timor, Türkmenistan, BAE, Vietnam, Yemen.

Afrika

Cezayir, Angola, Botswana, Burundi, kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo, Fildişi Adaları, Cibuti, Ekvador Ginesi, Mısır, Eritrea, Etiyopya, Gabon, Kenya, Madagaskar, Malawi, Moritanya, Fas, Mozambik, Namibya, Ruanda, Sao Tome ve Principe, Somali, Güney Afrika, Güney Sudan, Sudan, Tanzanya, Uganda, Zambiya.

Kuzay Amerika ve Karayip
Antigua ve Barbuda, Grenada, Guadeloupe, Haiti, Martinique, St. Barts, St. Kitts, St. Lucia, Trinidad Tobago.

Orta ve Güney Amerika
Belize, Bolivya, Kosta Rika, Ekvador, El Salvador, Guatemala, Guyana, Honduras, Nikaragua, Surinam, Venezuela.

Güney Pasifik
Polinesya, Kiribati, Marshall Adaları, Mikronesya, Palau, Papua Yeni Gine, Tonga, Tuvalu, Vanuatu.

Bazı ülkeler nihayet tarihi girdiğiniz günden itibaren işaretlerken, başkaları daha sert olabiliyor ve ülkeden ayrılacağınız vakitten sonra en az altı ayınız olmasını isteyebiliyor. Hangi kurallara uyduklarını görmek için ilgili ülkenin pasaport kurallarına ve düzenlemelerine bakmanızda Yarar var.

Bazı Şengen ülkeleri, ziyaretçilerin ülkeden ayrılma tarihlerinden sonra en az üç aylık daha pasaport müddetlerinin olmasını isteyebiliyor. Bunları da şöyle listeleyebiliriz:

Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Rusya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre.

Kısacası, tayyare biletiniz ve konaklama rezervasyonlarınızı tamamlamadan evvel, ülkelerin vize ihtiyaçlarının yanı Dizi istedikleri ek pasaport müddetini incelemenizde Aka Yarar var. Ayrıyeten bu listeler size Yardımcı olabilecek olsa da, Türkiye’nin bir AB ülkesi olmadığını ve ayrıyeten ülkelerin kendi web sitelerini Denetim etmeniz gerektiğini unutmayın.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir